O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Przemieszczanie świń do rzeźni z obszarów ASF po 30 listopada 2021

Przemieszczanie świń

ASF znów atakuje Polskę. Rolnicy muszą pamiętać, że przemieszczanie świń do rzeźni z obszarów z ograniczeniami ASF jest w pewien sposób ograniczone.

Jak informuje Polpig – Krajowe Zrzeszenie Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej, rolnicy utrzymujący świnie w obszarach z ograniczeniami II i III ASF mogą zatwierdzać plany bezpieczeństwa biologicznego tylko do końca listopada 2021 r. Po tym terminie Inspekcja Weterynaryjna będzie egzekwować nowe przepisy dotyczące przemieszczania świń zgodnie z rozporządzeniem unijnym 2021/605. Oznacza to, że bez zatwierdzonych planów bezpieczeństwa biologicznego świnie nie będą mogły być przemieszczane poza obszar z ograniczeniami, w którym były utrzymywane.

Przemieszczanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami III

Jak dodaje Polpig, rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami III (kolor czerwony), a są zlokalizowane poza tym obszarem, muszą zostać zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną (art.41 ust. 1). Przemieszczanie świń do rzeźni odbywa się podstawie świadectwa zdrowia wydanego przez PLW po przeprowadzeniu badań sztuk padłych w kierunku ASF oraz badań klinicznych przed przemieszczeniem.

Ponadto:

  • przemieszczane świnie były utrzymywane w chlewni od urodzenia lub przez co najmniej 30 dni i przez ostatnie 30 dni do chlewni nie wprowadzono innych świń pochodzących z obszarów z ograniczeniami II i III,
  • świnie mogą być przemieszczane z gospodarstw, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji opisane rozporządzeniu MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz w załączniku II RWK 2021/605, w którym dodatkowo wymagany jest podział gospodarstwa na część czystą i brudną oraz posiadania zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego.

Wysyłanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami II

Z kolei rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń zPrzemieszczanie swin obszaru z ograniczeniami II (kolor różowy), a są zlokalizowane poza tym obszarem muszą zostać zatwierdzone przez Inspekcję Weterynaryjną (art.41 ust. 1). Przemieszczanie świń dokonywane jest na podstawie świadectwa zdrowia wystawianego przez PLW z chlewni objętych badaniami sztuk padłych w kierunku ASF. Możliwe jest odstępstwo od badań klinicznych przed wysyłką na podstawie RWK 2021/605 art. 15 ust. 3 pkt b.

Ponadto:

  • przemieszczane świnie były utrzymywane w chlewni od urodzenia lub przez co najmniej 30 dni i przez ostatnie 30 dni do chlewni nie wprowadzono innych świń pochodzących z obszaru z ograniczeniami II i III,
  • świnie mogą być przemieszczane z gospodarstw, które mają wprowadzone zasady bioasekuracji opisane rozporządzeniu MRiRW z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń oraz w załączniku II RWK 2021/605, w którym dodatkowo wymagany jest podział gospodarstwa na część czystą i brudną oraz posiadania zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego.

Wysyłanie świń do rzeźni z obszaru z ograniczeniami I

Natomiast obszarze z ograniczeniami I, który jest obszarem buforowym, plan bezpieczeństwa biologicznego wymagany jest jedynie w przypadku świń przeznaczonych na eksport. Rzeźnie, które chcą prowadzić skup świń z obszaru z ograniczeniami I (kolor niebieski), a są zlokalizowane poza tym obszarem nie polegają zatwierdzeniu przez Inspekcję Weterynaryjną (art.41 ust. 1).
Przemieszczanie świń dokonywane jest na podstawie świadectwa zdrowia wystawianego przez PLW. Możliwe jest odstępstwo od badań klinicznych przed wysyłką na podstawie RWK 2021/605 art. 15 ust. 3 pkt b.

 Czytaj też: Kowalczyk: Będą wyższe dopłaty dla hodowców świń

polpig.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023