PILNE!

Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro

Hodowla / Bydło i mleko / Białoruś szykuje embargo. Czy uderzy w polskich rolników?

Białoruś szykuje embargo. Czy uderzy w polskich rolników?

Autor: Sebastian Wroniewski 2021-12-09 16:01:31
Białoruś

Konflikt Unii Europejskiej z Białorusią nadal narasta. W życie wszedł nowy, 5 już pakiet sankcji na Białoruś. W odwecie kraj nałożył embargo na część towarów z UE.

Jak wskazuje Forum Mleczarskie, działania Białorusi i zakaz wwozu na terytorium kraju niektórych towarów spożywczych z krajów, które przyjęły wspomniane sankcje, mogą uderzyć w polskie mleczarstwo i nabiał. Ambasada Białorusi w Warszawie podaje wartość białorusko-polskiego obrotu towarowego wyniosła w 2020 r. 2,49 mld USD, czyli o 131,9 mln USD mniej niż w 2019 r.

Białoruś uderzy w polskie mleczarstwo?

Wolumen białoruskiego eksportu do PolskiBialorus embargo mleko wyniósł 1,25 mld (96,8% do roku poprzedniego), importu z Polski – 1,24 mld USD (93,2%). Polska była 5. zagranicznym partnerem gospodarczym Białorusi pod względem wolumenu handlu i 10. inwestorem z wartością inwestycji na poziomie 142,7 mln USD. Białoruś zarejestrowała 345 przedsiębiorstw z udziałem polskiego kapitału. Spośród nich ponad 200 to przedsiębiorstwa wspólne.

Główne pozycje białoruskiego eksportu do Polski to produkty ropopochodne, gaz płynny, wyroby metalowe, nawozy potasowe i azotowe, drewno, płyty drewniane, szkło i produkty złożone. Główne pozycje importu z Polski do Białorusi to owoce, warzywa, kwasy poliwęglanowe, leki, baterie, polimery, papier, mleko i śmietana, piloty i panele do aparatury elektrycznej, konstrukcje metalowe z metali żelaznych, wyroby z tworzyw sztucznych.

,,W obecnym oświadczeniu strony białoruskiej jest wiele niewiadomych, nie podano bowiem o jakie – na razie niejawne – kroki w zakresie importu dóbr spożywczych chodzi” – czytamy na Forum Mleczarskim.

Czytaj też: Białoruś rozszerza ograniczenia importowe przez ASF w Polsce

forummleczarskie.pl/fot.pixabay


Autor: Świat Rolnika

Rekordowa krowa na Ukrainie! Daje gigantyczne ilości mleka


Autor: Świat Rolnika

Padłe zwierzęta w gospodarstwie. Niemiecki rolnik maltretował bydło


Autor: Emilia Gromczak

Poznaj najważniejsze systemy opasania bydła i ich charakterystykę


BULT SMOGOWICZE