O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

10-01-2022

Autor: Sebastian Wroniewski

Efektywność rozrodu świń – jak wykorzystać potencjał reprodukcyjny

Efektywność rozrodu świń

Na fermach loch głównym warunkiem uzyskania wysokich wyników produkcyjnych jest maksymalna efektywność rozrodu świń, czyli częste oproszenia oraz liczne mioty.

Wirus ASF i niskie ceny świń spowodowały w ostatnich latach okresy długotrwałego spadku opłacalności trzody chlewnej. Hodowcy szukają więc rezerw i próbują wyeliminować błędy, które uniemożliwiały uzyskanie wysokich wyników produkcyjnych. Dobry rozród jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na wyniki produkcyjne w chlewniach macior. Niedostateczne wykorzystanie potencjału reprodukcyjnego użytkowanego stada loch jest jedną z głównych przyczyn niskiej opłacalności produkcji trzody chlewnej w większości ferm trzody chlewnej w kraju.

Efektywność rozrodu świń jest bardzo ważna

Według  ekspertów potencjalna efektywność rozrodu świń kształtuje się na poziomie około 18 sztuk urodzonych w jednym miocie, tzn. ponad 40 prosiąt odchowanych w ciągu roku. Wykorzystanie tego potencjału nawet tylko na poziomie 60% pozwala na odchowanie 24 prosiąt. W praktyce jednak wielu rolników wciąż osiąga znacznie niższe wyniki ze względu na liczne ograniczenia i niedociągnięcia. Szacuje się, że lochy domowe wychowują średnio 30-40 prosiąt w trakcie swojego życia. W wielkotowarowej produkcji trzody chlewnej ok. 10% brakowanych macior charakteryzuje się zaledwie jednym miotem, a średnia ilość miotów waha się pomiędzy 3-4. Niedostateczne wykorzystanie potencjału reprodukcyjnego użytkowanego stada loch jest jedną z głównych przyczyn niskiej opłacalności produkcji trzody chlewnej w większości ferm trzody chlewnej w kraju.

Wyniki uzyskane na fermach loch zależą od dobrej organizacji sektora rozrodu, właściwego doboru materiału hodowlanego, prawidłowego żywienia loch i loszek w różnych fazach cyklu produkcyjnego, dobrostanu zwierząt, statusu zdrowotnego całego stada oraz rzetelnie prowadzonej dokumentacji.

Krycie loch

Pomyślny przebieg rozrodu w dużej mierze zależy Efektywnosc rozrodu swin 02od hodowców i ich znajomości przebiegu cyklu reprodukcyjnego oraz umiejętności obserwacji i interpretacji objawów rui u loch. Jeśli pozwolono na zbyt wcześnie dopuszczenie loszki, jej wzrost i rozwój ulegnie spowolnieniu, co ma negatywny wpływ na jej wydajność reprodukcyjną w kolejnych cyklach.

Najkorzystniejsze jest zapładnianie młodych loszek w 2 lub 3 rui. Stymulację loszek knurem powinno przeprowadzać się od 140 dnia życia codziennie przez około 20 minut (początkowo raz a później dwa razy dziennie). Loszki, u których ruja wystąpi w ciągu 40 dni od początku ich kontaktu z knurem, wykazują najlepsze wyniki reprodukcyjne – skuteczność krycia, plenność, liczba miotów. Dlatego samice, które w tym okresie nie wykazały rui powinny być, usunięte ze stada.

Krycie lub inseminacja wykonane zbyt wcześnie lub za późno powoduje, że lochy lub loszki najczęściej powtarzają ruję, a jeżeli już dojdzie do zapłodnienia, to rodzi się 6-8 prosiąt. Odpowiednie postępowanie z lochami i loszkami w ciągu pierwszych kilkudziesięciu godzin po pokryciu odgrywa ważną rolę w skuteczności krycia oraz wpływa na wielkość miotu.

Światło i pasza

Światło ma ogromne znaczenie w reprodukcji. Czynnik ten odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego, a jego niedobór może prowadzić do nieregularnej rui i problemów ze zdolnością samicy do skutecznego zapłodnienia. W przemyśle hodowlanym, przy przygotowywaniu loszek i loch do krycia, zalecane jest, by światło o natężeniu 150- 250 lx świeciło się przez 16 godzin.

Jakość paszy i zdolność lochy do jej wchłaniania podczas laktacji są również ważne dla wydajnego rozrodu. W okresie żywienia lochy muszą jeść paszę równą 1% masy ciała prosiąt oraz po 0,5 kg na każde odchowywane prosię. Ważne jest, aby locha spożywała określoną ilość paszy równomiernie przez cały okres laktacji. Odpowiednie żywienie pozwala na hodowlę dużych i regularnych miotów bez zmęczenia loch.

Integralną częścią zarządzania stadem jest ciągła obserwacja zwierząt i prawidłowo prowadzona dokumentacja. Ciągła analiza danych pozwala szybko eliminować błędy, ograniczać straty i poprawiać wyniki produkcyjne. Warunkiem skutecznego korzystania z dokumentów jest rzetelne gromadzenie i wprowadzanie danych.

Czytaj też: Pasze dla świń – jakie wybierać dla poszczególnych grup zwierząt?

lodr.pl/fot.pixabay

 

swiatrolnika.info 2023