O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

19-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Audyt Komisji Europejskiej w sprawie wdrażania środków zwalczania ASF

ASF

W dniach 16-25 listopada 2021 r. odbywa się w Polsce audyt Komisji Europejskiej dotyczący oceny wdrażania środków zwalczania ASF. Audyt prowadzony jest na miejscu w Polsce.

Wizytacji podlegają wybrane jednostki terenowe Inspekcji Weterynaryjnej oraz podmioty nadzorowane. W dniu 16 listopada br. w Głównym Inspektoracie Weterynarii odbyło się spotkanie otwierające ww. audyt z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, terenowych jednostek Inspekcji Weterynaryjnej w woj. lubuskim i wielkopolskim, ARiMR, Lasów Państwowych oraz PIWet - PIB w Puławach.

Audyt w sprawie ASF

Podczas audytu będą weryfikowane zasady monitorowania choroby ASF w populacji dzików i świń, system identyfikacji i rejestracji świń, przemieszczania świń oraz znakowania i przemieszczania mięsa, zarządzania populacją dzików przez myśliwych i stosowania zasad bioasekuracji, nadzoru nad miejscami przetrzymywania tusz dzików odstrzelonych na terenie obszarów łowieckich.

Afrykański Pomór Świń jest poważnym problemem w Polsce. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk poinformował, że walka z ASF jest jednym z najważniejszych wyzwań dla ministerstwa rolnictwa na najbliższy okres. Podkreślił przy tym, że sposób na walkę z wirusem to nie tylko wybijanie dzików, ale też przestrzeganie zasad bioasekuracji. W tym miesiącu – jak wskazał – powinny być napisane przez rolników plany bioasekuracji, ale także powinny zostać wykonane ogrodzenia, zabezpieczenia pasz, położone maty dezynfekcyjne

Wielkim wyzwaniem jest afrykański pomór świń. Przygotowujemy rozwiązania, które skutecznie eliminowałyby źródło choroby, a więc mocno chcemy regulować populację dzików.

– powiedział Kowalczyk.

POLPIG rekomenduje rozwiązania wielkopolskich hodowców

Z kolei grupa producentów świń z Wielkopolski, która zamierzaASF audyt Komisji Europejskiej rozwijać tucz bez antybiotyków oraz GMO, prowadzi audyty bioasekuracji przeciw ASF w gospodarstwach. Poza audytami wewnętrznymi również audytowani są ich dostawcy pasz i innych środków produkcji oraz odbiorcy świń i padliny.

POLPIG popiera i będzie propagować model produkcji, który oprócz poprawy zdrowia i dobrostanu zwierząt, ma istotne znaczenie dla walki z wirusem.

Wzorem producentów Hiszpańskich walczących z ASF rekomendujemy organizowanie się producentów w grupy sanitarne, które będą przestrzegać zasad bioasekuracji nie tylko w swoich gospodarstwach, a również sygnalizować nieprawidłowości u swoich sąsiadów

– przekazuje POLPIG

Do grup sanitarnych powinni zostać włączone również koła łowieckie, Inspekcja Weterynaryjna oraz inne podmioty zaangażowane w walkę z wirusem.
Stanowczo rekomendujemy eliminowanie produkcji świń w szarej strefie (poza ewidencją). Gospodarstwa produkujące świnie wyłącznie na swoje potrzeby również powinny zostać objęte nadzorem weterynaryjnym

– dodaje POLPIG

Czytaj też: ASF: Poszkodowani hodowcy z woj. podkarpackiego otrzymają 241 tys. zł

wetgiw.gov.pl/fot.GIW

swiatrolnika.info 2023