O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-07-2020

Autor: Świat Rolnika

Małe rasy psów

Małe rasy psów

W dobie gdy większość z nas znaczną część swojego czasu poświęca na pracę i dojazdy, a kontakty społeczne przeniosły się w dużej mierze do sfery wirtualnej, dla wielu osób obecność psa lub kota to szansa na nawiązanie bliższej relacji i zmniejszenie poczucia samotności.

Małe rasy – Mały pies ma wiele zalet

W mieście gdzie metraż mieszkań jest niewielki, wybierając psa zwykle decydujemy się na pupila w rozmiarze S. I choć wybór ras jest bardzo duży warto zastanowić się nad tym jakie mamy potrzeby i która z ras najbardziej dopasuje się do naszego rytmu życia i najlepiej spełni nasze oczekiwania.

Od tak prozaicznych jak to że zajmuje niewiele miejsca, więc potencjalnie możemy trzymać go nawet w niewielkim mieszkaniu, mniej je co ogranicza nasze koszty, do takich jak to że jego niewielkie rozmiary znacznie ułatwiają nam choćby zabranie go ze sobą na wakacje. Dzięki temu że można z nim wybrać się w wiele miejsc możemy spędzać z psiakiem więcej czasu a przecież właśnie ze względu na ich towarzystwo większość z nas chce mieć psa.

Warto pamiętać że mały pies to nie kot i że każda rasa ze względu na swoją genezę ma swoje potrzeby. Kuweta dla małego psa w zamian za spacer nie jest rozwiązaniem – spacer to nie tylko załatwianie potrzeb fizjologicznych. Na przykład teriery jako psy hodowane do polowań na szczury mają silnie rozwinięty łańcuch łowiecki. Warto zatem pamiętać że ich potrzeba eksploracji i zabaw opartych o polowanie będzie znacznie większy niż u np. mopsa. Warto też pamiętać że nawet w obrębie rasy choć pewne cechy i trendy są zauważalne, każdy osobnik może różnić się od innych swoim temperamentem czy indywidualnymi wymaganiami.

Małe psy tak zwanych ras pokojowych male rasy psow 2czy salonowych jak maltańczyki, bichon frise, papillon, chihuahua czy pekińczyk też będą miały swoje specyficzne potrzeby. Watro zastanowić się choćby nad tym czy mamy odpowiednio dużo czasu na pielęgnacje sierści i zadbanie o inne higieniczne potrzeby takiego psa. Ilość ruchu potrzebna małemu psu nie zawsze będzie mniejsza niż u psów dużych ras. Warto przed wyborem porozmawiać z hodowcą o tym czego nasz pies będzie potrzebował i na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

W przypadku ras takich jak np. mops, buldożek francuski czy pekińczyk warto pamiętać o ryzykach związanych z ich brachycefalicznością czyli budową czaszki charakteryzującą się krótkim psykiem. Niesie to ze sobą duże ryzyko i powinniśmy być przygotowani na to że mogą, a w przypadku niektórych ras na pewno pojawią się problemy zdrowotne. Problemy z oddychaniem, przerost podniebienia miękkiego, przegrzewanie się, niedrożność kanalików łzowych to tylko niektóre z nich. Nie wspominając już o komforcie życia takiego psiaka, leczenie kosztuje sporo, a nie da się go uniknąć gdyż niejednokrotnie problemy te zagrażają życiu pupila. Dodatkowe środki, wykraczające poza rezerwę zakładaną dla „normalnego” psa, będą nam na pewno niezbędne.

Czytaj także: Karma dla psa – Jaka będzie najlepsza dla naszego pupila?

Warto wspomnieć też o tym że niewielkie rozmiary sprawiają zwykle iż takie psiaki wyglądają na nieporadne maleństwa, psy małych ras dorastają szybciej niż te ras dużych. Pamiętajmy że wygląd słodkiego malucha łatwo może nas zwieść. Te psiaki wcale nie rozumieją mniej, bardzo szybko się uczą i jeśli tylko damy im szansę będą wspaniałym towarzyszem a nie jedynie ozdobną maskotką.

Nic dziwnego że ich duże oczy i okrągłe pyszczki nas rozczulają, te same cechy u naszych niemowląt sprawiają że mięknie nam serce, wzbudzają nasze rozczulenie i niemal automatyczną chęć zaopiekowania się. To taki sprytny sposób natury na to by zapewnić opiekę naszemu potomstwu. Nic dziwnego że takie cechy u psów spodobały się w trakcie hodowli ras do towarzystwa. W końcu psy te miały cieszyć oko i zapewniać miłe towarzystwo swoim opiekunom.

Pamiętajmy jednak że poczucie iż mały pies to pozornie mniej problemów bywa złudne. W wielu przypadkach nie zwracamy uwagi na zachowania małych psów które, gdyby nasz pies był dwu lub trzykrotnie większy, były by nieakceptowalne. To że nasz dwu kilogramowy psiak ciągnie na smyczy może nam nie przeszkadzać bo bez problemu możemy go utrzymać ale pamiętajmy że dla jego organizmu takie obciążenie bywa często bardzo szkodliwe. Ponieważ z małe psiaki wydają się być w zasadzie bezobsługowe, wielu z nas zapomina że warto z takim pupilem ćwiczyć i poświęcić czas na jego wychowanie. W wielu przypadkach bagatelizujemy sytuacje które w przypadku dużego psa na pewno zapaliły by nam lampkę ostrzegawczą, ponieważ nie bierzemy do końca na poważnie psiaka mikro rozmiarów. Zwracajmy uwagę na to co sygnalizują nam nasi podopieczni. Nie lekceważmy sygnałów ostrzegawczych – choćby wydawały nam się śmieszne czy niegroźne. Ugryzienie małego psa może nie zrobi wielkiej krzywdy rosłemu mężczyźnie (choć jeśli ząb trafi w nerw może się okazać zupełnie inaczej) ale na pewno będzie stanowić duże zagrożenie dla dziecka.

Mając psa niewielkich rozmiarów warto spróbować czasem spojrzeć na świat jego oczami. Zapominamy o tym że różne rzeczy i sytuacje z perspektywy widzianej z wysokości oczu osoby dorosłej to zupełnie inna perspektywa niż z 20 cm nad ziemią. Nic dziwnego że nasz maltańczyk może obawiać się nawet średnich psów skoro z jego perspektywy to wielki stwór. Zwykle co najmniej trzy razy większy od niego. Wszystko co nasz mikro pies może zobaczyć to wielkie oczy, pysk i zęby widziane od dołu i to tylko jeśli zadrze głowę. Małe psy mają świadomość że są mniejsze słabsze i często próbują nadrabiać groźną miną.

Nie dziwmy się że czasem czują się przytłoczone, a nawet przerażone gdy ktoś znacznie od nich większy się nad nimi pochyla i niejednokrotnie podnosi je do góry. Jak my byśmy się czuli postawieni na ich miejscu? Czy byli byśmy tak cierpliwi i opanowani jak one? Czasem warto kucnąć i ustawić się bokiem trzymając rękę blisko podłogi i poczekać aż mały pies sam odważy się do nas podejść. Dajmy mu szansę by kontakt z nami był dla niego znacznie bardziej komfortowy.

Wspierajmy nasze psiaki, dbajmy o ich potrzeby i cieszmy się ich towarzystwem. Niezależnie od wielkości naszego pupila wspólne życie może być fantastyczną przygodą

Agnieszka Siedlecka

swiatrolnika.info 2023