O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

26-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

POLPIG apeluje, by hodowcy zatwierdzili Plany Bezpieczeństwa Biologicznego!

Plany Bezpieczeństwa Biologicznego

Do 31 października 2021 trzeba przygotować i zatwierdzić u lekarzy weterynarii Plany Bezpieczeństwa Biologicznego w tych gospodarstwach, które chcą przemieszczać świnie poza strefy ASF II i III.

W strefie I, Plany Bezpieczeństwa Biologicznego są wymagane w przypadku wywożenia świń na eksport. Jak wskazuje POLPIG, brak możliwości przemieszczania świń po pierwszym listopada br. poza strefy ASF może oznaczać dla hodowców bez zatwierdzonego PBB znaczny spadek cen skupu, a dla ubojni zlokalizowanych poza strefami problem z dostępem do surowca.

Plany Bezpieczeństwa Biologicznego są konieczne dla hodowców

Rolnik, który będzie chciał przemieszczać świniePlany Bezpieczenstwa Biologicznego poza strefy ASF, będzie musiał do 1 listopada br. posiadać plan bezpieczeństwa biologicznego. W związku naborem przez ARiMR do 26 listopada br. wniosków na dofinansowanie wykonania ogrodzeń, wymóg ten nie będzie wymagany od 1 listopada br., ale może wejść w życie od nowego roku. W gospodarstwach z zatwierdzonym PBB, ale bez ogrodzeń, będą dalej pobierane próbki do badań w kierunku ASF na 7 dni przed przemieszczeniem świń.

W związku z krótkim okresem jaki pozostał na wykonanie PBB, apelujemy, aby zakłady przetwórcze oraz firmy skupujące żywiec przekazały niezwłocznie swoim dostawcom żywca wytyczne GLW oraz wzory PBB, które są dostępne również na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.

– apelują POLPIG.

Jak wskazują, brak możliwości przemieszczania świń po pierwszym listopada br. poza strefy ASF może oznaczać dla hodowców bez zatwierdzonego PBB znaczny spadek cen skupu, a dla ubojni zlokalizowanych poza strefami problem z dostępem do surowca.

MRiRW o zmianach dla rolników

MRiRW tłumaczy, że plan bezpieczeństwa biologicznego to jedno z wymagań zawartych w rozporządzeniu wykonawczym KE z 7 kwietnia br. ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń zwanego dalej RWK 2021/605. Bedzie on niezbędny przy przemieszczaniu świń z gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami I, II i III. "Należy pamiętać, że brak spełniania tego wymogu po 31 października 2021r., będzie stanowił poważną przeszkodę dla możliwości wywozu świń poza te obszary" - podkreślono w komunikacie.

Ministerstwo poinformowało, że aby pomóc rolnikom w spełnieniu tego wymagania Inspekcja Weterynaryjna przygotowała wzory dokumentów. Można je znaleźć na stronie: https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin i dostępne są trzy rodzaje wzorów dokumentów: dla gospodarstw utrzymujących świnie w liczbie 300 sztuk; powyżej 300 sztuk oraz wytyczne dotyczące praktycznego wdrażania zasad spełniania wymagań bioasekuracji w gospodarstwach utrzymujących świnie.

Czytaj też: ASF – branża apeluje o okres przejściowy dla unijnych przepisów!

polpig.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023