O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

24-05-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Bioasekuracja ASF – WIR rusza z cyklem spotkań szkoleniowych

Bioasekuracja ASF

W związku z opublikowaniem rozporządzenia Wykonawczego Komisji (UE)  2021/605 z dnia 7 kwietnia 2021 r., ustanawiającego specjalne środki kontroli w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń, Wielkopolska Izba Rolnicza wspólnie ze służbami weterynaryjnymi organizuje cykl powiatowych spotkań szkoleniowych, których tematem będzie bioasekuracja ASF.

Bioasekuracja ASF – spotkania z rolnikami

Spotkania, których tematem będzie bioasekuracja ASF, zostaną przeprowadzone w czerwcu, począwszy od dnia 1 czerwca i spotkania w Wysocku Wielkim, dla rolników z powiatu ostrowskiego. Szczegółowe terminy i miejsca spotkań WIR będzie podawała na stronie internetowej. Informacji można również zasięgnąć w naszych biurach powiatowych. W trakcie spotkań, ich uczestnicy otrzymają opracowaną przez WIR tabliczkę STOP BIOASEKURACJA.

Z informacji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii przedstawionej członkom sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi wynika, że rzetelna i kompleksowa dbałość hodowców o trzodę chlewną i bioasekuracja ASF jest jedynym sposobem na oddzielenie zarażonych dzików od świń.

Duńskie norki zaczną być wydobywane z ziemi w tym tygodniu

Bioasekuracja ASF – co się zmieni?

Nowe rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2021/605 Bioasekuracja ASFweszło w życie 21 kwietnia 2021, ale jak wynika z wytycznych GIW nie będzie egzekwowane do 31 października br. Nowe przepisy dotykają rolników, którzy produkują w strefach ASF i chcą przemieszczać świnie (np. do rzeźni) poza te strefy. Nie obejmą części rolników, którzy produkują i sprzedają do rzeźni w tej samej strefie – pisze KZP-PTCH.

Nowa bioasekuracja ASF przewiduje między innymi ogrodzenie gospodarstwa oraz posiadanie planu zabezpieczenia biologicznego. Nowe obowiązki przewidują m. in. podział gospodarstwa na strefę czystą (budynki gdzie przebywają świnie i przechowywana jest pasza) oraz strefę brudną (podwórko, magazyny sprzętu rolniczego, część socjalna gospodarstwa). GIW zapowiedział przygotowanie wytycznych, które mają ułatwić rolnikom przygotowanie planu zabezpieczenia biologicznego – pisze KZP-PTCH.

Wejście w życie nowych przepisów zaskoczyło branżę. Dlatego Branżowe Porozumienie ds. Walki z ASF wystąpiło do ministra Pudy o wprowadzenie okresu przejściowego do końca 2021 roku. W przeciwnym wypadku branży groził paraliż ze względu na zerwane łańcuchy dostaw żywca do rzeźni. W wielu gospodarstwach niezbędne będą dodatkowe nakłady (np. ogrodzenia), co z pewnością podniesie koszty produkcji – alarmuj eksperci.

Niektóre gospodarstwa mogą mieć problemy ze spełnieniem wymogów, więc albo zdecydują nie przemieszczać świń poza strefę ASF, albo zlikwidują produkcję. Konsekwencją może być zmniejszenie liczby gospodarstw utrzymujących świnie oraz spadek pogłowia trzody chlewnej w kraju. Dla wielu zakładów może wiązać się to z pewnym ograniczeniem dostępu do surowca, co może skłonić rzeźnie do płacenia więcej za świnie pochodzące z gospodarstw spełniających wymagania unijnego rozporządzenia – piszą hodowcy.

wir.org.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023