Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Monika Faber 20-11-2021 14:05:21

Użytkowanie rozpłodowe loch – najważniejsze informacje

Użytkowanie rozpłodowe loch

Użytkowanie rozpłodowe loch to trudne zagadnienie. Cechy reprodukcyjne świń są znacznie mniej dziedziczne niż tuczu i uboju, dlatego są mniej przewidywalne i bardziej wrażliwe na uwarunkowania środowiskowe, w szczególności na sposób żywienia.

U loch procesy budowy i rozkładu składników odżywczych są ściśle powiązane. Są więc okresy przybierania na wadze (ciąża) i utraty wagi (karmienie piersią). Na rynkach krajowych i regionalnych firmy paszowe produkują i dystrybuują gotowe do spożycia mieszanki paszowe pełnoporcjowe dla loch ciężarnych i karmiących. Dostępne są również koncentraty oraz dodatki mineralno-witaminowo-aminokwasowe, z których można sporządzać mieszanki z pasz gospodarskich. Warto popracować nad synchronizacją rui, czyli usprawnieniem organizacji rozrodu i produkcji.

Użytkowanie rozpłodowe loch – jak powinno wyglądać?

Użytkowanie rozpłodowe loch powinno być przeprowadzone w taki sposób, aby zminimalizować utratę składników odżywczych podczas laktacji (przy zapewnieniu maksymalnej produkcji mleka) i utrzymać niski przyrost masy ciała podczas ciąży – bez negatywnego wpływu na rozwój płodów.

Podczas każdego z tych okresów poza podstawowymi składnikami pokarmowymi, szczególnie ważne jest odpowiednie zaopatrzenie loch w składniki mineralne i biologicznie czynne (witaminy i mikroelementy). Należy pamiętać również, że pomiędzy poszczególnymi etapami procesu rozrodczego istnieje wiele współzależności. Najbardziej odpowiednie żywienie dla określonych etapów rozrodu nie wpływa na wyniki produkcyjne. Błędy żywieniowe w organizmie lochy i ich skutki mogą pojawić się dopiero po pewnym czasie, co jest trudne lub wręcz niemożliwe do skorygowania.

Poszczególne etapy użytkowania rozpłodowego loch

W przypadku okresu lochy luźnej, czyli jałowienia, ruja występuje u normalnie żywionychużytkowanie rozpłodowe loch i odpowiednio pielęgnowanych macior kilka dni po odsadzeniu prosiąt. Kiedy odsadza się prosięta od lochy, nie zaleca się zadawać żadnej paszy. Następnie należy żywić lochę dobrze, aż do jej pokrycia. W tym okresie młode lochy oraz lochy w słabej kondycji powinny otrzymywać więcej paszy. Stosowanie obfitego żywienia u nadmiernie chudych loch powoduje ryzyko ich straty z powodu niedowładu. Żywienie takich loch należy poprawić nie przez ilość zadawanej paszy, a przez jej jakość.

Losze w okresie jałowienia należy podawać paszę pełnoporcjową dla loch karmiących w ilości około 3 kg dziennie, jednak nie dłużej niż przez 7 dni. Po tygodniu należy przejść na paszę pełnoporcjową przeznaczoną na okres żywienia w ciąży niskiej, nawet jeżeli locha nie została w tym czasie pokryta, ponieważ zmiana paszy przyśpiesza wystąpienia rui.

Jeśli jest to możliwe, to warto popracować nad synchronizacją rui, czyli usprawnieniem organizacji rozrodu i produkcji oraz uzyskiwaniem możliwie jak największej grupy jednolitych – pod względem wagi i wieku – prosiąt. Jest to jedno z najważniejszych działań, które pomagają utrzymać stado podzielone na grupy technologiczne.

W czasie niskiej ciąży, po kryciu lochy powinny być nadal trzymane pojedynczo, aż do uformowania się łożyska (zwykle 3- 4 tygodnie). Lochy w drugim i trzecim miesiącu ciąży mogą być trzymane w grupach bez większego ryzyka. W tym okresie wymagania żywieniowe loszek i loch są zbliżone. Lochy potrzebują więcej pożywienia do wzrostu, i mają większe potrzeby bytowe. Energetyczny koszt ciąży w pierwszych trzech miesiącach jest znikomy i zwiększa się dopiero w ostatnim miesiącu, gdy płody zaczynają intensywniej rosnąć. Występują więc skłonności do zatuczania, a zatuczone w czasie ciąży lochy rodzą zwykle mioty mało wyrównane z dużą liczbą martwych (przeważnie zaduszonych) prosiąt. Aby użytkowanie rozpłodowe loch przeprowadzone było prawidłowo, lochy na początku ciąży muszą otrzymać od 2,25 kg do maksymalnie 2,75 kg paszy pełnoporcjowej. Ponadto ważna jest pasza balastowa tzn. taka, która zawiera znaczną ilość włókna (latem – starsza zielonka, zimą – siano). Dodatek paszy balastowej przeciwdziała zaparciu oraz daje losze poczucie sytości.

Z kolei w przypadku wysokiej ciąży następuje intensywny wzrost płodów. Ponadto występuje też gromadzenie w organizmie rezerw składników pokarmowych i witamin, które są niezbędne na okres karmienia prosiąt. W tym okresie ważnym jest, aby zwiększyć dzienną dawkę paszy do 3 kg, a dla młodych loch (1 i 2 ciąża) stosować mieszankę przeznaczoną dla loch karmiących. Z kolei dla starszych loch wystarczy podawać paszę sporządzoną ze zmieszania mieszanki dla loch na okres ciąży niskiej i mieszanki dla loch karmiących w stosunku 1:1. Takie żywienie pozwoli na utrzymanie rezerwy energetycznej w ciele lochy na czas karmienia prosiąt oraz zapobiegnie małej masie prosiąt przy urodzeniu. Prosięta przy takim żywieniu lochy powinny być wyrównane.

Okres po porodzie

Na 2-3 dni przed porodem należy zmniejszyć dzienne spożycie paszy u loch do 2 kg. Natomiast w dniu porodu należy podać jedynie osolone pójło z otrąb pszennych. W tym czasie warto ostrożnie karmić lochę, aby zapobiec gorączce poporodowej i zapaleniu wymienia z powodu nadprodukcji mleka.

W czasie karmienia prosiąt, karmiąca locha potrzebuje wysokoenergetycznej i bardzo dobrze zbilansowanej paszy. Niedobór białka w paszy obniża wydajność mleka u maciory, prosięta gorzej przyrastają, natomiast niedobór energii powoduje nadmierne wychudzenie lochy. Dzienną dawkę paszy w tym okresie dostosowuje się do liczby prosiąt, licząc około 2 kg mieszanki dla lochy i około 0,45 kg mieszanki na 1 prosię. Aby zatrzymać laktację zmniejsza się w ostatnich 3 dniach przed odsadzeniem prosiąt dzienną dawkę paszy, codziennie o połowę aż do zupełnej głodówki w dniu odsadzenia. Takie postępowanie sprzyja dobremu zasuszeniu i pozwala na ponowne zwiększenie ilości podawanej paszy do 3 kg dziennie już w 2-3 dni po odsadzeniu prosiąt.

Ogólnie rzecz biorąc, aby użytkowanie rozpłodowe loch było prawidłowe, a przy tym produkcja prosiąt była regularna, lochy trzeba żywić ekstensywnie do 90 dnia ciąży, umiarkowanie powyżej 90 dnia ciąży, a intensywnie podczas laktacji. Na rynkach krajowych i regionalnych firmy paszowe produkują i dystrybuują gotowe do spożycia mieszanki paszowe pełnoporcjowe dla loch ciężarnych i karmiących. Dostępne są również koncentraty oraz dodatki mineralno-witaminowo-aminokwasowe, z których można sporządzać mieszanki z pasz gospodarskich.

Czytaj też: Eksport mięsa wieprzowego w pierwszej połowie 2021 roku

odr.pl/fot.pixabay

 

Opublikował:
Monika Faber
Author: Monika Faber
O Autorze
z wykształcenia prawnik, z zamiłowania rolnik. Połączenie tych dwóch profesji pomaga zrozumieć jak wymagające jest dzisiejsze rolnictwo. Jestem dumna z polskiej wsi.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 08-12-2021 12:01:18

Białoruś rozszerza ograniczenia importowe przez ASF w Polsce

Władze Białorusi rozszerzają ograniczenia importowe z uwagi na występowanie w Polsce wirusa ASF. To kolejny cios w polskie rolnictwo i przetwórstwo.

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na oficjalnej stronie internetowej białoruskiej służby weterynaryjnej od dnia 1 grudnia 2021 r. wprowadzono zakaz importu na terytorium Białorusi z powodu występowania afrykańskiego pomoru świń, pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego dla województwa świętokrzyskiego.

ASF w Polsce znów problemem

Z uwagi na występowanie ASF w Polsce obecnie obowiązuje zakaz importu na terytorium Białorusi z całego terytorium Polski:

• żywych świń, podatnych na zarażenie ASF gatunków zwierząt przeznaczonych do ogrodów zoologicznych i zwierząt cyrkowych, nasienia oraz zarodków świń;
• mięsa wieprzowego (w tym dzików) i innych surowców wieprzowych, a także produktów ich przetwórstwa;
• skór, rogów, kopyt i jelit, szczeciny pochodzącej od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
• trofeów myśliwskich, pozyskanych od gatunków zwierząt podatnych na zarażenie;
• pasz i dodatków paszowych z zawartością produktów pochodzenia zwierzęcego, uzyskanych z gatunków zwierząt podatnych na zarażenie (z wyjątkiem dodatków paszowych i przetworzonych termicznie gotowych karm dla kotów i psów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Dodatkowo dla województwa zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, lubuskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, podkarpackiego, podlaskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego obowiązuje zakaz importu na terytorium Białorusi:

• pasz i dodatków paszowych pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem dodatków paszowych i gotowych karm dla psów i kotów, tchórzy, tchórzofretek, fretek, gryzoni, zwierząt do akwarium i terrarium, ptaków ozdobnych).

Kolejne strefy ASF

Parę dni temu  opublikowane zostało RozporządzenieASF Wykonawcze Komisji Europejskiej  2021/2110 z dnia 30 listopada 2021 r. zmieniające  załącznik  I  do  rozporządzenia  wykonawczego  (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania ASF. Rozporządzenie wprowadziło zmiany w województwie świętokrzyskim, łódzkim oraz śląskim. Strefą czerwoną i niebieską objęto obszary kolejnych gmin i powiatów. Strefę II (czerwoną) wprowadzono na terenie 10 gmin, a niebieską w ponad 20 gminach.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej włączyło kolejne gminy i powiaty w obręb strefy czerwonej i niebieskiej. Strefy ASF wprowadzono w województwie świętokrzyskim, łódzkim, śląskim, a także w powiecie włoszczowskim, koneckim, kieleckim, jędrzejowski oraz pińczowskim. Ma to prawdopodobnie związek z rozprzestrzenianiem się ASF w woj. świętokrzyskim. W zeszłym tygodniu chorobę wykryto w gospodarstwie w Nowym Dworze (powiat włoszczowski).

Strefą czerwoną i niebieską objęto obszary kolejnych gmin i powiatów. Strefę II (czerwoną) wprowadzono na terenie 10 gmin, a niebieską w ponad 20 gminach. 
Strefę II czerwoną wprowadzono w powiecie pińczowskim (część gminy Kije), jędrzejowskim (gmina Oksa, Małogoszcz i Sobków), kieleckim (gmina Łopuszno i Chęciny), koneckim (gmina Słupia) oraz włoszczowskim (gmina Włoszczowa, Krasocin i Kluczewsko).

Z kolei do strefy III niebieskiej włączono podane powiaty w województwie łódzkim – piotrkowski (gmina Ręczno) oraz radomszczański (gminy Masłowice, Przedbórz, Wielgomłyny i Żytno), w województwie świętokrzyskim – powiat starachowicki (gmina Pawłów), skarżyski (gmina Łączna), włoszczowski (gminy Secemin, Radków i Moskorzew), jędrzejowski (gminy Nagłowice, Sędziszów i Wodzisław), pińczowski (gmina Działoszyce) i powiat kielecki (gminy Piekoszów, Strawczyn, Miedziana Góra, Masłów, Nowa Słupia, część gmin Górno i Bieliny, część powiatu miejskiego Kielce), w woj. śląskim – powiat częstochowski (gmina Koniecpol).

Czytaj też: Lech Kołakowski: Redukcja populacji dzika jest konieczna do walki z ASF

wetgiw.gov.pl/fot.AR/fot.pixabay


Autor: Mateusz Chrząszcz 04-12-2021 09:04:07

Bioasekuracja zewnętrzna jako ochrona w dobie epidemii ASF

Bioasekuracja zewnętrzna i wewnętrzna to zespół działań mających na celu utrzymanie zdrowia stada lub jego poprawę poprzez zastosowanie określonych metod organizacyjnych.

Innymi słowy, chodzi o bezpieczeństwo biologiczne gospodarstwa. Skuteczne bioasekuracja chroni zwierzęta gospodarskie przed przenoszeniem czynników zakaźnych. Obecnie przestrzeganie podstawowych zasad bioasekuracji wydaje się być najważniejszym sposobem ochrony świń domowych przed chorobami. Daje możliwość ograniczenia rozprzestrzeniania się drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym wirusa wywołującego afrykański pomór świń.

Bioasekuracja zewnętrzna, czyli ogrodzenia

Podstawowym elementem ochrony gospodarstwa, jakim jest bioasekuracja zewnętrzna jest montaż ogrodzeń budowlanych. Wysokość ogrodzenia na całej jego długości nie powinna być mniejsza niż 1,5m. Wskazane jest wykonanie fundamentu pod ogrodzenie lub wykopanie granicy na całej długości ogrodzenia, w tym pod ościeżami i bramami. Drzwi i drzwi muszą być zamknięte. W gospodarstwach ze świniami w oborze należy wybudować podwójne ogrodzenia. Drzwi i kasy biletowe muszą być zamknięte, a wejścia do gospodarstwa oznakowane tablicami informacyjnymi. Oznakowanie ogrodzeń, izolacji i obiektów docelowych sygnalizuje dopuszczalne i niedopuszczalne wymagania i zachowania pracowników i gości fermy.

Pierwszym działaniem mającym na celu ochronę stada świń jest ustanowienie kwarantanny, czyli miejsca, w którym zakupione zwierzęta są izolowane od reszty stada. Celem tego działania jest monitorowanie ich stanu zdrowia oraz wykonywanie badań diagnostycznych. Zakupione zwierzęta powinny przebywać tam od 30 do 60 dni, czyli w czasie, w którym hodowca otrzyma wyniki badań. Budynki i izolacje powinny być oddzielone od chlewni o około 3 km. Zalecamy, aby zwierzęta poddane kwarantannie były traktowane oddzielnie przez wyznaczony personel.

Zaleca się przeprowadzenie wywiadu na temat sytuacji epidemiologicznej stada oraz analizę na podstawie dokumentów weterynaryjnych w celu sporządzenia planu zakupu zwierząt. Knury do odbudowy stada muszą być pozyskiwane z jednego źródła o najwyższym możliwym stanie zdrowia. Pamiętajmy, że im mniej zrehabilitowane stado zakupionymi ptakami, tym mniejsze ryzyko wprowadzenia do stada chorób zakaźnych.

Bioasekuracja zewnętrzna – sposoby ochrony

Liczbę zwiedzających mogącychBioasekuracja zewnętrzna 02 zanieczyścić stado zdrowych świń należy ograniczyć do niezbędnego minimum. Wizyty osób trzecich muszą być zorganizowane z wyprzedzeniem i odnotowane w dzienniku pokładowym przy wejściu. Służy do rejestracji i identyfikacji odwiedzających. Odwiedzający są kierowani przez upoważnionego pracownika.

Wejście do budynku, w którym trzymane są zwierzęta, musi być przez otwór wentylacyjny, który jest przejściem między „czystym” (produkcja) a „brudnym” (obszar otaczający czysty). Wszystkie osoby wchodzące do czystego obszaru powinny wziąć prysznic oraz nosić odzież i obuwie ochronne. Jeśli w gospodarstwie nie ma wydzielonego obszaru dla powyższego zalecenia, odwiedzającym należy zapewnić jednorazową odzież ochronną i ochraniacze na buty. Pracownicy gospodarstwa lub goście nie mogą mieć kontaktu ze świniami z innych stad przez 72 godziny.

Pracownicy zajmujący się świniami nie mogą posiadać ani pracować w innych gospodarstwach, w których mają kontakt z innymi świniami. Powinni zostać przeszkoleni w zakresie metod bioasekuracji i znaczenia tych działań.

Nowi pracownicy powinni zostać przebadani pod kątem aspektów ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa biologicznego, takich jak np. kraj pochodzenia (gdy pracownik pochodzi z kraju, w którym zdiagnozowano choroby zakaźne) lub kwalifikacje edukacyjne odpowiednie do zajmowanego stanowiska. Nowi pracownicy powinni zostać przeszkoleni w zakresie zasad bioasekuracji, a szkolenia powinny być okresowo powtarzane dla wszystkich pracowników gospodarstwa.

Podstawowe czyszczenie butów i przechodzenie przez matę dezynfekującą nie gwarantuje zabicia patogenów, chociaż jest to jedna z najczęstszych i najczęściej stosowanych metod. Skuteczne jest czyszczenie mechaniczne i moczenie w środku dezynfekującym przez co najmniej 5 minut. Dywany należy codziennie wypełniać świeżym środkiem dezynfekującym. Zimą do płynu należy dodać sól. Najlepszym rozwiązaniem jest zawsze zmiana butów przed wejściem do obory.

Sprzęty i urządzenia służące bioasekuracji

Sprzęt i urządzenia do obsługi świń powinny być używane tylko w jednym gospodarstwie. Muszą być regularnie czyszczone, dezynfekowane i konserwowane odpowiednimi środkami. Nie wjeżdżaj ciągnikiem do innych gospodarstw ani do lasu. Ze względów bezpieczeństwa nie mogą opuszczać fermy.

Parking musi być wyznaczony poza terenem zabudowań gospodarczych. Przy wejściu pojazdy, które zostały wyczyszczone i zdezynfekowane, muszą przejść przez matę dezynfekującą lub miskę wypełnioną płynem dezynfekującym. Kluczowym punktem jest transport paszy do fermy: bunkry i zbiorniki paszowe muszą być odpowiednio zlokalizowane i skonstruowane, aby zminimalizować możliwość przenoszenia patogenów. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie ich w pobliżu bramy wjazdowej. Kierowcy nie mogą mieć kontaktu ze zwierzętami. Opuszczając pojazd, kierowca powinien nosić zakryte obuwie. Dotyczy to również lekarzy weterynarii, którzy muszą spełnić te same wymagania, co odwiedzający gospodarstwo, stosując jednocześnie zasady kwarantanny i bioasekuracji. Należy prowadzić ewidencję odwiedzających środki transportu.

Jednym z najbardziej wrażliwych obszarów w chlewni jest rampa załadunkowa. W kontekście bezpieczeństwa biologicznego proponuje się umieszczenie go obok ogrodzenia zewnętrznego, 3050 metrów od pomieszczeń inwentarskich.

Spływ z rampy musi być również skierowany na zewnątrz gospodarstwa. Nie należy używać rampy do usuwania mięsa.

Wloty powietrza i okna powinny być osłonięte siatkami, aby zapobiec przedostawaniu się ptaków do obiektu. Środkiem ochrony obory przed drobnoustrojami unoszącymi się w powietrzu jest system filtracji powietrza zainstalowany na oknach i wentylatorach.

Słoma, która jest wektorem przenoszenia wirusa ASF, musi pochodzić z obszarów wolnych od choroby i nie może być zbierana z pól w pobliżu lasów. Składowanie słomy musi być zabezpieczone przed wejściem dzików i innych dzikich zwierząt. Pojazdy muszą być utrzymywane w czystości.

Kupując nasienie ze stacji unasienniania, należy je kupować wyłącznie z miejsc, które zostały uznane przez laboratorium za wolne od drobnoustrojów chorobotwórczych.

Gryzonie powinny być monitorowane i kontrolowane w wybiegu i odpowiednio dokumentowane w tym celu. Szczury i myszy mogą być nosicielami nie tylko ASF, ale także leptospirozy, salmonellozy, toksoplazmozy, różycy, włośnicy i innych. Szczury mogą podróżować na duże odległości, przenosząc patogeny z domu do domu. Bez skutecznej kontroli szczurów nie ma skutecznego bezpieczeństwa biologicznego. Nie tylko należy usunąć gryzonie z budynku inwentarskiego, ale również upewnić się, że jest on wodoszczelny przed szczurami – wykończenie budynków zapobiegnie przedostawaniu się gryzoni do chlewu i poruszaniu się po budynku w poszukiwaniu wody i pożywienia.

Ważne jest przeprowadzanie okresowej dezynfekcji (w zalecanym terminie od kwietnia do listopada każdego roku) oraz dokumentowanie wykonywanych zabiegów.

Odpadów domowych, w tym dziczyzny i wieprzowiny, nie należy karmić świniami. Personelowi nie wolno wnosić do obory żywności nieznanego pochodzenia. Nie zaleca się spożywania wieprzowiny na fermach trzody chlewnej. Psy i koty nie mogą przebywać w wyznaczonych, czystych miejscach. Właściciele i pracownicy świń nie mogą polować ani bić.

Czytaj również: Przemieszczanie świń do rzeźni z obszarów ASF po 30 listopada 2021

podr.pl/fot.pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski 04-12-2021 07:01:32

O tym, jak często prosi się locha, może decydować jej właściciel

Spośród krajowych ras świń, największą płodność wykazują samice ras matecznych: wielka biała polska i polska biała zwisłoucha. Jednak jak często prosi się locha?

Płodność świń należy do cech o niskiej odziedziczalności, a to oznacza, że trudno ją poprawić metodą selekcji. Częstotliwość oproszeń określa, ile razy cykl reprodukcyjny loch może się powtórzyć w ciągu roku. Częstotliwość oproszeń jest zatem limitowana długością cyklu reprodukcyjnego. Im krótszy jest ten cykl, tym więcej miotów można uzyskać w ciągu roku.

Jak często prosi się locha?

Na cykl reprodukcyjny lochy składa się nie tylko okres ciąży, ale również długość okresu karmienia prosiąt i czas od odsadzenia prosiąt do ponownego zapłodnienia lochy. Na to, jak często prosi się locha, można mieć wpływ. Co prawda długość okresu ciąży u świń jest stała i trwa około 114 dni. Jednak zmienne elementy cyklu reprodukcyjnego to okres karmienia i jałowienia po odsadzeniu prosiąt. Długość tych okresów może hodowca w dużym stopniu regulować.

Wyszczególnienie

Wariant:

tradycyjny

średnio intensywny

intensywny

bardzo intensywny

Okres ciąży

114 dni

114 dni

114 dni

114 dni

Okres ssania

42 dni

35 dni

28 dni

21 dni

Średni okres od odsadzenia do skutecznego pokrycia

10 dni

10 dni

10 dni

10 dni

Okres całego cyklu

166 dni

159 dni

152 dni

145 dni

 

Wyszczególnienie

Wariant:

tradycyjny

średnio intensywny

intensywny

bardzo intensywny

Wskaźnik częstotliwości oproszeń

2,2

2,3

2,4

2,52

Średnia liczba prosiąt w miocie (krajowe rasy mateczne)

11,5

11,5

11,5

11,5

Plenność roczna lochy

10%

10%

10%

10%

Upadki prosiąt do odsadzenia

22,77

23,80

24,84

26,10

Upadki od odsadzenia do sprzedaży

4%

4%

4%

4%

Tuczników sprzedanych od 1 lochy

21,86

22,85

23,85

25,10

 

Hodowca musi uważać

Odpowiednie żywienie i kondycja lochy, a także prawidłowe warunki Jak czesto prosi sie locha utrzymania i właściwe postępowanie ze zwierzętami w okresie przygotowawczym i w całym cyklu rozpłodowym pozwala na skrócenie okresu od odsadzenia prosiąt do skutecznego pokrycia do 8 - 10 dni.

O długości laktacji również decyduje człowiek. Tradycyjnie lochy karmią prosięta do 6 tygodni (czasami dłużej). Obecnie okres ten można z powodzeniem skrócić do 4, a nawet przy odpowiednich odchowalniach do 3 tygodni. Konieczne jest jednak zwiększenia częstotliwości oproszeń. Trzeba jednak liczyć się z tym, że skracanie okresu karmienia wymaga stosowania bardzo dobrych i specjalistycznych pasz dla prosiąt.

Zasada jest prosta – im lepsza pasza, tym krótszy okres przebywania prosiąt przy maciorze. Warto jednak pamiętać, że nadmierne skracanie okresu laktacji nie jest korzystne dla funkcjonowania układu rozrodczego lochy. Poporodowa inwolucja macicy (zwijanie się) trwa od 4 do 5 tygodni.

Czytaj też: Użytkowanie rozpłodowe loch – najważniejsze informacje

podr.pl/fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.