O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

12-03-2022

Autor: Emilia Gromczak

Choroba Glässera może powodować różnego rodzaju zapalenia u prosiąt 

Choroba Glässera

Choroba Glässera występuje na całym świecie. Powoduje zapalenia błon surowiczych i stawów u prosiąt oraz tuczników.

Choroba jest wywoływana przez bakterie Glaesserella parasuis (dawniej Haemophilus parasuis). Może wystąpić nawet w nowoczesnych gospodarstwach, które respektują programy ochrony świń. Po wykryciu należy niezwłocznie podjąć natychmiastowe leczenie zwierząt m.in. przez zastosowanie antybiotyków.

Groźna bakteria Glaesserella parasuis 

Choroba Glassera nadal występuje na fermach trzody chlewnej, a istotność dokładnej diagnozy ostatnio bardzo wzrosła ze względu na naciski na zmniejszenie zużycia antybiotyków. Chorobę wywołuję bakteria Glaesserella parasuis. Choroba Glässera jest najbardziej rozpowszechniona u świń w wieku od 4 do 8 tygodni. Czasami ogniska mogą dotyczyć prosiąt w okresie laktacji, głównie w nowych gospodarstwach z pełną populacją loch pierworódek. Co ważne, bakteria  może grać także rolę, jako czynnik wtórny innej choroby, jaką jest enzootyczne zapalenie płuc. Dodatkowo atakuje błony surowicze pokrywające stawy, jelita, płuca, serce i mózg, powodując zapalenie płuc, osierdzia, otrzewnej i opłucnej.

Główne objawy

Jeśli chodzi o objawy, to u loch możemy zaobserwować sztywny chód, nieznaczny obrzęk okolic stawów i ścięgien oraz zapalenie opon mózgowych (rzadko). U prosiąt ssących choroba Glässera powoduje gorączkę, spadek łaknienia, zapalenie stawów i kulawizny oraz w najgorszym wypadku nagłą śmierć. Z kolei u prosiąt odsadzonych i tuczników obserwuje się zaprzestanie jedzenia, niechęć do wstawania, objawy nerwowe, osłabienie, wychudzenie oraz ponadprzeciętne owłosienie. Podobnie jak w przypadku prosiąt ssących występuje również gorączka i spadek łaknienia. Zaraz po odsadzeniu prosiąt może wystąpić również choroba obrzękowa. U najmłodszych tuczników występuje szczególnie zapalenie otrzewnej i opłucnej, osierdzia, stawów, opon mózgowych oraz kulawizna. 

Choroba Glässera objawy

Choroba Glässera – przyczyny i zwalczanie 

Do głównych przyczyn występowania choroby Glässera możemy zaliczyć nieodpowiednie warunki środowiskowe, przeciągi, stres zwierząt. Ponadto choroba może być wyzwalana przez PRRS, grypę lub enzootyczne zapalenie płuc.

Choroba Glässera jest ciężka w zwalczaniu, ale nie niemożliwa. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków (zgodnie z antybiotykogramem), na które wrażliwy jest H. parasuis należący do G- bakterii. 

Czytaj również: Groźna choroba świń – krwotoczny zespół jelitowy

3trzy3.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023