O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-05-2022

Autor: Michał Rybka

Dlaczego jakość sensoryczna mięsa wołowego powinna być ważna dla konsumentów?

Jakość sensoryczna mięsa wołowego

Mięso wołowe, aby sprostać wysokim wymogom konsumenckim, musi spełniać wiele warunków. Jednym z nich jest jakość sensoryczna mięsa wołowego. 

Jakość wołowiny pod względem sensorycznym jest ważnym wyznacznikiem szczególnie dla kupującego, bowiem to konsument, stając przed wyborem, ocenia wizualnie produkt pod względem barwy, zapachu, kruchości, konsystencji mięsa (mięso jędrne i elastyczne), marmurkowości oraz oczywiście ceny. 

Barwa oraz zapach mięsa kluczowymi czynnikami przy zakupie

Przy ocenie wzrocznej na pierwszy rzut idzie barwa mięsa, która jest cechą jakościową wpływającą na decyzję konsumenta dotyczącą zakupu produktu. Nabywca mięsa oczekuje, że będzie ono o intensywnej i jasnoczerwonej barwie. Każde zboczenie oznacza utratę świeżości wołowiny. Jednakże trzeba wiedzieć, że na barwę wołowiny składa się wiele czynników, takich jak m.in. wiek i płeć zwierzęcia. I dlatego mięso buhajków odznaczać się będzie barwą czerwoną, jałówek – jasnoczerwoną i czerwoną, a krów – ciemnoczerwoną i czerwoną. 

Barwa mięsa jest rzeczą najważniejszą, ponieważ wołowina o niepożądanych kolorach wykreśla go całkowicie z możliwości zakupu.

Kolejną równie istotną kwestią jest zapach mięsa. Tu należy zwrócić uwagę na wiek zwierząt, ponieważ związki odpowiedzialne za wrażenie zapachowe zależne są od pH mięsa. Dlatego mięso starszych zwierząt pachnie intensywniej.

Jakość sensoryczna mięsa wołowego

Jakość sensoryczna mięsa wołowego – kwestia kruchości

Należy wspomnieć także o kruchości mięsa wołowego, a ten czynnik zależy od zawartości tłuszczu śródmięśniowego, a także od jego rozmieszczenia w tkance. Innymi słowy, jeśli tłuszcz jest rozmieszczony równomiernie, wtedy mięso staje się kruche.

Pozostaje jeszcze kwestia marmurkowości, którą stanowi wskaźnik zawartości tłuszczu śródmięśniowego (IMF – ang. intramuscular fat). Jest to nośnik soczystości oraz smaku. Zdaniem ekspertów ma on również pozytywny wpływ na kruchość mięsa. Dlatego mięso bez zawartości tłuszczu śródmięśniowego staje się suche i łykowate.

Czytaj też: Rynek wołowiny w tym roku może nie być już atrakcyjny dla konsumentów

źródła:cdr.gov.pl/fot.pexels,pixabay

swiatrolnika.info 2023