O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-05-2022

Autor: Karol Pepliński

Ceny bydła w Niemczech gwałtownie spadły. Korekta cen byków

Ceny bydła

Ceny bydła w Niemczech gwałtownie spadły w trzecim tygodniu maja. Szczególnie mocno w ciągu ostatnich tygodni spadły ceny niemieckich byków.

W tym tygodniu ubojnie obniżyły ceny wypłat dla byków o 20 centów – w ciągu ostatnich 4 tygodni byki straciły w ten sposób prawie 50 centów. Ceny krów również spadły w tym tygodniu, ale tylko o 5 centów, co jest znacznie bardziej umiarkowanym spadkiem niż w przypadku byków.

Ceny bydła gwałtownie spadły

Przyczyną gwałtownego spadku ceny bydła jest prawdopodobnie sezonowość, ale także wzrost cen konsumpcyjnych wołowiny i wszystkich innych produktów spożywczych. Badacze konsumpcji zauważają, że konsumenci stają się coraz bardziej świadomi cen i ograniczają swoją konsumpcję w związku z ogólnym gwałtownym wzrostem cen żywności, energii, paliw i innych artykułów.

Ograniczenia takie często dotyczą bardziej "drogich produktów" – takich jak wołowina – niż tańszych. Konsumenci prawdopodobnie przestawią się z jednej strony na tańsze rodzaje mięsa (i mięsa z grilla), a z drugiej strony na ogólne ograniczenie spożycia mięsa – zwłaszcza że presja polityczna na większą abstynencję od mięsa jest i tak duża i można ją "sprzedać" jako pozytywną decyzję konsumencką.

 W każdym razie faktem jest, że wysoka inflacja we wszystkich dziedzinach życia będzie miała wpływ na zachowania konsumentów i zmieni je. Obecna korekta cen może być pierwszym zwiastunem.

ceny bydłą

Ceny byków spadają w tym tygodniu

Pomimo spadku ceny bydła, poziom cen byków jest mimo wszystko nadal bardzo dobry. Dla wielu hodowców bydła problemem związanym ze spadkiem cen są utrzymujące się wysokie koszty. Koszty paszy, paliwa i energii również nie uległy zmniejszeniu.

Związek Grup Producentów Żywca i Mięsa (VEZG) ogłosił ogólnokrajową cenę młodego byka R3 dla ras Fleckvieh i bydła mięsnego w wysokości 5,05 euro/kg SG dla towarów QS. To o 20 centów mniej niż tydzień temu i o 90 centów mniej niż 8 tygodni temu, kiedy płacono rekordowe ceny prawie 6 euro.

Dla młodych byków R3 rasy Holstein VEZG ustalił w tym tygodniu cenę 5,0 euro/kg SG. W tym przypadku to również o 20 centów mniej niż w poprzednim tygodniu. W porównaniu rok do roku rzeźnicy nadal płacili 1,24 euro za kg, czyli o około 33% więcej. Zakładając, że średnia masa ubojowa buhajów R-3 wynosiła ostatnio około 413 kg, daje to przychód ze sprzedaży w wysokości 2098 euro za zwierzę. To wciąż o 512 euro więcej niż rok temu.

Ceny krów i jałówek również pod presją

Ceny krów rzeźnych w klasie O3 (310 kg) kształtują się na poziomie 4,70 euro za kilogram wagi tuszy, czyli o 5 centów niższym niż w poprzednim tygodniu i o 20 centów niższym niż na początku maja.

Ceny bydła płci żeńskiej spadają już drugi tydzień z rzędu, po tym jak po Wielkanocy ceny krów ponownie znacznie wzrosły. Ceny krów rzeźnych klasy O3 (310 kg) wynoszą 4,70 euro za kilogram wagi tuszy w bieżącym tygodniu po ustaleniu cen przez VEZG, czyli o 5 centów mniej niż w poprzednim tygodniu i o 20 centów mniej niż na początku maja. Za krowy rasy R3 (310 kg) płacono 4,75 euro za kg – ceny również o 5 centów niższe.

W porównaniu rok do roku rzeźnicy nadal płacili 1,64 euro za kg, czyli o około 50% więcej. Zakładając, że średnia masa ubojowa krów rasy R-3 wynosiła ostatnio około 327 kg, daje to przychód ze sprzedaży w wysokości 1 609 euro za zwierzę. To o 536 euro, czyli o 50 proc. więcej wpływów niż rok temu.

Dla jałówek kategorii R3 o wadze 300 kg SG, VEZG podał cenę 5,10 euro za kg na bieżący tydzień - a więc o 5 centów mniej niż w poprzednim tygodniu. W porównaniu z poprzednim rokiem rzeźnicy nadal płacili 1,66 euro za kg, czyli o około 47% więcej. W przypadku jałówek O3 ceny wynosiły 4,85 euro za kg, czyli o 5 centów mniej niż tydzień wcześniej.

Czytaj też: UOKiK bierze pod lupę umowy znanych spółdzielni mleczarskich

agrarheute.com/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023