O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-08-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Brojler – jaki sposób chowu najbardziej ekonomiczny?

Brojler najbardziej ekonomiczny

Brojler swoją nazwę zawdzięcza pierwszemu sposobowi przyrządzania drobiu – opiekaniu (broil). Pierwsze fermy pojawiały się w 20-tych latach XX wieku w USA. W Polsce rynek drobiarski skonkretyzowany na wymagania konsumenckie rozkwitał w latach 50-tych i 60-tych. Hodowcy uzyskują pożądany przez kupujących gatunek kur poprzez krzyżówkę danych rodzajów drobiu, a nie genetyczną modyfikację.

Brojler – cechy charakterystyczne

Drób ten to krzyżówka dwóch ras i czterech linii. Charakteryzuje się on następującymi cechami: kwadratowy kształt, zbudowane udo i mięsień piersiowy, szybki przyrost masy przy zoptymalizowanym zużyciu paszy. Mało istotna jest ilość piór, gdyż kury te przebywają w większości w pomieszczeniu. Brojler powstał z potrzeby rynku konsumentów. Jest jasnego, białego koloru, ponieważ klienci uważają taki odcień mięsa za świeży i zdrowy. Ze względu na duży przerost mięśnia piersiowego ptaki te cierpią na dysplazję i martwicę kości udowej. Cena piskląt brojlerów waha się od 1,22 do 1,40 zł za sztukę, natomiast w ciągu roku może ulegać lekkim zmianą w postaci od 15-20%. Kury, które padły należy spalić, a popiół może stanowić biokomponent do biokompostów. Nie wolno zakopywać padliny ani na nieużytkach ani na użytkach.

Czytaj także: Kurczak brojler – temperatura i ściółka są ważne w ich chowie

Brojler – hodowla

Brojler najbardziej ekonomicznyWyróżnia się trzy rodzaje chowu brojlerów: intensywny, półintensywny i ekstensywny. Charakteryzują się sposobem żywienia piskląt, czasem poświęconym na uzyskanie odpowiedniej masy oraz środowiskiem chowu. Intensywny dzieli się na głębokiej ściółki oraz ściółkowo-rusztowy. Ubój w tym systemie następuje w momencie, gdy kury uzyskują od 2,5 kg do 3 kg. Trwa to około 5 tygodni.

Półintensywny chów sprawa, że brojler jest gotowy do uboju po półtora do dwóch miesięcy. Chów ekstensywny to najwolniejszy spośród wszystkich sposobów hodowli. Gospodarze karmią w nim swoje kury własnymi paszami, takimi jak: zboże, zielonki, pozostałości z pokarmu innych zwierząt i gospodarstwa. Ponadto, brojlery mają tutaj nieograniczony dostęp do wybiegu na świeżym powietrzu. Dopiero w trzecim miesiącu są gotowe do uboju. Hodowca pamiętać powinien, by zagęszczenie kur nie przekraczało 33-42 kg/m2.

kurczaki.pl

swiatrolnika.info 2023