O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Chiński rynek wieprzowiny znajduje się obecnie w punkcie zwrotnym

Chiński rynek wieprzowiny

Chiński rynek wieprzowiny odnotował, że produkcja znacznie wzrosła w pierwszych trzech kwartałach 2021 roku w porównaniu do słabego okresu ubiegłego roku, ale wzrost będzie się najprawdopodobniej stopniowo kończył.

Rzecznik Pekińskiego Biura Statystycznego Fu Linghui powiedział, że produkcja wieprzowiny wzrosła o 38 procent od stycznia do września 2021 roku do poziomu 39,17 miliona ton, podczas gdy liczba ubitych świń wzrosła o 35,9 procenta do poziomu 491,9 miliona sztuk.

Chiński rynek wieprzowiny notuje w ostatnich miesiącach ceny na niskich poziomach

W ostatnich miesiącach analitycy twierdzą, że niskie ceny jakie notował chiński rynek wieprzowiny doprowadziły nie tylko do wyzdrowienia stada z epidemii afrykańskiego pomoru świń (ASF), ale także do zwiększonej eliminacji stada, co doprowadziło do zwiększenia podaży. Według Pekińskiego Biura Statystycznego pod koniec września w Chinach było 437,64 miliona świń, o 18,2 procenta więcej niż rok temu. Jednak w porównaniu do końca czerwca po raz pierwszy nastąpił ponownie nieznaczny spadek pogłowia świń – o 1,5 miliona sztuk, czyli 0,3 procenta.

To samo dotyczy loch, których liczba na koniec września była o 16,7 procenta większa niż rok wcześniej i wyniosła 44,59 miliona sztuk, o 1,1 miliona sztuk mniej, czyli o 2,3 procenta w porównaniu z czerwcem. Zdaniem ekspertów ostatni spadek liczby loch wiąże się ze spadkiem cen prosiąt. Zgodnie z ogólnokrajowym badaniem najnowsza cena wynosiła 15,30 juana za kilogram, co odpowiada 41,10 euro za 20-kilogramowe zwierzę. Rok temu rekordowe ceny prosiąt przekroczyły 260 euro za sztukę.

Od początku roku do początku października chiński rynek wieprzowiny zanotował spadek cen tuczników o 70 procent do poziomu 10,20 juana za kilogram żywej wagi (1,36 euro). Jednak wydaje się, że dno zostało tutaj przekroczone, ponieważ cena ponownie wzrosła do 13,80 juana za kilogram (1,86 euro) w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Jednak analitycy twierdzą, że ten poziom jest wciąż daleki od zwrotu kosztów, biorąc pod uwagę wysokie koszty paszy; ostatnio zgłoszono, że strata na świnię przekroczyła 100 EUR.

Sytuacja w najbliższych miesiącach w Chinach będzie oddziaływać na rynek światowy

W najbliższych miesiącach chiński rynek wieprzowinyChinski rynek wieprzowiny 02 – która znacznie potaniała – prawdopodobnie zanotuje sezonowy wzrost popytu ze względu na Nowy Rok. Powinno to również przynieść korzyści cenom trzody chlewnej, które prawdopodobnie wzrosną. Przy handlu kontraktami terminowymi na żywą świnię na giełdzie towarowej Dalian cena rozliczeniowa dla styczniowego kontraktu futures wyniosła 15 795 juanów za tonę (2 120 euro) na początku ubiegłego tygodnia i 16 245 juanów za tonę (2 180 euro) dla kontraktu majowego. Jednak według globalnej firmy hodowlanej Genesus średni próg rentowności w oparciu o żywą wagę wynosi obecnie nieco ponad 20 juanów za kilogram (2,68 euro), więc ten wzrost cen byłby zbyt mały dla wielu producentów.

Niektórzy obserwatorzy rynku uważają, że długi okres niższych cen ponownie sprawi, że chiński rynek wieprzowiny zanotuje spadek produkcji. USDA niedawno przewidywało, że po 27-procentowym wzroście produkcji wieprzowiny w tym roku do poziomu 46 milionów ton, produkcja spadnie o około 2,25 miliona ton do poziomu 43,75 miliona ton w 2022 roku. Konsumpcja ma spaść nieco słabiej – o 4 procent do poziomu 48,1 miliona ton. Może to również doprowadzić do wznowienia wzrostu potrzeb importowych: amerykańscy analitycy spodziewają się wzrostu importu o 250 000 ton, czyli o prawie 6 procent. do poziomu 4,75 miliona ton.

Podobnie jak w przeszłości, wydarzenia w Chinach będą miały duży wpływ na światowy rynek trzody chlewnej w 2022 roku. Oprócz Chin, umiarkowany spadek produkcji spodziewany jest także w USA o 0,3 procenta i w Unii Europejskiej o 0,1 procent. Jeśli jednak faza niskich cen we Wspólnocie będzie trwała przez dłuższy czas, a eksport do Chin nie zostanie wznowiony, analitycy uważają, że znacznie większa obniżka produkcji jest również możliwa dla UE.

Czytaj też: Chiny zatwierdzają import świń hodowlanych z Irlandii

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023