O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-10-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Kolejne ognisko ASF wykryte u świń! To już 113 w tym roku

ASF

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 113 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 roku.

113-te ognisko ASF u świń wykryto w województwie świętokrzyskim

Ognisko ASF nr 2021/113 (ognisko pierwotne) wyznaczono 14 października 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 51 świń (7 loch, 30 prosiąt, 13 tuczników, 1 knur), położonym w miejscowości Czarzyzna, w gminie Łubnice, powiat staszowski, województwo świętokrzyskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami I wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

Obszar ten sąsiaduje z obszarem objętym ograniczeniami III wyznaczonym z powodu występowania ognisk wirusa u świń w powiecie mieleckim w województwie podkarpackim.

Czytaj też: Klasyczny pomór świń – KE ogłosiła przetarg na szczepionki!

Inspekcja Weterynaryjna wdrożyła wszelkie środki sanitarne w zakażonym gospodarstwie

W gospodarstwie, w którym wykryto ogniskoASF 0252 ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami IW oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Wczoraj informowaliśmy o wykryciu dwóch ognisk nr 2021/111 wykrytym na Warmii i Mazurach oraz nr 2021/112 w Wielkopolsce.

ASF to choroba wirusowa świń i dzików, która zwykle jest śmiertelna. Nie ma szczepionek ani lekarstw. Z tego powodu ma poważne konsekwencje społeczno-gospodarcze w dotkniętych krajach. Ludzie nie są podatni na tę chorobę.

Typowe objawy afrykańskiego pomoru świń są podobne do klasycznego pomoru świń, a te dwie choroby zwykle należy rozróżnić poprzez diagnostykę laboratoryjną. Objawy to gorączka, utrata apetytu, brak energii, poronienia, krwawienie wewnętrzne, z widocznymi krwotokami na uszach i bokach. Może nastąpić nagła śmierć. Ciężkie szczepy wirusa są na ogół śmiertelne (śmierć następuje w ciągu 10 dni). Zwierzęta zakażone łagodnymi szczepami wirusa afrykańskiego pomoru świń mogą nie wykazywać typowych objawów klinicznych.

wetgiw.gov.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023