O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Wychowanie i utrzymanie aktywnego psa w bloku oraz sposób spędzania jego czasu z właścicielem

Wychowanie i utrzymanie aktywnego psa w bloku oraz sposób spędzania jego czasu z właścicielem

Przyjęło się uważać, że aby mieć psa, trzeba mieć duży dom z ogrodem, a w bloku na pewno będzie się on męczył. Rzeczywistość natomiast, może być zupełnie inna, bowiem nie metrażem mierzymy szczęście czworonoga, lecz czasem oraz jego jakością, jakie poświęcamy na jego wychowanie oraz utrzymanie.

Pies domowy, jako gatunek niezwykle rozwinięty poznawczo, społecznie, emocjonalnie oraz doskonale dopasowany do swojej niszy ekologicznej u boku człowieka, oprócz wszystkich podstawowych potrzeb żywego organizmu, potrzebuje odpowiedniej stymulacji tak, aby jego umysł mógł znajdować się w równowadze. Największym wyzwaniem dla opiekuna są tak zwane „rasy dopaminowe”. Zaliczyć do nich można m.in. border collie, owczarka belgijskiego malinois, Jack Russell Terriera, Parson Russel Terriera, kelpie, owczarka australijskiego i wiele innych, selekcjonowanych pod kątem swojej aktywności użytkowej. Nazwa tego typu psów jest umowna, a jej źródło pochodzi od zwiększonej reaktywności na bodźce oraz przewagi udziału dopaminy w funkcjonowaniu ich układu nerwowego. Jak wszystko – ma to swoje wady i zalety. Ponadprzeciętna inteligencja, szybkość uczenia się oraz rozwiązywania problemów, idą w parze z ponadprzeciętną podatnością na zaburzenia psychiczne, uzależnienia oraz wyjątkową wrażliwością na błędy, popełniane przez człowieka. Można powiedzieć, że z tymi psami nieustannie „gra się w szachy”, ponieważ mądra aktywność to jest to, czego najbardziej potrzebują te zwierzęta, niezależnie od miejsca, w jakim żyją.

aktywny pies 2Mózg nie lubi nudy. To, jak się czujemy i zachowujemy, w dużej mierze zależy od neuroprzekaźników, które w danej chwili krążą w naszym ciele. Tak samo jest u innych zwierząt. Aktywność (lub jej brak), jaką fundujemy naszym pupilom ma wpływ na ich samopoczucie oraz zachowania (lub ich brak), które prezentują. Jeżeli nie mamy czasu zająć się psem, pies sam zajmie się sobą (czasem po prostu, aby uniknąć nudy) w niekoniecznie akceptowalny dla nas sposób. Mając psa młodego, w sile wieku, konieczne są regularne, długie (minimum godzina w ciągu dnia, rano i wieczorem może być krócej, ale to zależy od indywidualnych potrzeb) spacery w zróżnicowanym środowisku, aby zapewnić odpowiednią stymulację układu nerwowego (aczkolwiek uwaga na przebodźcowanie). Swobodna eksploracja terenu, bez poganiania czworonoga jest jedną z lepszych rzeczy, jaką można zafundować psu, aby jego umysł był w równowadze. Warto pamiętać, że pies uczy się cały czas – w każdej sekundzie – dlatego też, od odpowiedzialnego opiekuna zależy, jakich doświadczeń nabierze, z kim i z czym będzie wchodził w interakcje. Pamięć miejsca, która przywoływana jest w zależności od lokalizacji, może działać na naszą korzyść, jak i przeciwko nam – czworonóg szybko uczy się gdzie spotykają go jakie aktywności, a jego oczekiwania szybko mogą stać się wyzwaniem dla opiekuna. Dlatego też, nie powinno się myśleć o spacerze w kontekście „wybiegania” psa, natomiast dostarczenia mu wrażeń, które w sposób pozytywny i bezpieczny zaspokoją jego chłonny umysł. Przykładem mogą być wszelkiego rodzaju zabawy węchowe, rozwiązywanie problemów np. szukanie zabawki (nie mylić z ciągłym rzucaniem jej), ćwiczenia na koordynację ciała, wykonywanie prostych zadań. Wszystkie te czynności, wymagają od psa myślenia, koncentracji oraz komunikacji – dokładnie tak samo, jak od właściciela. Podczas gdy stała aktywność fizyczna (np. bieganie przy rowerze, za piłką) ćwiczy wydolność organizmu i może stać się nie lada pułapką dla opiekuna (pies w coraz lepszej kondycji będzie coraz bardziej odporny na zmęczenie i prawdopodobnie coraz bardziej „nakręcony” wskutek uzależnienia się od danej czynności), aktywność umysłowa jest ogromnie męcząca, niczym praca w biurze na pełen etat, a po jej skończeniu, organizm chce spać (konsolidacja śladów pamięciowych) i odpoczywać.

Czytaj także: Małe rasy psów

Miejscem na odpoczynek powinno być właśnie mieszkanie. W mieszkaniu powinny dziać się same spokojne rzeczy, aby kojarzyło się ono z czasem relaksu i regeneracji. Oczywiście, można bawić się z psem również w mieszkaniu, ale nie powinny być to bardzo pobudzające czynności. W miejscu odpoczynku warto dawać czworonogowi zabawki ze smakołykami w środku do wyjęcia lub wylizania (stopień trudności musi być dobrany do możliwości danego psa) i/lub naturalne gryzaki (uwaga na popularne kości prasowane oraz produkty długo przebywające w magazynach/sklepach na powietrzu – utlenione mogą być toksyczne).

Tak, jak zawsze, trzeba pamiętać, że każdy pies jest indywidualną jednostką, którą kształtuje wiele czynników (genetyka, środowisko, doświadczenie), a najbardziej wymagającą umiejętnością dla człowieka jest dobranie swojego sposobu postępowania do potrzeb konkretnego czworonoga. Mając do czynienia z bardzo aktywnym osobnikiem, wymagającym dodatkowych zajęć, warto zapisać się na zajęcia do trenera, który będzie rozumiał potrzeby czworonoga oraz podpowie co i jak z nim ćwiczyć, bez szkody psychicznej, ani fizycznej dla psa. Obecnie możemy wybierać z szerokiej gamy zajęć typu agility, obedience, detekcja zapachu, tropienie, rally-o oraz wiele, wiele innych tak, aby prawidłowo ukierunkować energię oraz potencjał naszego pupila.

 

Agata Seruga

swiatrolnika.info 2023