O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

04-12-2021

Autor: Emilia Gromczak

Bioasekuracja wewnętrzna zapobiega przedostaniu się patogenów

Bioasekuracja wewnętrzna

Bioasekuracja wewnętrzna to działania, które ograniczają przenoszenie się patogenów między sektorami produkcji i zwierzętami.

Wewnętrzna bioasekuracja uwzględnia dezynfekcję pomieszczeń według odpowiedniej zasady, szczepienie profilaktyczne świń oraz odpowiednie zarządzanie stadem. To ostatnie działanie polega na nieustannym monitorowaniu stanu zdrowia świń i wykonywaniu testów laboratoryjnych. Z kolei zewnętrzna skupia się na działaniach dążących do wstrzymania rozprzestrzeniania się zagrożeń. Obejmuje m.in. kwarantannę zwierząt, zabezpieczenie pojazdów dostarczających paszę czy też szkolenie pracowników. 

Zarządzanie zdrowiem stada

Ograniczenie możliwości przenoszenia się patogenów między sektorami produkcji czy też zwierzętami to działanie w ramach bioasekuracji wewnętrznej. Jej celem jest zwalczanie chorób i nosicielstwa drobnoustrojów warunkowo chorobotwórczych. Bioasekuracja wewnętrzna obejmuje takie działania, jak diagnostykę kliniczną i laboratoryjną, szczepienia profilaktyczneBioasekuracja wewnętrzna zasady świń, odpowiednie zarządzanie stadem świń oraz dezynfekcję pomieszczeń według zasady „całe pomieszczenie puste/ całe pomieszczenie pełne”. Po wyprowadzeniu zwierząt z budynków należy umyć pomieszczenia mechanicznie, dokonać dezynfekcji i suszenia. Prze wprowadzeniem zwierząt trzeba zadbać o ogrzanie pomieszczenia.  

Jeśli chodzi o zarządzanie stadem świń, to ważne tutaj jest nieustanne monitorowanie stanu zdrowia zwierząt oraz wykonywanie testów laboratoryjnych. To pomaga ustrzec się przed chorobami. W momencie pojawienia się chorób, pozwala także w miarę sprawnie je zwalczać  

Z kolei bioasekuracja zewnętrzna uwzględnia m.in. odpowiednią lokalizację fermy, kwarantannę zwierząt, zasady wchodzenia i wychodzenia osób postronnych na teren gospodarstwa, zasady zabezpieczenia pojazdów dostarczających czy też szkolenie pracowników obejmujące zakres i zasady funkcjonowania obiektu.

Bioasekuracja wewnętrzna, a konserwacja budynków

W czasie przeprowadzenia konserwacji lub remontu budynków inwentarskich, należy również wziąć pod uwagę kwestię bioasekuracji. Pracownicy remontowi powinni być poinformowani o zasadach i wymogach higienicznych. Istotne jest również zagospodarowanie odpadami (selekcja, utylizacja) oraz zachowanie zasad higieny. To bardzo ważne, ponieważ odchody oraz odpady stanowią potencjalne źródło zakażenia drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Bioasekuracja wewnętrzna to działania, które przyciągają największą uwagę producentów oraz na nich skupiają się najnowsze badania naukowe.

Czytaj: Bioasekuracja – profesjonalny standard oraz ważne ogniwo w łańcuchu walki z ASF

podr.pl/fot.pixabay.com 

swiatrolnika.info 2023