O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-05-2021

Autor: Tomasz Racki

BSE – objawy i rozpoznanie śmiertelnej choroby bydła

BSE

BSE, czyli Gąbczasta encefalopatia bydła, to nic innego jak popularna choroba szalonych krów, czy choroba wściekłych krów. Naukowcy wciąż spierają się odnośnie do czynników wywołujących przypadki tego schorzenia. Najbardziej popularną teorią jest ta stworzona przez Stanleya Prusinera – według naukowca odpowiadają za nią białkowe czynniki zakaźne, czyli priony.

Czym jest BSE?

Należy do grupy chorób pasażowalnych encefalopatii gąbczastych. Do Polski przywędrowała w pierwszych latach obecnego wieku. Nad Wisłą nigdy nie osiągnęła ona statusu pandemii, ale stwierdzono kilkadziesiąt jej przypadków. Co ważne może ona być groźna dla człowieka, ponieważ może przyczynić się wystąpienia wariantu choroby Creutzfeldta-Jakoba.bse chore bydlo 2

Pierwsze przypadki choroby szalonych krów odnotowano w Wielkiej Brytanii już w roku 1986. Już w kilka lat później, kiedy BSE rozprzestrzeniła się na Wyspach Brytyjskich, doprowadziła do wybijania stad krów na masową skalę.

Jak rozpoznać BSE?

Objawy wystąpienia choroby są trudne do wykrycia. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że okres inkubacji choroby wściekłych krów wynosić może od dwóch do nawet ośmiu lat, a same objawy na początku są mało wyraźne i trudne do zaobserwowania. Fakty są jednak takie, że BSE wykazuje się w zasadzie 100-procentową śmiertelnością bydła.

Zakażone bydło może stać się agresywne, zauważalnie szybciej oddycha, obawia się hałasu i wielu innych czynników, zgrzyta zębami, oraz często się oblizuje – być może ze względu na występujący  świąd skóry.

Problem stanowi jednak 100-procentpwe rozpoznanie choroby, ponieważ wciąż brakuje testów przyżyciowych.

Czytaj także: Gruźlica bydła odnotowana w Bawarii! Wirus przeniósł się na dziecko!

Jak w Polsce bada się BSE?

Do roku 2018 w naszym kraju obowiązkowemu badaniu poddawane było padłe bydło starsze niż 108 miesięcy. Od stycznia tego samego roku nie wykonuje się już rutynowych badań w kierunku wystąpienia choroby u bydła, które zostało poddane ubojowi. Bada się natomiast próbki pobrane z pnia mózgu przeżuwaczy starszych niż 4 lata należącego jednocześnie do grupy ryzyka, czyli wykazującego niepokojące objawy.

BSE, a oddawanie krwi

Ciekawostką jest, że osoby, które przebywały w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez okres sześciu miesięcy w czasie od początku 1980 roku do końca roku 1996 nie mogą w Polsce oddawać krwi. Dzieje się tak dlatego, że istnieje niemałe ryzyko infekcji prionami pochodzącymi z brytyjskiej epidemii choroby szalonych krów.

Fot. wikimedia

swiatrolnika.info 2023