O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Eksport trzody chlewnej z Królestwa Niderlandów rośnie

Eksport trzody chlewnej

Eksport trzody chlewnej z Królestwa Niderlandów wzrósł w porównaniu z 2019 rokiem. Wiodącym krajem docelowym dla holenderskich prosiąt pozostały Niemcy. Drugim co do większości importerem była Hiszpania. Rośnie również sprzedaż do Chin, które muszą sobie radzić po uszczupleniu krajowych stad przez ASF.

Eksport trzody chlewnej z Królestwa Niderlandów

W 2020 r. eksport trzody chlewnej z Królestwa Niderlandów osiągnął 6 800 000 sztuk, co stanowi wzrost o 1,8% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy 6 680 000 zwierząt sprzedano za granicę. Chociaż nowa liczba pozostaje poniżej poziomu z 2018 r. (6 950 000 sztuk), sprzedaż holenderskich świń rośnie.

Niemcy nadal były wiodącym krajem docelowym dla holenderskich prosiąt. Niemcy zaimportowały więc 61% łącznej liczby sprzedanych zwierząt (4 150 000). Jednak eksport trzody chlewnej do Niemiec w 2020 roku nadal spadał (-3,8%). Tendencja spadkowa na tym rynku jest obserwowana od kilku lat z rzędu, w związku ze spadkiem krajowego popytu na wieprzowinę w Niemczech. W 2020 roku do negatywnych czynników wpływających na produkcję trzody chlewnej w kraju dodano ogniska ASF i COVID-19 wśród pracowników przetwórstwa mięsnego.

Jeśli chodzi o eksport trzody chlewnej z Królestwa Niderlandów, drugim co do większości importerem była Hiszpania. W 2020 roku udział kraju w zagranicznej sprzedaży holenderskich świń wyniósł 18,3% (1,238 mln). Trzecie miejsce zajęła Belgia, która sprowadziła 869,2 tys. prosiąt.

Szczepan Wójcik: Polska aukcja skór zwierząt futerkowych przyniesie korzyści całemu polskiemu rolnictwu

Eksport trzody chlewnej – zawirowania na europejskim rynku

Zdaniem Aleksandra Dargiewicza z Krajowego Związku Eksport trzody chlewnej Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej, ceny trzody chlewnej w niektórych krajach unijnych rosną przez rosnący eksport trzody chlewnej do Chin, które muszą sobie radzić po uszczupleniu krajowych stad przez ASF. Zdaniem eksperta nie należy jednak spodziewać się, że zwiększony eksport do Chin znacząco podniesie ceny w całej Unii Europejskiej. Ograniczenia związane z pandemią ograniczyły bowiem możliwości ubojowe przetwórców.

Nie należy jednak spodziewać się, że zwiększony eksport do Chin znacząco podniesie ceny żywca wieprzowego w Unii Europejskiej. Na zakłady przetwórcze ciągle oddziałuje pandemia Covid-19, a wprowadzone zasady sanitarne ograniczyły możliwości ubojowe wielu przetwórców.

– czytamy.

Pomimo ograniczeń kwarantanny związanych z rozprzestrzenianiem się pandemii COVID-19, ceny świń w Unii Europejskiej pozostawały na stosunkowo stabilnym poziomie. Chińskie zakupy rosną, a niektóre ograniczenia dotyczące kwarantanny handlowej ulegają złagodzeniu. Ogólnie rzecz biorąc, ten trend może w przyszłości doprowadzić do pewnego wzrostu ceny trzody chlewnej przez rosnący eksport trzody chlewnej.

meatinfo.ru/fot.pxhere

swiatrolnika.info 2023