Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Oliver Pochwat 16-07-2021 06:00:28

prof. Marian Brzozowski: Mamy ministerstwo, które dąży do zniszczenia hodowli zwierząt futerkowych

prof. Marian Brzozowski: Mamy ministerstwo, które dąży do zniszczenia hodowli zwierząt futerkowych

Profesor Marian Brzozowski w rozmowie z portalem ŚwiatRolnika.info skomentował możliwość szczepienia norek amerykańskich przeciw koronawirusowi. Jak zauważył nasz rozmówca, postawa ministerstwa, które nie chce dopuścić szczepionek, może mieć podłoże polityczne. Ucierpieć mogą na tym rolnicy oraz ich zwierzęta.

ŚwiatRolnika.info: Czy szczepienie norek amerykańskich jest bezpieczne? Czy zaszczepienie tych zwierząt zmniejsza szanse rozprzestrzeniania się wirusa?

Profesor Marian Brzozowski: Jeżeli szczepionka jest dopuszczona, a jest dopuszczona, to znaczy, że jest bezpieczna. Oznacza to, że w żaden sposób nie szkodzi tym zwierzętom, które zostały zaszczepione. Właśnie na tym polega bezpieczeństwo szczepień. Właśnie po to stosuje się szczepionki, żeby chronić zaszczepione zwierzęta przed rozwojem choroby oraz inne przed rozprzestrzenianiem tej choroby.

Tak, szczepionki są bezpieczne!aukcja skor zwierzat futerkowych

ŚwiatRolnika.info: Dlaczego więc ministerstwo rolnictwa nie chce dopuścić szczepionki?

Profesor Marian Brzozowski: Ministerstwo jest tworem administracyjnym, który podlega sprawom politycznym. To już niestety jest sprawa nie merytoryczna tylko polityczna. Nikt nie odpowie Panu na pytanie, jakie polityczne względy wpływają na podejmowane decyzje administracyjne na szczeblu władzy najwyższej. To jednak nie ma nic wspólnego z meritum sprawy i z tym, o co tu chodzi. Wydaje mi się, że gdyby tak było, to ministerstwo rozmawiałoby z rolnikami, związkami hodowców i przedstawiało argumenty. Tutaj żadnego dialogu i dyskusji nie ma. Są tylko jednostronne oświadczenia i komunikaty.

Czytaj także: Daniel Żurek: Branża futrzarska chce szczepić norki. Czekamy na "zgadzam się" od ministra rolnictwa

ŚwiatRolnika.info: Czy postawa ministerstwa może mieć związek z poglądami ministra rolnictwa jak również jego dobrymi relacjami z organizacjami antyhodowlanymi?

Profesor Marian Brzozowski: Rolą ministerstwa rolnictwa jest dbanie o rolnictwo, ze świadomością, że rolnictwo to żywienie narodu. Dbanie o bezpieczeństwo żywieniowe wiąże się nie tylko z tym, co jemy, ale również z otoczeniem. Średnio każdy z nas spożywa 30 kg mięsa drobiowego, a drugie tyle to odpadki poubojowe. Coś z tym trzeba zrobić? Albo zostanie to zagospodarowane jako karma dla zwierząt futerkowych. Jest to sposób najbardziej ekologiczny i tak właśnie trzeba na to patrzeć, albo poniesiemy koszty na rzecz firm utylizacyjnych, które będą zarabiały. Ministerstwo musi takie rzeczy brać pod uwagę. Minister rolnictwa musi mieć dobre stosunki, ze wszystkimi podmiotami, które są związane z rolnictwem, ale w pierwszym rzędzie powinien dbać o interesy rolników.

Tak właśnie zawsze działało ministerstwo. Poprzednik ministra Pudy Jan Krzysztof Ardanowski tak właśnie postępował, tak właśnie działał. Rozmawiał, tłumaczył się z podejmowanych decyzji, a w przypadku Grzegorza Pudy mamy ścianę. Ośmielę się nawet powiedzieć, że jest jeszcze gorzej. Mamy niechęć ministerstwa rolnictwa. Mamy ministerstwo, które dąży do zniszczenia hodowli zwierząt futerkowych i podcina gałąź na której siedzi. Jestem zaskoczony i z lekka przerażony tym, co się dzieje.

ŚwiatRolnika.info: Panie profesorze, odnosząc się do Pana wypowiedzi, możemy powiedzieć, że to może być jeden z powodów, dla którego w innych krajach można szczepić norki amerykańskie, a w Polsce nie. Gdyby to od Pana zależało, czy dopuściłby Pan szczepionki dla norek amerykańskich i czy rekomenduje Pan ministrowi rolnictwa szczepienie tych zwierząt?

Profesor Marian Brzozowski: Ze szczepionkami zawsze jest procedura, jeżeli chodzi o ich wdrażanie. Tutaj również procedura musi zostać zachowana. Nie jestem zwolennikiem szybkiego działania tylko przestrzegania procedur, które wynikają z wieloletniego doświadczenia. Sprawdzanie, weryfikowanie, wdrażanie, stosowanie, używanie i kontrolowanie. My przecież mamy opracowane procedury. Służba weterynaryjna działa, w związku z tym nie ma żadnego problemu, żeby pod pełną kontrolą i z pełną odpowiedzialnością nawet finansową takie szczepienia wprowadzić. Nie ma żadnych przeciwskazań, żeby tego nie zrobić! Jeżeli tego nie robimy, to można powiedzieć, że jest to zasady „nie, bo nie i koniec dyskusji”. Osobiście rekomendowałbym, żeby te szczepienia wprowadzić.  Autor: Tomasz Racki 12-10-2021 14:36:06

Łukaszenka chce uczynić Białoruś potęgą w hodowli zwierząt futerkowych

Aleksandr Łukaszenka zapowiedział w piątek, że Białoruś robi wszystko, by stać się istotnym graczem na rynku hodowli zwierząt futerkowych – donosi agencja Interfax.

Białoruś dostrzega błędy Unii Europejskiej

Podczas walnego zgromadzenia przedstawicieli członków Białoruskiego Republikańskiego Związku Towarzystw Konsumenckich prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko zapowiedział, że dołoży wszelkich starań, aby jego kraj – wykorzystując decyzje kilku państw Unii Europejskiej – stał się liczącym się graczem na światowym rynku hodowli zwierząt futerkowych.

Łukaszenka wskazał na błędy Duńczyków, którzy – w konsekwencji fatalnych decyzji tamtejszego rządu – doprowadził do zniszczenia hodowli zwierząt futerkowych w kraju, który do tej pory był liderem na rynku globalnym.aukcja skor zwierzat futerkowych

Dlaczego nie zajęliśmy rynku? To bonanza. Wtedy rynek był niezrównoważony w wyniku tak idiotycznych decyzji polityków. Dlatego zgodnie z moim rozkazem, pod gwarancjami rządu, przyznano środki kredytowe na wsparcie ferm futrzarskich

– wyjaśnił Łukaszenka.

W przyszłości praca powinna być zorganizowana tak, aby ten obszar nie wymagał już środków budżetowych, ale przynosił stabilny dochód. Będziemy przykładać do tego szczególną uwagę i wdrożymy kontrole

– podkreślił prezydent.

Łukaszenka zaznaczył, że w ostatnich latach zrobiono w tej dziedzinie wiele, zainwestowano odpowiednie środki i – mimo trudności na rynku – osiągnięto niemały sukces.

Czytaj także: Rosjanie chcą przejąć polski przemysł futrzarski! Mówią o tym wprost!

Nie tylko Łukaszenka ma chrapkę na norki

Po czasowej likwidacji hodowli zwierząt futerkowych w Danii największym światowym producentem skór zwierząt futerkowych stała się Polska. Nasz kraj jest liderem zarówno w kwestii skali jak i jakości dostarczanego surowca. Perspektywy rozwoju branży są optymistyczne ze względu na potężne wzrosty cen odnotowywane w ostatnich miesiącach na światowych aukcjach skór.

Błędy duńskich polityków, którzy w obawie przed mutacjami koronawirusa, zdecydowali o likwidacji hodowli norek amerykańskich w kraju, postanowiła wykorzystać także Rosja.

Rosyjscy producenci skór zwierząt futerkowych mają szansę stać się dziś światowymi liderami. Możliwość tę stwarza dziś Unia Europejska, która rozważa wprowadzenie całkowitego zakazu hodowli zwierząt futerkowych. Wyczerpany pandemią koronawirusa i ciągłą potrzebą obrony przemysł futerkowy światowych liderów, takich jak Polska czy Dania, przezywa dziś ciężkie czasy. I w tej sytuacji rosyjscy producenci futer mówią wprost: albo teraz, albo nigdy!

– czytamy w komunikacie, który ukazał się w dzienniku „Komsomolskaja Prawda”, a który powieliło rosyjskie ministerstwo rolnictwa.

Branża hodowli zwierząt futerkowych w Polsce daje zatrudnienie – pośrednio i bezpośrednio – kilkunastu tysiącom osób. Korzyści z funkcjonowania tego sektora czerpią także inne sektory rolnictwa, które zyskują na możliwości naturalnej utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Interfax.by/fot. wikimedia


Autor: Polska Agencja Prasowa 01-10-2021 07:29:02

Finlandia rozpoczyna szczepienia zwierząt futerkowych przeciwko koronawirusowi jako pierwszy kraj w UE

Fiński Związek Hodowców Zwierząt Futerkowych (FIFUR) otrzymał od krajowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności warunkowe pozwolenia na rozpoczęcie szczepień norek – poinformowano w czwartkowym komunikacie organizacji.

Finowie szczepią norki

Szczepienia zwierząt futerkowych będą przeprowadzane docelowo dwiema dawkami i rozpoczną się w najbliższych tygodniach.zwierzeta futerkowe 139

Eksperymentalną szczepionkę FurcoVac przeciwko koronawirusowi (jeszcze nie ma pozwolenia na sprzedaż) opracowywano od jesieni 2020 r. na Uniwersytecie w Helsinkach. "Wyniki testów były dobre" – podkreślono.

W magazynach jest około pół miliona dawek preparatów, wystarczających na zaszczepienie wszystkich hodowlanych norek reproduktorów.

Finlandia jest pierwsza

Finlandia jest jednym z największych producentów skór futerkowych w Europie. W trakcie pandemii, na fermach w tym kraju, w przeciwieństwie do niektórych innych państw (m.in. w Danii), nie wykryto koronawirusa wśród norek. Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, monitorowanie i kontrolowanie ferm zwierząt futerkowych, pod kątem rozprzestrzeniania się koronawirusa, ma być kontynuowane w Finlandii do marca 2022 r.

Czytaj także: Andrzej Zoń: Odpowiedni dobrostan zapewnia lepsze wyniki w rozrodzie zwierząt i jakości futra


Autor: Monika Faber 23-09-2021 11:00:00

Mette Frederiksen zostanie przesłuchana w sprawie wybicia norek!

Duńska premier Mette Frederiksen złoży 9 grudnia zeznania w tzw. komisji śledczej. Zostało to odnotowana na podstawie listy świadków komisji. Zadaniem komisji ds. norek jest nagłośnienie sposobu, w jaki rząd zajmuje się sprawą.

Mette Frederiksen zostanie przesłuchana przez komisję śledczą 9 grudnia

Pierwsza rozprawa odbędzie się 7 października, a duńska premier jest ostatnim imiennym świadkiem na liście. Wyznaczono jednak czas na dalsze przesłuchania do 28 stycznia 2022 ro

Sprawa norek dotyczy decyzji rządu o zabiciu milionów norek w Danii, na podstawie rzekomych doniesień, że koronawirus zmutował na tych zwierzętach futerkowych i może rozprzestrzenić się na ludzi.

Rząd kierowany przez Mette Frederiksen ogłosił 4 listopada zeszłego roku, że wszystkie norki w Danii powinny zostać poddane ubojowi. Kilka dni później okazało się jednak, że nie ma podstaw prawnych do tej decyzji.

Doprowadziło to do zarzutów, że rząd Mette Frederiksen wydał – a władze wykonały – nielegalną decyzję. Sprawa doprowadziła do rezygnacji Mogensa Jensena z funkcji ministra żywności.

Zadaniem komisji jest zbadanie sposobu, w jaki rząd zajmuje się sprawą norek.

Wszystkie partie w Folketingu(duńskim parlamencie) uzgodniły w zeszłym roku powołanie komisji śledczej, która będzie pierwszą tego typu w Danii.

Czytaj też: Piotr Palutkiewicz o hodowli norek: zapewnić stabilność i nie przeszkadzać w prowadzeniu biznesu

Mette Frederiksen i jej ministrowie mają zostać przesłuchani do końca stycznia 2022

Nowy rodzaj śledztwa nie przypomina klasycznejMette Frederiksen 02 komisji śledczej, jak wiadomo z innych szeroko nagłośnionych spraw.

Jest to forma śledztwa, która jest bardziej dalekosiężna niż na przykład śledztwo prawnicze z odpowiedziami wyłącznie pisemnymi.

Szczególnie partie burżuazyjne były niezwykle krytyczne wobec postępowania rządu. Jeszcze w ten weekend przewodniczący konserwatystów Søren Pape Poulsen poruszył temat w związku z radą narodową partii.

Sprawę, którą nazywa hańbą, prowadzi się pod same drzwi. Pape wątpi, czy rząd podjąłby taką samą decyzję, gdyby na przykład dotyczyła psów lub kotów. Teraz chodziło o norki i zawód, który i tak chciałeś zamknąć.

Oprócz Mette Frederiksen w sprawie zostanie przesłuchanych również wielu innych ministrów. Są to Minister Zdrowia Magnus Heunicke, Minister Sprawiedliwości Nick Hækkerup oraz Minister Finansów Nicolai Wammen. Mogens Jensen również został wezwany.

Przesłuchać trzeba także szefa sztabu Martina Justesena i szefa departamentu w Kancelarii Premiera Barbarę Bertelsen, a także szefa policji krajowej Thorkilda Fogde i dyrektora Krajowej Rady Zdrowia Sørena Brostrøma.

agriwatch.dk/fot.Twitter

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.