O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-08-2020

Autor: Świat Rolnika

Psy stróżujące

Psy stróżujące

Pies od wieków był wykorzystywany i świetnie się sprawdzał jako pomoc w strzeżeniu domostw i stad. W gospodarstwach taka pomoc jest wręcz niezbędna. Nie tylko ze względu na to, że taki pies poinformuje gospodarza o obcym na terenie, ale też da znać jeśli w obejściu pojawi się lis, kuna czy inne zwierzę zagrażające zwierzętom gospodarskim. Ponadto wiele osób decyduje się na mieszkanie poza miastem wybierając komfort domów jednorodzinnych, zatem trudno się dziwić, że ten typ użytkowości w dalszym ciągu jest popularny.

Stróżujący czyli jaki?

Taki pies na pewno powinien być czujny, odważny i powinien umieć działać samodzielnie. Psy takie zwykle przebywają same na zewnątrz więc nie zawsze będą miały możliwość zwrócenia po pomoc się do właściciela, gdy będzie trzeba działać. Zwykle są to psy pokaźnych rozmiarów i już sam ten fakt sprawia że intruz poczuje respekt. W związku z tym należy mieć na uwadze to, że taki pies, choć odważny i samodzielny, nie może w żadnym wypadku być agresywny. Czym innym jest obrona polegająca na odstraszeniu przeciwnika lub zablokowaniu mu możliwości ucieczki, a czym innym będzie aktywny atak.

bult strozujace 02Psy które atakują stanowią ogromnie niebezpieczeństwo. Zgodnie z polskim prawem za szkody i krzywdy wyrządzone przez psa odpowiada właściciel. Nawet jeśli pies pogryzie kogoś kto bezprawnie wtargnął na prywatny teren, opiekunowi psa i tak grożą konsekwencje prawne. W najlepszym wypadku będzie to pokrycie kosztów leczenia, choć zwykle na tym się nie kończy. Trzeba pamiętać że taki pies będzie stanowić śmiertelne zagrożenie, zwłaszcza dla dzieci czy osób starszych.

Oczywiście tego wszystkiego można uniknąć dbając o to by nasz pies był odpowiednio przygotowany do roli jaką ma pełnić. Przede wszystkim warto mądrze wybrać hodowlę – szczenięta powinny być prawidłowo zsocjalizowane i odchowane. Dobra socjalizacja ogranicza do minimum ryzyko że pies zareaguje lękiem na spotykającą go sytuację, co jest niezmiernie istotne gdyż bardzo wiele ataków jest efektem próby obronienia się przed zagrożeniem.

W przypadku psów stróżujących bardzo ważnym, o ile nie najważniejszym aspektem jest dbanie o spełnienie potrzeb naturalnych psa. W zależności od rasy potrzeba ruchu i eksploracji może być różna, niemniej jednak psu niezbędna jest choćby czasowa zmiana środowiska, a nie przebywanie jedynie na pilnowanym przez niego terenie. Jeśli z jakichś powodów spacer z psem nie jest możliwy należy bezwzględnie zadbać o odpowiednie wzbogacenie środowiska i stymulację umysłową psa by zapobiegać nudzie. Znudzony pies bardzo często wpada we frustrację którą będzie chciał w jakiś sposób rozładować – to zwykle kończy się zniszczeniami, odreagowywaniem w kontaktach z opiekunem lub dochodzi do ucieczek.

Pies przebywający na zewnątrz musi mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowania. Są one określone w Ustawie o ochronie zwierząt.

Zgodnie z Art. 9. :

1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
2. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m. 

Nie wolno też zapominać że kluczem do zgodnego życia z psem jest dobra wzajemna relacja i wychowanie czy też szkolenie psa które pozwoli nam sprawować nad nim należytą kontrolę.

Jest to szczególnie ważne ponieważ wiele z psów stróżujących ze względu na swoją wielkość bez kontroli może stanowiły duże ryzyko. Z ras które najczęściej można spotkać wśród stróżujących można wyróżnić np. owczarki podhalańskie, owczarki kaukaskie, owczarki niemieckie długo i krótkowłose, dobermany, rottweilery, mastify tybetańskie, teriery olbrzymie lub rosyjskie, bernardyny czy Dogue de Boredeaux. Trzeba mieć na uwadze że niektóre z ras należą do określonych w rozporządzeniu ras agresywnych. Należą do nich między innymi owczarek kaukaski, rottweiler, tosa inu, akbash dog czy moskiewski stróżujący.

Należy pamiętać że zgodnie z Art. 10. 1.

utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce (…) utrzymywania psa na wniosek osoby zamierzającej (…) utrzymywać takiego psa.

Warto wiedzieć że takie zezwolenie może zostać cofnięte jeśli warunki w których pies będzie utrzymywany w warunkach lub w sposób który będzie stanowił zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Warto też wspomnieć, że psy stróżujące, choć samodzielne, tak samo jak inne psy potrzebują kontaktu z człowiekiem, zabaw i troskliwej opieki. Mimo iż wiele z nich natura wyposażyła w udogodnienia takie jak np. podszerstek który pozwala im lepiej utrzymywać ciepło w niskich temperaturach, mieszkanie na zewnątrz przez okrągły rok nie pozostaje bez echa dla ich zdrowia. Zapewnienie im odpowiedniego schronienia jest absolutnym minimum opieki jaki powinniśmy im zapewnić. Samotność to również ogromny problem większości psów stróżujących. Psy jako gatunek należą do tak zwanych Social Sleepers co oznacza tyle, że znacznie lepiej się wysypiają i czują się bezpiecznie podczas snu gdy w pobliżu znajdują się pozostali członkowie grupy społecznej. Wielokrotnie jedyny kontakt z człowiekiem jest ograniczony do podawania posiłków. Zdarza się, że te psy są zupełnie nie przyzwyczajone do dotyku co utrudnia prawidłową pielęgnację sierści i badanie czy zabiegi weterynaryjne. Niestety bardzo często wiąże się to również z późną wykrywalnością chorób.

Jeśli jednak zadbamy o to by spełnić potrzeby naszego psa, poświęcimy czas na jego wychowanie i zbudujemy z nim relację opartą na zaufaniu, nie tylko wykaże się jako pies stróżujący ale będzie fantastycznym przyjacielem i ozdobą domu.

 

Agnieszka Siedlecka

swiatrolnika.info 2023