O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

16-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Karma dla psa – Jaka będzie najlepsza dla naszego pupila?

karma

Ten temat chyba od zawsze jest jednym z najczęściej przewijających się wątków we wszystkich dyskusjach na temat prawidłowego utrzymania psów. Opcji do wyboru mamy kilka, każda karma ma swoje wady i zalety, każda ma też swoich zwolenników i przeciwników. Warto poznać plusy i minusy każdej z nich i argumenty obu stron. Jeśli mamy wątpliwości warto poradzić się specjalisty żywienia psów, czyli inaczej mówiąc psiego dietetyka i omówić z nim wszystkie szczegóły.

Najważniejsze jest to aby karma, którą podajemy psu była zbilansowana i dostarczała mu wszystkich składników jakich potrzeba psiemu organizmowi do prawidłowego funkcjonowania

Porównując różne sposoby żywienia warto przyjrzeć się karmom suchym, karmom mokrym, diecie surowej BARF (w skrócie Biologically Appropriate Raw Food czyli po polsku biologicznie odpowiednia surowa dieta) oraz diecie gotowanej.

Karma sucha to obecnie najczęściej wybierany sposób żywienia psów domowych. Na sklepowych półkach mamy dostępny bardzo szeroki wybór karm suchych różnych producentów. Różnią się one od siebie jakością składników użytych do produkcji, składem a nawet jakością opakowania i co za tym idzie również ceną. Oczywiście wszystkie karmy powinny spełniać wymogi prawne by wejść na rynek, ale tak samo jak i w innych dziedzinach, spotkamy produkty super premium i te ze znacznie niższej półki.

Karma sucha ma swoje niepodważalne zalety

Jedną z nich jest łatwość jej podawania. karma psa najlepsza 2Wystarczy odmierzyć odpowiednią ilość karmy według tabeli umieszczonej na opakowaniu, podzielić na ilość posiłków i podać ją psu o odpowiedniej porze. Podając karmę dobrej jakości ufamy że to producent zadbał by w porcji dziennej pies otrzymał odpowiednio zrównoważoną, pełną dawkę składników odżywczych. Pamiętajmy jednak że widełki przewidziane w normach są dość szerokie, co nie zawsze wpływa korzystnie na jakość karmy. Dodatkową zaletą jest możliwość wykorzystania części dziennej porcji jako nagrody podczas szkolenia.

Wybierając suchą karmę nie mamy jednak wglądu w jakość składników które zostały użyte do jej produkcji. Karma taka musi być odpowiednio przygotowana do przechowywania więc na pewno będzie zawierała konserwanty a część z karm będzie również zawierać barwniki (choć mogą być to barwniki naturalne). Ilość wody w suchej karmie jest niewielka co niestety nie pomaga w prawidłowym nawodnieniu organizmu i może przyczyniać się do dodatkowego obciążenia układu moczowego naszych podopiecznych.

Choć możemy wybrać rozmiar grulek karmy w przypadku części karm dostępnych na rynku to sama karma jest dość twarda co może stanowić kłopot dla psów o niepełnym uzębieniu lub psów starszych.

Czytaj także: Choroby zwierząt – naukowcy ostrzegają przed ich występowaniem u ludzi

Karma mokra – Lepszą alternatywą w przypadku braku czasu będzie karma mokra

Zawiera znacznie więcej wody więc prawidłowe nawodnienie organizmu przestaje być problemem. Hermetycznie zamykane puszki pozwalają na długie przechowywanie przy mniejszej ilości konserwantów. Dawkowanie dzienne również jest określone i tak jak w przypadku suchej karmy to producent ma za zadanie zapewnić odpowiedni skład dziennej porcji. Dodatkowym plusem jest możliwość podania mokrej karmy w macie do wylizywania czy w kongu co uatrakcyjni psu posiłek, a często jest jednym ze sposobów wsparcia terapii behawioralnej niektórych psów. Mankamentem karm mokrych jest niestety ich cena. O ile karmienie niewielkiego psa karmą mokrą może jeszcze być do udźwignięcia finansowo o tyle w przypadku np. mastiffa będziemy już mówić o niemal bajońskich sumach jeśli zechcemy podawać mu karmę z najwyższej półki. 

Ważnym aspektem jest też jej skład. W wielu karmach mokrych jako źródło białka używane są duże ilości podrobów a niestety taki skład niektórym psom nie służy i często kończy się biegunką.

Dieta BARF – jest to najbardziej naturalny sposób żywienia naszego pupila

Taka dieta staje się coraz bardziej popularna. karma psa najlepsza 3Wymaga od nas co prawda organizacji, sporo miejsca w zamrażalniku i trochę nakładu intelektualnego ale tu znowu przychodzą nam z pomocą dietetycy weterynaryjni. Jeśli tylko mamy środki i odrobinę czasu warto też w taki sposób zadbać o zdrowie naszego pupila.

Karmiąc dietą BARF mamy możliwość bardzo precyzyjnego dopasowania dawki żywieniowej do potrzeb i preferencji naszego psa. Można powiedzieć że to żywienie skrojone na miarę. Założeniem tej diety jest podawanie psu najbardziej odpowiednich fizjologicznie pokarmów. Głównymi składnikami tej diety jest mięso, kości i podroby i dodatkowo w znacznie mniejszej ilości warzywa i owoce. Ważne jest też odpowiednie dobranie dodatkowych składników tak, żeby odpowiednio suplementować dawkę żywieniową. I choć może się to wydać zawiłe to na pewno wyjdzie na zdrowie naszemu podopiecznemu.

Niewątpliwym plusem, poza perfekcyjnym dopasowaniem żywienia dla konkretnego psa, jest stuprocentowa kontrola tego jakie składniki podajemy naszemu psu. I choć przy podawaniu pokarmów surowych istnieje pewne ryzyko że mięso będzie źródłem bakterii to możemy się przed tym ustrzec dbając o higienę w kuchni i zaopatrując się u sprawdzonych dostawców. Znamy pochodzenie mięsa i możemy ocenić jego jakość. Nie używamy żadnych konserwantów a nadmiar po prostu zamrażamy. Jeśli zdecydujemy się na ten model żywienia warto pamiętać że minimum raz do roku należy wykonać psu kontrolne badanie krwi. Dzięki temu nie tylko jeszcze precyzyjniej będziemy mogli dopasować żywienie dla naszego pupila , ale również znacznie wcześniej wykryjemy potencjalne problemy zdrowotne. Cenowo BARF można porównać do żywienia karmą z wyższej półki choć i tu możemy zaoszczędzić, kupując hurtowo lub dołączając się do zakupów w grupie osób karmiących tą dietą.

Gotowa karma Cię nie przekonuję? Posiłki gotowane – to dobra opcja dla osób które nie są przekonane co do jakości produktów w karmach gotowych

Nie chodzi tu jednak o to by karmić psa jedynie gotowanym kurczakiem, ryżem i marchewką. Warto tu jednak wyraźnie zaznaczyć że tak samo jak w przypadku diety BARF podawane posiłki muszą być odpowiednio zbilansowane. Oznacza to że powinniśmy sprawdzić i zadbać o to by w dawce żywieniowej pies otrzymał odpowiednią ilość białka, węglowodanów, tłuszczy, mikro i makroelementów, witamin i składników mineralnych jakich będzie potrzebował. A także o to by były one w odpowiednim stosunku do siebie nawzajem.

Bezsprzecznym plusem jest to że mamy możliwość kontroli jakości produktów którymi karmimy naszego psa. Gotowanie rozwiązuje nam również potencjalny kłopot z bakteriami. Odpowiednio podzielone posiłki możemy zawekować w słoikach co też nie utrudnia przechowywania.

Tak jak w przypadku karmy mokrej gdy podajemy psu posiłek możemy skorzystać z maty do wylizywania lub konga. Takie posiłki mogą być wsparciem dla psów które nie mogą być na diecie BARF ze względu na kłopoty z trawieniem surowizny a dobrze tolerują posiłki gotowane. Tak jak w przypadku diety BARF należy kontrolować stan zdrowia psa by uniknąć ryzyka niedoborów.

Prawidłowe żywienie, badania kontrolne, odpowiednia podaż wody i dbanie o dobry stan zarówno fizyczny i psychiczny naszego psa pozwoli nam jak najdłużej cieszyć się jego towarzystwem.

Agnieszka Siedlecka

PW/kar/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023