O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Temperatura w chlewni zależy od grupy zwierząt i systemu chowu

Temperatura w chlewni

Odpowiednia temperatura w chlewni powinna być przystosowana do danej grupy zwierząt. Wiele zależy również od systemu chowu.

Zapewnienie prawidłowego mikroklimatu w chlewni zapewni świnią odpowiedni dobrostan. Wpłynie również na ich odpowiednie funkcjonowanie i lepszy poziom wydajności. Parametry, które określają mikroklimat w chlewni to: temperatura powietrza, wilgotność względna powietrza, szkodliwe gazy, prędkość ruchu powietrza, oświetlenie, hałas i zapylenie. Temperatura oraz wilgotność powinny być dostosowane do danej grupy zwierząt oraz systemu chowu. 

Najważniejsze czynniki mikroklimatu

Na mikroklimat w chlewni składają się głównie temperatura oraz wilgoć. Jednak nie można nie wspomnieć również o oświetleniu, prędkości ruchu powietrza, szkodliwych gazach oraz hałasie i zapyleniu. Czynniki te oprócz tego, że wpływają na zdrowie i produkcyjność trzody chlewnej, mogą oddziaływać na konstrukcję budynku lub elementy wyposażenia.

Główne czynniki to temperatura w chlewni oraz wilgoć. Pamiętajmy, że zwierzęta odczuwają temperaturę powietrza, inaczej niż wskazuje ją termometr, odczuwalna temperatura zależy od nasycenia powietrza parą wodną, od wieku, grubości tkanki tłuszczowej, temperatury powietrza w chlewni, prędkości ruchu powietrza oraz jego wilgotności.temperatura w chlewni mikroklimat

Odpowiednia temperatura w chlewni

Dla knurów i loszków optymalna temperatura to 17 st. Celsjusza, a wilgotność powietrza wynosi 70 %. Z kolei dla kurów stadnych jest to odpowiednio 15 st. C i 75 %. W przypadku loch luźnych i niskoprośnych to 15 st. C i 70 % wysokoprośnych – 19 st. C i 70 %, a karmiących – 20 st. C i 70 %.

Wilgotność dla wszystkich prosiąt niezależnie od długości życia powinna być na poziomie 60 %. Z kolei temperatura w chlewni dla prosiąt powinna wynieść:

– dla prosiąt 1-2-dniowych – 32 st. C
– 4-14-dniowych – 28 st. C
– 15-21-dniowych – 23 st. C
– 22-28-dniowych – 22 st. C
– 29-56-dniowych – 21 st. C
– dla warchlaków – 19 st. C

Tuczniki powinny mieć zapewnioną wilgotność na poziomie 60 %. Jeśli chodzi o temperaturę, to optymalna temp. dla tuczników o wadze 65 kg wynosi 18 st. C, o wadze 95 kg – 17 st. C, o wadze 115 kg – 16 st. C. 

Niewłaściwe warunki wilgotnościowo-termiczne

Możemy wyróżnić cztery rodzaje niewłaściwych warunków wilgotnościowo-termicznych. Pierwszy przypadek to wysoka wilgotność i wysoka temperatura. Warto wiedzieć, że w takich warunkach oddawanie ciepła z organizmu jest zmniejszone. Może pojawić się przegrzanie, zaburzenie przemiany materii, oraz obniżenie produkcyjności. Drugi przypadek to wystąpienie wysokiej wilgotności i niskiej temperatury. Takie warunki sprzyjają wychłodzeniu organizmu poprzez nadmierne oddawanie ciepła. Kolejny to niska wilgotność i niska temperatura w budynkach nieogrzewanych i nieizolowanych termicznie. W obecnym chowie trzody w zasadzie takie warunki nie występują. Ostatni przypadek to wystąpienie niskiej wilgotności i wysokiej temperatury. Zdarza się, to gdy gdy budynek jest nadmiernie ogrzewany. Tego rodzaju warunki wpływają na zwiększone parowanie z powierzchni skóry, oraz błon śluzowych, co za tym idzie ich nadmierne wysychanie i pękanie. 

Sprawdź: Objawy ASF – działanie w przypadku podejrzenia wystąpienia choroby w stadzie

lodr.konskowola.pl/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023