O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

06-03-2022

Autor: Michał Rybka

Bruceloza – niebezpieczna choroba bakteryjna świń

Bruceloza

Bruceloza to odzwierzęca choroba bakteryjna, za którą są odpowiedzialne bakterie z rodzaju Brucella. Dowiedz się, jak zapobiegać jej rozprzestrzenianiu.

Rezerwuar tej bakterii opiera się na zwierzętach domowych (głównie świniach, kozach, owcach i bydle) oraz dziko żyjących (jeleniach, łosiach, sarnach czy dzikach). Opisywana choroba występuję globalnie. Brucella melitensis (pałeczka maltańska) jest przyczyną gorączki maltańskiej u ludzi. Natomiast w Polsce, w klimacie umiarkowanym, pałeczka zakaźnego ronienia bydła (Brucella abortus bovis) może wywołać u ludzi chorobę Banga.

Po czym rozpoznać Brucelozę?

Skupmy się na zwierzętach, ponieważ, Bruceloza często atakuje dziki, a one z kolei mogą przenosić tę chorobę między regionami. Bakterie mogą przetrwać poza organizmem świni przez długi czas, szczególnie w temperaturach ujemnych lub bliskich zera.

W momencie, kiedy locha ulegnie infekcji, to wtedy patogen przechodzi do jej łożyska i powoduje mocny stan zapalny. To w konsekwencji może doprowadzić do ronienia. 

Ponadto podczas występowania choroby może dochodzić do licznych śmierci dopiero co narodzonych prosiąt. Z kolei prosięta, które przeżyją odznaczają się różnymi wadami oraz niepoprawnie wykształconym ciałem. Długie utrzymywanie się choroby powoduje u loch bezpłodność, a u knurów zapalenie jąder.
Bruceloza u świń może przybrać postać choroby przewlekłej, a jej objawy utrzymywać się do nawet roku. Przewlekłość tej choroby wiąże się z chudnięciem świń, zmian stawowych oraz upośledzeniem narządu słuchu. Ponadto świnie zainfekowanie Brucelozą sa osowiałe i po prostu smutne.

Bruceloza

Bruceloza – metody walki z chorobą

Każdy rolnik prowadzący hodowlę trzody chlewnej powinien stale monitorować swoje stado oraz regularnie je szczepić. Badania laboratoryjne (bakteriologiczne, serologiczne oraz biologiczne) są wykorzystywane do szybkiego wykrycia choroby.

Do rozpoznania tej choroby wykorzystuje się szereg badań laboratoryjnych, bakteriologicznych, serologicznych oraz biologicznych. Można także przeprowadzić wywiad epizootiologiczny.

Wykryta Bruceloza w danym stadzie zmusza hodowcę do wyeliminowania tych zwierząt, które mają dodatni odczyn serologiczny. Niezwykle ważna jest również systematyczna dezynfekcja chlewni oraz wybiegów. Warto wspomnieć też o mięsie zakażonych zwierząt, gdyż jest ono warunkowo zdatne do konsumpcji przez człowieka, ale pomimo tego nie jest zdatne do konsumpcji w całości. Niezdatnymi do spożycia są tusza oraz narządy wewnętrzne świni.

Czytaj również: Spirochetoza – niebezpieczna choroba zakaźna u świń

źródła: 3trzy3.pl/ fot. pixabay, pexels
 

swiatrolnika.info 2023