Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Świat Rolnika 09-08-2020 21:02:22

Psy stróżujące

Psy stróżujące

Pies od wieków był wykorzystywany i świetnie się sprawdzał jako pomoc w strzeżeniu domostw i stad. W gospodarstwach taka pomoc jest wręcz niezbędna. Nie tylko ze względu na to, że taki pies poinformuje gospodarza o obcym na terenie, ale też da znać jeśli w obejściu pojawi się lis, kuna czy inne zwierzę zagrażające zwierzętom gospodarskim. Ponadto wiele osób decyduje się na mieszkanie poza miastem wybierając komfort domów jednorodzinnych, zatem trudno się dziwić, że ten typ użytkowości w dalszym ciągu jest popularny.

Stróżujący czyli jaki?

Taki pies na pewno powinien być czujny, odważny i powinien umieć działać samodzielnie. Psy takie zwykle przebywają same na zewnątrz więc nie zawsze będą miały możliwość zwrócenia po pomoc się do właściciela, gdy będzie trzeba działać. Zwykle są to psy pokaźnych rozmiarów i już sam ten fakt sprawia że intruz poczuje respekt. W związku z tym należy mieć na uwadze to, że taki pies, choć odważny i samodzielny, nie może w żadnym wypadku być agresywny. Czym innym jest obrona polegająca na odstraszeniu przeciwnika lub zablokowaniu mu możliwości ucieczki, a czym innym będzie aktywny atak.

bult strozujace 02Psy które atakują stanowią ogromnie niebezpieczeństwo. Zgodnie z polskim prawem za szkody i krzywdy wyrządzone przez psa odpowiada właściciel. Nawet jeśli pies pogryzie kogoś kto bezprawnie wtargnął na prywatny teren, opiekunowi psa i tak grożą konsekwencje prawne. W najlepszym wypadku będzie to pokrycie kosztów leczenia, choć zwykle na tym się nie kończy. Trzeba pamiętać że taki pies będzie stanowić śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci czy osób starszych.

Oczywiście tego wszystkiego można uniknąć dbając o to by nasz pies był odpowiednio przygotowany do roli jaką ma pełnić. Przede wszystkim warto mądrze wybrać hodowlę – szczenięta powinny być prawidłowo zsocjalizowane i odchowane. Dobra socjalizacja ogranicza do minimum ryzyko że pies zareaguje lękiem na spotykającą go sytuację, co jest niezmiernie istotne gdyż bardzo wiele ataków jest efektem próby obronienia się przed zagrożeniem.

W przypadku psów stróżujących bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem jest dbanie o spełnienie potrzeb naturalnych psa. W zależności od rasy potrzeba ruchu i eksploracji może być różna, niemniej jednak psu niezbędna jest choćby czasowa zmiana środowiska, a nie przebywanie jedynie na pilnowanym przez niego terenie. Jeśli z jakichś powodów spacer z psem nie jest możliwy należy bezwzględnie zadbać o odpowiednie wzbogacenie środowiska i stymulację umysłową psa by zapobiegać nudzie. Znudzony pies bardzo często wpada we frustrację którą będzie chciał w jakiś sposób rozładować – to zwykle kończy się zniszczeniami, odreagowywaniem w kontaktach z opiekunem lub dochodzi do ucieczek.

Pies przebywający na zewnątrz musi mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowania. Są one określone w Ustawie o ochronie zwierząt.

Zgodnie z Art. 9. :

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. 

Nie wolno też zapominać że kluczem do zgodnego życia z psem jest dobra wzajemna relacja i wychowanie czy też szkolenie psa które pozwoli nam sprawować nad nim należytą kontrolę.

Jest to szczególnie ważne ponieważ wiele z psów stróżujących ze względu na swoją wielkość bez kontroli może stanowiły duże ryzyko. Z ras które najczęściej można spotkać wśród stróżujących można wyróżnić np. owczarki podhalańskie, owczarki kaukaskie, owczarki niemieckie długo i krótkowłose, dobermany, rottweilery, mastify tybetańskie, teriery olbrzymie lub rosyjskie, bernardyny czy Dogue de Boredeaux. Trzeba mieć na uwadze że niektóre z ras należą do określonych w rozporządzeniu ras agresywnych. Należą do nich między innymi owczarek kaukaski, rottweiler, tosa inu, akbash dog czy moskiewski stróżujący.

Należy pamiętać że zgodnie z Art. 10. 1.

utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce (…) utrzymywania psa na wniosek osoby zamierzającej (…) utrzymywać takiego psa.

Warto wiedzieć że takie zezwolenie może zostać cofnięte jeśli warunki w których pies będzie utrzymywany w warunkach lub w sposób który będzie stanowił zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Warto też wspomnieć, że psy stróżujące, choć samodzielne, tak samo jak inne psy potrzebują kontaktu z człowiekiem, zabaw i troskliwej opieki. Mimo iż wiele z nich natura wyposażyła w udogodnienia takie jak np. podszerstek który pozwala im lepiej utrzymywać ciepło w niskich temperaturach, mieszkanie na zewnątrz przez okrągły rok nie pozostaje bez echa dla ich zdrowia. Zapewnienie im odpowiedniego schronienia jest absolutnym minimum opieki jaki powinniśmy im zapewnić. Samotność to również ogromny problem większości psów stróżujących. Psy jako gatunek należą do tak zwanych Social Sleepers co oznacza tyle, że znacznie lepiej się wysypiają i czują się bezpiecznie podczas snu gdy w pobliżu znajdują się pozostali członkowie grupy społecznej. Wielokrotnie jedyny kontakt z człowiekiem jest ograniczony do podawania posiłków. Zdarza się, że te psy są zupełnie nie przyzwyczajone do dotyku co utrudnia prawidłową pielęgnację sierści i badanie czy zabiegi weterynaryjne. Niestety bardzo często wiąże się to również z późną wykrywalnością chorób.

Jeśli jednak zadbamy o to by spełnić potrzeby naszego psa, poświęcimy czas na jego wychowanie i zbudujemy z nim relację opartą na zaufaniu, nie tylko wykaże się jako pies stróżujący ale będzie fantastycznym przyjacielem i ozdobą domu.

 

Agnieszka SiedleckaAutor: Sebastian Wroniewski 27-11-2021 13:00:00

Pasze dla świń – jakie wybierać dla poszczególnych grup zwierząt?

Pasze dla świń gospodarskich nadal odgrywają kluczową rolę w żywieniu tych zwierząt w Polsce. Zboża są podstawową paszą treściwą w żywieniu świń.

Najlepszym zbożem jest jęczmień, który stosuje się bez ograniczeń w mieszankach dla loch i tuczników oraz w dużym stopniu dla prosiąt i warchlaków. Najczęściej stosuje się jednak pszenicę, którą przeznacza się dla wszystkich grup zwierząt.

Pasze dla świń – jak prawidłowo je wybrać?

Przy wyborze odpowiedniej paszy należy zwracać uwagę, której grupie zwierząt ją podamy i które składniki są dla niej odpowiednie.

  • Zielonki z lucerny i koniczyny zawierają białko, związki mineralne i witaminy; są cenną paszą dla loch, knurów i tuczników.
  • Kiszonki z ziemniaków parowanych i CCM stosuje się głównie dla tuczników.
  • Okopowe to przede wszystkim parowane ziemniaki, które stosuje się dla loch i tuczników. Są one jednak paszami typowo tuczącymi
  • Susze z lucerny i koniczyny, jak również płatki ziemniaczane są również cennym dodatkiem do pasz trzodowych.

Podstawowe pasze dla świń powinna zawierać w sobie zboża. Najlepszym ziarnem jest jęczmień, który stosuje się bez ograniczeń w mieszance dla macior i tuczników oraz głównie dla prosiąt i warchlaków. Najczęściej jednak pszenicę stosuje się dla wszystkich grup zwierząt.

Kukurydza jest dobrym surowcem do produkcji mieszanek, ale obniża jakość tuszy. Pszenżyto może zawierać pewną ilość składników antyodżywczych, dlatego jest stosowane specjalnie dla tuczników oraz w mniejszym stopniu dla świń odsadzonych od maciory. Ze względu na wysoką zawartość substancji antyodżywczych, żyto powinno być stosowane w ograniczonych ilościach, najlepiej w formie mieszanej dla tuczników.

Na co zwracać uwagę przy zakupie paszy?

Owies jest rzadko wykorzystywany do żywienia świńPasze dla swin 02 ze względu na bardzo wysoką zawartość błonnika, należy również wspomnieć o otrębach pszennych, które mają bardzo wysoką wartość odżywczą i wydajność mleczną, dlatego jest często stosowany jako składnik mieszanek paszowych dla loch.

Kupne pasze dla świń, to mieszanki pełnoporcjowe i uzupełniające oraz koncentraty, superkoncentraty, premiksy oraz dodatki paszowe.

  • Mieszanki pełnoporcjowe to śruty zbożowe uzupełnione komponentami białkowymi i premiksami lub superkoncentratami, produkowane w postaci sypkiej lub granulowanej.
  • Mieszanki uzupełniające pasze gospodarskie: PW dla prosiąt, warchlaków, L dla loch i T dla tuczników.
  • Koncentraty białkowe i superkoncentraty służą do produkcji mieszanek pełnoporcjowych. Koncentraty stanowią 15 do 30% składu mieszanki i nie wymagają uzupełnienia komponentem białkowym, natomiast superkoncentraty stanowią 10% składu mieszanki i wymagają uzupełnienia komponentem białkowym, najczęściej śrutą sojową.
  • Premiksy stanowią od 1 do 2,5% składu mieszanki. Zawierają związki mineralne, witaminy, aminokwasy egzogenne, a także antybiotyki i enzymy. Służą do wzbogacania mieszanek treściwych.
  • Dodatki paszowe to stymulatory wzrostu, probiotyki, enzymy i preparaty zakwaszające.

Przypomnijmy, że pasze dla świń GMO będzie można stosować do końca 2023 roku.

Czytaj też: Białko owadzie do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej wzmocni rozwój HiProMine

wmodr.pl/fot.Flickr/Pixabay


Autor: Tomasz Racki 26-10-2021 20:07:53

Żywienie kota po sterylizacji – jak zrobić to dobrze?

Większość właścicieli decyduje się na sterylizację swojego pupila. Nic dziwnego, ponieważ nie tylko chcemy zatrzymać niekontrolowany proces prokreacji. Jednocześnie kotki w okresie cieczki potrafią być naprawdę nieznośne i dają się we znaki nie tylko swoim właścicielom, ale i sąsiadom. Sterylizacja kota wiąże się jednak ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi zwierzaka. Jak poprawnie go karmić? Która karma dla kota po sterylizacji będzie najlepsza? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jak wygląda zabieg sterylizacji?

Sterylizacja to bardzo inwazyjny zabieg. Prowadzi bowiem do pozbawienia kota narządów rodnych. Samicom usuwa się najczęściej jajniki, a czasem również całą macicę. Samcom z kolei jądra. Proces rekonwalescencji po takiej operacji trwa dość długo, mimo że dzisiaj wykonuje się go przy użyciu najnowocześniejszych technologii oraz nie rozcinając całego brzucha kotek. Efektem zabiegu sterylizacji jest natomiast nie tylko to, że koty nie mają popędu płciowego i nie mogą płodzić potomstwa. Jednocześnie duże zmiany zachodzą w ich gospodarce hormonalnej. Kocury zatem przestają znaczyć teren. Dla wielu właścicieli kończy się zatem problem obsikanych mebli. Kotki natomiast nie przechodzą okresu rui – nie nawołują zatem żałośnie potencjalnych partnerów do rozrodu. Po zabiegu pupilom potrzebna jest jednak specjalna karma dla kota po sterylizacji.

Dlaczego koty po sterylizacji potrzebują specjalnej karmy?

Koty po sterylizacji wymagają szczególnego żywienia, ponieważ ich metabolizm znacząco zwalnia. Jedząc tyle, ile jadły przed zabiegiem, łatwo zyskują nadmiarowe kilogramy. Należy zatem przywiązać szczególną uwagę do doboru odpowiedniej karmy, a także jej dawkowania. Nasz kot na pewno będzie ciągle wołał o więcej, ponieważ jego apetyt wzrośnie. Nie należy jednak ulegać tym naciskom. Wszystko rzecz jasna dla zdrowia pupila. Jak zatem skonstruować koci jadłospis? Lepsza jest mokra czy sucha karma dla kota po sterylizacji? Warto postawić przede wszystkim na specjalistyczne karmy dedykowane kotom po zabiegu. Można je znaleźć w sklepach zoologicznych, a także bezpośrednio u producenta. Polecamy w szczególności produkty sygnowane marką Dolina Noteci.

Lepsza karma mokra czy sucha?

To, czy lepiej wybrać karmę mokrą czy suchą, tak naprawdę jest sprawą indywidualną. Należy w tym zakresie kierować się preferencjami naszego zwierzaka. Najbardziej optymalnym wariantem jest bowiem ustanowienie jako bazy żywienia karmy mokrej oraz raz po raz uzupełnianie jej karmą suchą. Warto przy tym stawiać na produkty o dużej zawartości mięsa. Preferowane są te karmy dla kota po sterylizacji, które mają w swoim składzie przynajmniej 50 procent mięsa. Szacuje się przy tym, że wysterylizowane koty potrzebują około 1/3 kalorii mniej, niż koty niewysterylizowane. Te proporcje należy brać pod uwagę serwując swojemu pupilowi jedzenie.


Autor: Monika Faber 24-07-2021 06:07:33

Koty z nadwagą? Azjaci wiedzą jak z nią walczyć

Ponad połowa domowych kotów ma nadmierną masę ciała. Problem, choć w mniejszym stopniu, dotyczy również psów. Nowe technologie pomagają walczyć z otyłością i nadwagą pupili. Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń do śledzenia aktywności zwierząt. Inteligentny podajnik jedzenia np. ocenia wymagania żywieniowe jakimi charakteryzują się koty i tworzy spersonalizowany schemat żywienia. Powstała niedawno aplikacja i urządzenie The Little Cat to z kolei inteligentne koło do ćwiczeń dla kotów, którym opiekunowie mogą sterować za pomocą smartfona.

Grube koty

Zwierzęta domowe potrzebują ruchu. Psy mogą wyjść na spacer i pobiegać, natomiast jeśli właściciel nie ma czasu, aby pobawić się z kotem, zwierzę nie będzie ćwiczyło, co ma oczywiście niekorzystny wpływ na jego zdrowie. Naszą intencją było zadbanie o zdrowie oraz rozrywkę kotów, aby mogły ćwiczyć w sposób, który ich nie irytuje, ale przynosi radość – mówi agencji Jiwon Kwak z The Little Cat.koty nadwaga

The Association for Pet Obesity Prevention szacuje, że w 2018 roku w USA 60 proc. kotów i 56 proc. psów miało nadwagę lub otyłość. Powodem jest niewystarczająca ilość ruchu lub zbyt duże porcje jedzenia w stosunku do potrzeb energetycznych. Dlatego na rynku nie brakuje urządzeń, które mają pomóc pupilom zachować zdrowie, a przy okazji zapewnić odpowiednią ilość ruchu.

W przypadku psów sprawdzą się specjalne szelki i smycze, które informują właściciela o dystansie, jaki przeszedł pupil, straconych kaloriach czy tempie spaceru. Tailio to prosty system monitorowania, który znajduje się pod kuwetą, śledzi wagę i nawyki żywieniowe kota. PetNet, czyli inteligentny podajnik jedzenia, ocenia wymagania żywieniowe zwierzaka i tworzy spersonalizowany schemat żywienia. Powiadomi również, gdy zwierzę zostało nakarmione lub gdy trzeba kupić więcej jedzenia. Podajnik śledzi spożycie kalorii w trybie dziennym, tygodniowym lub miesięcznym.

Czytaj także: Mączka rybna – wartościowy odpad produkcji rybnej

Koty i inteligentne zabawki

Na rynku pojawiają się także inteligentne zabawki, które zachęcają do ruchu. Koreański start-up The Little Cat zaprojektował inteligentne koło do ćwiczeń dla leniwych kotów.

Nasze urządzenie przeznaczone dla kotów jest połączone z aplikacją mobilną. Wewnątrz kołowrotka znajduje się kolorowe światełko. Gdy je przesuwamy za pomocą aplikacji, kot za nim podąża, próbując je złapać. Skacze, wspina się po kołowrotku, bawi się i zaczyna biegać. W ten sposób zachęcamy go do ćwiczeń. Urządzeniem można sterować zdalnie i bawić się z kotem, nawet gdy nie ma nas w pobliżu – tłumaczy Jiwon Kwak.

Little Cat to sprytne koło do ćwiczeń dla kotów, którym opiekunowie mogą sterować za pomocą smartfona. Zawiera tryby automatyczny i ręczny. Koło ma diody LED, aby zwrócić uwagę kotów, wyświetla też przebiegnięty dystans czy spalone kalorie.

W naszej aplikacji mobilnej dostępne są także inne informacje na temat zdrowia kota. Są to spersonalizowane dane, dzięki czemu właściciel kota otrzymuje sugestie, jak ma postępować ze swoim pupilem w zależności od stanu jego zdrowia – wskazuje ekspertka.

W przyszłości urządzenie może przekazywać kompleksowe informacje o stanie zdrowia kota i jego potrzebach żywieniowych. Zaalarmuje również, jeśli konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Konstrukcja urządzenia została zaprojektowana z myślą o zdrowiu kotów. Gdy kot się rozciąga lub biegnie, jego ciało znacząco się wydłuża. W trosce o uniknięcie urazów i bólów kręgosłupa opracowaliśmy minimalną dopuszczalną wielkość kołowrotka – zapewnia Jiwon Kwak.

Urządzenie kosztuje 1,8 tys. dol. i na razie można je kupić w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, Japonii, Katarze i Dubaju. Po prezentacji na tegorocznych targach Mobile World Congress w Barcelonie wkrótce powinno się pojawić ,również w Europie.

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.