O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

30-12-2020

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – w jaki sposób może rozprzestrzeniać się w wytwórni pasz?

ASF

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) mógłby zostać szeroko rozpowszechniony w środowisku produkcji paszy, gdyby został tam wprowadzony. Zaobserwowano to podczas eksperymentalnego wprowadzenia. Badania zostały przeprowadzone przez naukowców z Kansas State University w Stanach Zjednoczonych. Celem zespołu było lepsze zrozumienie roli, jaką może odgrywać przemysł paszowy w potencjalnej dystrybucji wirusa.

ASF – pobieranie wymazów środowiskowych po każdej partii paszy

Aby dowiedzieć się, w jaki sposób wirus się rozprzestrzenia, w pomieszczeniu dla zwierząt Biosafety Level-3 Ag w Biosecurity Research Institute na Kansas State University skonstruowano pilotażowy młyn paszowy składający się z mieszalnika, elewatora kubełkowego i odpowiedniego wylewki.

Zespół pobrał wymaz z 18 różnych miejsc na sprzęcie i w pomieszczeniu, aby ocenić zanieczyszczenie środowiska przed i po wprowadzeniu paszy zaszczepionej ASF. Najpierw w systemie wyprodukowano partię paszy, aby potwierdzić, że młyn paszowy był ujemny pod względem obecności wirusa; następnie do mieszalnika dodano paszę zaszczepioną wirusem i wytworzono ją z innych niezainfekowanych składników.

Składniki zostały zmieszane i wyładowane przez podnośnik kubełkowy. Następnie zespół wyprodukował 4 dodatkowe partie paszy wolnej od ASF. Wymazy środowiskowe pobierano po wyładowaniu każdej partii paszy w lokalizacjach podzielonych na 4 strefy:

  • Powierzchnia kontaktu z paszą;
  • Powierzchnia kontaktu bez paszy, ale mniej niż 1 metr od paszy;
  • Powierzchnia kontaktu bez paszy, ale więcej niż 1 metr od paszy;
  • Powierzchnie przejściowe, takie jak buty robocze.

Jak można było oczekiwać, wymazy środowiskowe pobrane przed zaszczepieniem paszy wirusem były negatywne. Wymazy ze środowiska pobrane po wyprodukowaniu paszy zaszczepionej ASF spowodowały zanieczyszczenie stref.

Czytaj też: Wieprzowina – jak wybrać mięso o dobroczynnych właściwościach?

ASF – próbki z powierzchni przejściowych miały bardziej wykrywalny wirus w porównaniu ze wszystkimi innymi powierzchniami

W tej konfiguracji nie było dowodów interakcjiASF 0227 strefa próbkowania × partia ani różnicy w proporcji pozytywnych reakcji między miejscem pobierania próbek a partią paszy w trakcie eksperymentu. Wskazuje to, że gdy zanieczyszczenie dostało się do zakładu, szybko się rozprzestrzenia i utrzymuje się na powierzchniach środowiska, nawet podczas produkcji kolejnych partii niezaszczepionej paszy ASF. Próbki z powierzchni przejściowych miały bardziej wykrywalny wirus w porównaniu ze wszystkimi innymi powierzchniami, co wskazuje na wysoki poziom zanieczyszczenia

– napisali naukowcy.

Próbki pobrane po sekwencji produkcyjnej 3 miały mniej wykrywalny ASF w porównaniu z próbkami pobranymi bezpośrednio po wyprodukowaniu partii paszy zaszczepionej wirusem, co wskazuje na niższe poziomy zanieczyszczenia w kolejnych powtórzeniach procesu produkcji paszy

– dodali

Podsumowując, naukowcy doszli do wniosku, że gdy ASF został eksperymentalnie wprowadzony do środowiska produkcji paszy, wirus stał się szeroko rozpowszechniony w całym zakładzie, przy niewielkich zmianach częstotliwości wykrywania w miarę wytwarzania kolejnych partii paszy.

pigprogress.net/fot.Wikimedia/Pxhere

swiatrolnika.info 2023