O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-12-2021

Autor: Monika Faber

Śmiertelność prosiąt – trzy ważne etapy, na które warto zwrócić uwagę

śmiertelność prosiąt

W okresie odchowu śmiertelność prosiąt jest niestety nieunikniona. Jeśli nie przekracza 10% to można uznać to za stan normalny.

Jednak, aby ograniczyć straty prosiąt, należy pamiętać o trzech ważnych momentach w ich życiu. Pierwszy etap to poród i pierwsze godziny życia, kolejny to rozpoczęcie dokarmiania, a trzeci odsadzenie prosiąt.

Śmiertelność prosiąt – pierwszy ważny etap w hodowli 

Jak zostało wspomniane wcześniej, aby ograniczyć śmiertelność prosiąt najważniejsze są trzy okresy ich życia. Pierwszym etapem jest poród i pierwsze godziny i dni życia prosięcia. Należy zadbać o to, aby wszystkie porody odbywały się pod nadzorem i czujnym okiem hodowcy. Nadzór porodu może ograniczyć upadki do 2% wobec dochodzących do 20% upadków przy porodach nienadzorowanych.

Następnie należy podawać preparaty żelazowe i dokonać zabiegu spiłowania (obcinania) zębów, obcinania ogonków i kastracji knurków (jeśli są takie wskazania). Pierwsze godziny życia to, także pobranie siary. Ważnym jest, aby prosię niezwłoczne ją pobrało, gdyż mleko lochy zapewnia niezbędne składniki do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Warto wiedzieć, iż wartość i skład tego surowca zmienia się z godziny na godzinę. Po około 4 godzinach od porodu zawartość przeciwciał spada o połowę, a po upływie doby immunoglobuliny są rozkładane przez enzymy trawienne. Zmniejszeniu ulega również wchłanialność przeciwciał ze śluzówki jelit.

Kolejne etapy życia prosiąt

Kolejne etapy, na które śmiertelność prosiątwarto zwrócić uwagę, aby zmniejszyć śmiertelność prosiąt to dokarmianie i odsadzanie prosiąt.

Drugim okresem jest rozpoczęcie dokarmiania prosiąt, które należy rozpocząć jak najwcześniej. Należy stosować pasze pełnoporcjowe o najwyższym standardzie. Odpowiedniej paszy nigdy nie jesteśmy w stanie wyprodukować sami w gospodarstwie. Warto zadbać, aby pasza w karmniku zawsze była sucha i świeża. Nie można zapomnieć również o pojeniu prosiąt, ponieważ mleko nie zaspokaja w pełni ich pragnienia. Z braku czystej wody lub nieprawidłowo skonstruowanego poidła prosięta będą starały się zaspokoić pragnienie, pijąc np. gnojówkę lub wodę zastoinową, co zawsze doprowadza do poważnych zachorowań. Kojec powinien być skonstruowany w taki sposób, aby zabezpieczyć prosięta przed przygnieceniem przez maciorę.

Ostatnim okresem jest odsadzanie prosiąt. Należy zawsze dbać o to, aby nowo sformowana grupa była wyrównana wagowo i wiekowo, dołożyć wszelkich starań, aby ograniczyć liczbę agresji w trakcie nieuniknionej walki o ustanowienie hierarchii stada. Bardzo ważna jest w tym okresie dokładnie zbilansowana dawka pokarmowa, aby zapobiec chorobie obrzękowej, która dodatkowo sprawia, że prosięta są bardziej zestresowane.

Śmiertelność prosiąt zależy, także od ważnej cechy loch, jaką jest opiekuńczość. Cecha ta może być osobnicza, ale również rasowa. Niektóre rasy i linie charakteryzują się wyższą niż inne troskliwością i ostrożnością w stosunku do potomstwa. Użytkowanie rozpłodowe loch to trudne zagadnienie.

W rozwiniętych rolniczo krajach świata, coraz częściej można spotkać się z niekorzystnym zjawiskiem, jakim jest nadmierna liczba rodzących się prosiąt w miocie (nadmiernie duże, liczące powyżej 15 żywych noworodków mioty). Zawsze jest to źródło trudności w odchowie zarówno prosiąt ssących, jak i odsadzonych.

Czytaj też: TRAGEDIA! Pożar zabił 55 tysięcy świń! Większość to prosięta!

podr.pl/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023