O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-02-2021

Autor: Monika Faber

KRIR domaga się odszkodowań dla hodowców norek! Co zrobi Grzegorz Puda? Pomoże rolnikom czy aktywistom?

KRIR

Krajowa Rada Izb Rolniczych (KRIR) wystosowała list do ministra rolnictwa Grzegorza Pudy. Samorząd rolniczy domaga się w nim odszkodowania dla hodowcy norek spod Kartuz, który w wyniku pojawienia się w jego gospodarstwie koronawirusa u kilku norek, musi zlikwidować całe gospodarstwo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że straty z tytułu samego uboju z konieczności, mogą wynieść nawet 10 mln złotych. Tymczasem rozporządzenia podpisane przez ministra nie przewidują żadnych rekompensat ani dla tego rolnika, ani dla potencjalnie poszkodowanych w przyszłości.

List KRIR

Poniżej prezentujemy Państwu list prezesa KRIR, Wiktora Szmulewicza, skierowany do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorza Pudy:zielony lad szmulewicz


Szanowny Panie Ministrze,


W związku z wykryciem pierwszego przypadku zakażania wirusem SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norek) na fermie zlokalizowanej w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego oraz wejściem w życie przepisów:


- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 grudnia 2020 roku w sprawie zwalczania SARS -CoV-2 u norek,
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 grudnia 2020 w sprawie określenia choroby zakaźnej zwierząt podlegającej obowiązkowi zwalczania (SARS-CoV-2 u norek),
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 2 grudnia 2020 zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia jednostek chorobowych, sposobu prowadzenia kontroli oraz zakresu badań kontrolnych zakażeń zwierząt,


wnioskuję do Pana Ministra o jak najszybsze wprowadzenie do ww. przepisów zmian, które umożliwią hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie odszkodowania w związku z wykryciem SARS-COV-2 u norek.
Chorobę tę zaliczono do chorób zwalczanych z urzędu, dlatego hodowcy muszą w sytuacji jej wystąpienia otrzymać od Skarbu Państwa odszkodowanie za likwidację chorych zwierząt. Ponadto, bardzo ważne jest, aby badania pozytywne na SARS-CoV-2 u danych norek na fermie były powtarzane co najmniej dwukrotnie w celu wykluczenia mylnych wyników i likwidacji cennych genetycznie sztuk zwierząt.


Należy również mieć na uwadze, aby sposób postępowania Inspekcji Weterynaryjnej w czasie pobierania próbek od zwierząt nie budziła zastrzeżeń hodowców. Inspektorzy powinni zachowywać reżim sanitarny podczas pobierania próbek oraz przeprowadzać weryfikację dodatnich wyników badania oraz oznakowania badanych zwierząt. Przedstawiając powyższe, zwracam się do Pana Ministra o jak najszybszą zmianę przepisów w celu umożliwienia wypłaty odszkodowania za norki, u których wykryto wirusa SARS-CoV-2 i w związku z tym zabitych lub poddanych ubojowi z nakazu powiatowego lekarza weterynarii.

 Czytaj także:  Ojciec Rydzyk broni rolników: "Nie możemy zgodzić się na krzywdę żadnego rodaka"

 fot. newseria/fb

swiatrolnika.info 2023