O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-09-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

WPR – uwagi POLPIG do Planu Strategicznego na lata 2023-2027

WPR

Krajowy Związek Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej przygotował szereg uwag do Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027. Zdaniem POLPIG, Fundusze Europejskiego Zielonego Ładu powinny zostać wykorzystane do poprawy krajowej struktury agrarnej. Proponujemy rozszerzyć pakiet działań w ramach wspierania dochodów gospodarstw rolnych o kierunkową zmianę struktury agrarnej, powiązanej z powiększaniem powierzchni gospodarstw oraz o poprawę wydajności produkcji.

WPR – POLPIG proponuje zmiany

Zdaniem POLPIG, duże gospodarstwa (najbardziej predystynowane do absorbowania nowych technologii, innowacji i walki konkurencyjnej) zostały wyeliminowane ze wsparcia PROW. Organizacja wnioskuje o uwzględnienie w Planie strategicznym WPR roli dużych gospodarstw w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego kraju, zrównoważonego rozwoju i wydajnego gospodarowania zasobami naturalnymi. Badania naukowe wykazały, że przy wyższym poziomie intensywności produkcji obciążenie jednostki produkcji gazami cieplarnianymi jest niższe.

Jak dodają, ograniczenie produkcji rolniczej nie jest remedium na zagrożenia środowiskowe i klimatyczne, gdyż nie stanowią one rozwiązań w skali globalnej. Przeniesienie produkcji z UE do innych rejonów, o technologiach nieuwzgledniających wymagań środowiskowych, może spowodować pogorszenie wpływu na klimat w skali globalnej.

POLPIG ma uwagi również w kwestii ograniczenia zużycia antybiotyków. Podniesienie opłacalności produkcji świń można uzyskać poprzez wprowadzenie zdrowotnych programów profilaktycznych dla stad trzody chlewnej, co spowoduje zmniejszenie upadków macior, śmiertelności zarodków w okresie ciąży i upadków prosiąt przed odsadzeniem. Poprawa zdrowia zwierząt prowadzi do zmniejszenia zużycia antybiotyków w produkcji zwierzęcej oraz ograniczenia zjawiska oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe. Jak zauważa POLPIG, w Planie Strategicznym WPR nie założono wsparcia dla zdrowotnych programów profilaktycznych zwierząt.

Indie nie zgadzają się, by określeniem „mleko” nazywać wege-napoje

WPR – niewystarczające środki dla hodowców

POLPIG wnosi również o zwiększenie kwoty wsparcia WPR produkcji prosiąt do 10 mln zł. oraz zwiększenia górnej wielkości ekonomicznej gospodarstwa do 1 mln euro. Jak przekonuje organizacja, w WPR nie dokonano analizy oceny skuteczności dotychczasowych programów wsparcia produkcji prosiąt z PROW. W naszej ocenie dotychczasowy program wsparcia produkcji prosiąt w Polsce nie przyniósł zakładanych rezultatów.

W Polsce brakuje producentów dużych partii prosiąt o znanym statusie zdrowotnym i wyrównanych parametrach jakościowych. Import prosiąt z roku na rok rośnie, a nasza branża coraz bardziej uzależnia się od dostaw z Danii. Optymalna ze względu na środowisko i ekonomicznie uzasadniona skala produkcji prosiąt objęta wsparciem powinna wynosić ok. 750 macior. Przy założeniu utrzymania wsparcia dla gospodarstw rodzinnych do 300 ha liczba, to zgodnie z Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej, liczba macior, których odchody można zagospodarować na tej powierzchni gruntów wynosi  2000 szt.

– informuje POLPIG.

POLPIG proponuje również podwojenie kwoty pomocy publicznej do 160 mln, aby mogło skorzystać więcej podmiotów. Liczba ognisk w stadach trzody chlewnej w roku bieżącym przekroczyła 100 i z pewnością będzie wyższa niż w roku ubiegłym. Kluczową sprawą w ograniczenia epidemii ASF jest wprowadzenie bioasekuracji w jak największej liczbie gospodarstw utrzymujących świnie.  Zdaniem POLPIG, zakładana w Planie Strategicznym WPR liczba beneficjentów w liczbie 6230 jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb.

polpig.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023