O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

09-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF wpłynął znacząco na krajowy rynek trzody chlewnej

ASF

ASF wpłynął znacząco na zmiany w krajowej strukturze produkcji. Obserwowane jest odchodzenie małych gospodarstw od utrzymywania świń.

Jednocześnie rośnie koncentracja i integracja produkcji trzody chlewnej. Powstaje coraz więcej profesjonalnych ferm. Szacuje się , że w pierwszym kwartale 2022 roku pogłowie świń spadnie poniżej 10 mln szt., a liczba macior spadnie poniżej 700 tys. szt. Krajowa produkcja coraz bardziej będzie uzależniała się od importu prosiąt i wieprzowiny.

ASF powoduje trudności ze sprzedażą w strefach z ograniczeniami

Na krajowym rynku obserwowane są również trudnościASF 0221 ze sprzedażą żywca w obszarze ASF z ograniczeniami III. Mięso z okrągłym znakiem jest dystrybuowane przez lokalne sklepy firmowe zakładów mięsnych, hurtownie oraz sieci handlowe, które to właśnie stanowią największą część rynku. Notowane są przypadki, kiedy sieci odmawiały dystrybucji wieprzowiny z okrągłym znakiem, potęgując tym samym problemy rolników związane ze zbyciem świń w tych strefach.

Zakłady mięsne mając ograniczone możliwości sprzedaży swoich produktów do sieci handlowych, znacząco ograniczały skup surowca w strefie III. W rezultacie ceny skupu żywca w strefie III utrzymują się na niższym poziomie w stosunku do innych stref. Decydują o tym wyższe wymagania weterynaryjne oraz ograniczony rynek bez możliwości eksportu wieprzowiny.

Plany bezpieczeństwa biologicznego mogą uchronić rynek

W końcówce roku ASF może spowodować, iż nastąpi załamanie w łańcuchach dostaw żywca od tych producentów, którzy nie posiadają zatwierdzonego planu bezpieczeństwa biologicznego, a wcześniej sprzedawali świnie do rzeźni zlokalizowanej poza strefą II i III. Rzeźnie te nie będą miały więc dostępu do surowca z takich gospodarstw, a rolnicy mogą mieć problemy w zbyciu świń w obrębie strefy II lub III.

To czy dojdzie do załamania rynku, zależeć będzie od odsetka rolników, którzy nie zatwierdzą planów bezpieczeństwa biologicznego. Miejmy nadzieję, że będzie on mały i nie utrudni handlu w okresie przedświątecznym.

Czytaj też: Bioasekuracja zewnętrzna jako ochrona w dobie epidemii ASF

polpig.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023