O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-06-2021

Autor: Emilia Gromczak

Trzoda chlewna: niskie ceny w Chinach załamały unijny eksport

Trzoda chlewna

Trzoda chlewna przynosi producentom coraz większe zawirowania. Oczekiwania producentów świń i przetwórców rozeszły się, gdyż ograniczony wzrost popytu nie był w stanie wchłonąć rosnącej ilości niewyeksportowanej wieprzowiny na unijnym rynku. Problem z eksportem unijnej wieprzowiny do Chin wywołał presję na ceny skupu żywca wieprzowego.

Trzoda chlewna – producenci mają problemy 

Oczekiwania producentów świń i przetwórców rozeszły się. Producenci trzody chlewnej liczyli na sezonowy wzrost cen, efekt odmrożenia gastronomi i turystyki, sezonu grillowego, który pokryłby rosnące koszty pasz. Nic takiego jednak się nie wydarzyło. Ograniczony wzrost popytu nie był w stanie wchłonąć rosnącej ilości niewyeksportowanej wieprzowiny na unijnym rynku. 

W notowaniach VEZG w dniu 16/06/2021 cena skupu tuczników spadła o 9 centów do wysokości 1,48 €/kg (wbc), pogarszając jeszcze bardziej trudną sytuację wielu producentów świń. Na rynku UE jest mało żywca, a zakłady dodatkowe obniżyły ubije. Przetwórcy z wielu krajów Unii Europejskiej narzekają na ograniczony popyt handlu oraz spadek eksportu do Chin, co skutkuje lokowaniem większej ilości wieprzowiny na rynku wspólnotowym, w tym w Polsce. 

Trzoda chlewna to wielka niepewność dla producentów. Producenci liczyli na sezonowy wzrost cen, tak jednak się nie stało. Jak podaje KZPPTCH, w nadchodzących tygodniach sytuacja prawdopodobnie się nie poprawi. W notowaniach krajowych średnia cena skupu tuczników w kl. E wynosi 6,45 zł/kg (-0,35 t/t).

 Sprawdź: Twarda Świnia padła! Ocalała z trzęsienia ziemi w Syczuanie z 2008 roku

Chiny załamały unijny eksporttrzoda_chlewna_chiny.jpg

Ponadto trzoda chlewna w Chinach notuje spadki poniżej cen w USA. Niskie ceny w Chinach załamały unijny eksport. 

Skąd się wzięła nadwyżka żywca wieprzowego na rynku chińskim? Jak podaje KZPPTCH, oficjalne komunikaty rządu chińskiego mówią o odbudowie produkcji trzody chlewnej. Źródła niezależne podają, że chińscy producenci świń, w obawie przed rozprzestrzeniającym się ASF, sprzedają świnie poniżej wagi ubojowej. KZZPPTCH wskazuje jednak na druga opcje, co oznacza, że po okresie panicznej wyprzedaży żywca na rynku powstanie luka w zaopatrzeniu ubojni, która pociągnie za sobą ponowny wzrost cen żywca. Wówczas unijni eksporterzy wieprzowiny będą mogli odbudować dostawy na chiński rynek, a presja cenowa na unijnym rynku ustąpi.

kzp-ptch.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023