O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-01-2022

Autor: Emilia Gromczak

Białko w żywieniu świń – precyzyjne bilansowanie i obniżenie koncentracji

Białko w żywieniu świń

Bilansując dawki pokarmowe ważne jest to, aby dokładnie bilansować białko w żywieniu świń, szczególnie w składnikach dawki. 

W produkcji rolniczej powstaje amoniak, który jest jednym z głównych zanieczyszczeń powietrza. Powstawanie amoniaku w produkcji zwierzęcej uzależnione jest od wielu czynników, wśród których można wymienić m.in. zawartość azotu w paszach wykorzystywanych w żywieniu zwierząt. Aby go zmniejszyć należy ściśle określić potrzeby zwierząt poprzez np. obliczenie i zbilansowanie dawki pokarmowej.

Amoniak zanieczyszcza powietrzeBiałko w żywieniu świń zasady

Jednym z głównych zanieczyszczeń powietrza powstającym w produkcji rolniczej jest amoniak. Powstaje w wyniku bakteryjnych i enzymatycznych procesów rozkładu substancji białkowych. Aby go zmniejszyć należy przede wszystkim zadbać o to, aby żywienie świń było określone według ich potrzeb. Należy przede wszystkim obliczyć i zbilansować dawkę. Ważne jest m.in. białko w żywieniu świń, energia oraz makro i mikroelementy. 

Białko w żywieniu świń – bilansowanie

Białko w żywieniu świń powinno być dokładnie bilansowane. Należy  precyzyjne bilansować oraz obniżyć  koncentrację białka w paszy z jednoczesnym zapewnieniem karmionym zwierzętom odpowiedniego pokrycia. Dla każdej grupy zaleca się inną koncentrację białka w paszy, która obniży emisję amoniaku. Zalecana koncentracja białka w paszy dla prosiąt poniżej 10 kg to 19-21 %, dla warchlaków (10-20 kg) wynosi 17-19 %, dla tuczników (25-30 kg i 30-50 kg)) to 15-17 %, dla tuczników (50-110 kg) to 14-15 %, dla tuczników powyżej 110 kg to 13-15 %. Z kolei zalecana dawka dla loch prośnych wynosi 13-15 %, a dla loch karmiących 15-17%. 

W celu precyzyjnego bilansowania dawki ważne jest, aby zastosować  dodatek aminokwasów syntetycznych, takich jak metionina, lizyna, treonina, arginina, tryptofan, które nie są syntetyzowane w organizmie świń. 

Czytaj także: Białko owadzie do produkcji pasz dla drobiu i trzody chlewnej wzmocni rozwój HiProMine

technologia.kpodr.p/fot.pixabay.com

swiatrolnika.info 2023