O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

23-11-2021

Autor: Mateusz Chrząszcz

Regionalizacja ASF – 88 jednostek administracyjnych z innymi ograniczeniami

Regionalizacja ASF

Regionalizacja ASF niesie za sobą konsekwencję. Główny Lekarz Weterynarii informuje o publikacji rozporządzenia wykonawczego.

Nowe rozporządzenie komisji nr 2021/2024 z dnia 18 listopada 2021 r. zmieniającego załącznik I do rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) 2021/605, zmienia niektóre obszary objęte ograniczeniami.

Ograniczenia III zmienione na ograniczenia II

Niektóre obszary objęte ograniczeniami III wymienione dotychczas w załączniku I do ww. rozporządzenia zostaną przeniesione do obszaru objętego ograniczeniami II. Regionalizacja ASF to również przeniesienie obszarów dotyczy 88 jednostek administracyjnych (gmina/powiat miejski) w następujących powiatach w 5 województwach:

  • województwo lubelskie: biłgorajski, krasnostawski, hrubieszowski, chełmski, zamojski, tomaszowski;
  • woj. lubuskie: słubicki, krośnieński, żagański;
  • woj. podkarpackie: lubaczowski, jarosławski, przemyski, niżański, rzeszowski, leżajski, przeworski;
  • woj. podlaskie - siemiatycki;ASF 0113
  • woj. warmińsko - mazurskie: olsztyński, iławski, nidzicki, działdowski, powiat miejski Olsztyn.

Regionalizacja ASF - płot przeciw ASF odgrodzi dwa województwa

Regionalizacja ASF to również ponad 40-kilometrowy płot, który oddzieli Małopolskę od Podkarpacia. Wszystko przez przemieszczające się z Podkarpacia dziki, które roznoszą ASF. Ogrodzenie oddzielające Małopolskę od Podkarpacia ma zapobiec przemieszczaniu się dzików do Małopolski, a co za tym idzie zatrzymać ASF. Już teraz trwa budowa zasieków. Ogrodzenie pobiegnie od Tarnowa w kierunku Żabna. Priorytetowo będzie dochodziło aż do Wisły w Szczucinie.

Budowa płotu ma swój początek od wiaduktu pod autostradą A4 na granicy Tarnowa i Łęgu Tarnowskiego. Będzie biegło w kierunku Żabna, a następnie do Olesna. Płot będzie miał w sumie 41 km długości i będzie wysoki na 1,6 m. Dotychczasowa ogrodzenie tworzy siatka leśna rozciągnięta na wbitych w ziemię palach.

Kolejny etap ogrodzenia będzie biegł od Olesna do Mędrzechowa. W tym wypadku udało się wyłonić wykonawcę. Jednak ostatni odcinek od Mędrzechowa do Szczucina nadal nie doczekał się jeszcze wykonawcy. Krzysztof Majka, nadleśniczy Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska tłumaczy, że liczba firm na rynku, które podjęłyby się budowy płotu, jest bardzo ograniczona. Teren wymaga wykarczowania drzew i chaszczy.

Płot nie jest do końca szczelny. Tam, gdzie krzyżuje się z drogami są przerwy. Mają one zostać obsypane specjalnym środkiem, który odstrasza dziki.

Czytaj również: Płot przeciw ASF odgrodzi dwa województwa

 

Źródło:wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023