O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2022

Autor: Monika Faber

ASF tematem narady Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii

ASF

W dniu 5 stycznia 2022 r. odbyła sią narada z Wojewódzkimi Lekarzami Weterynarii w sprawie dalszego zwalczania ASF na terytorium Polski.

Spotkaniu przewodniczył Pan Lech Antoni Kołakowski, Sekretarz Stanu w MRiRW, Pełnomocnik Rządu do spraw działań związanych z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W spotkaniu uczestniczyli Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk, Zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Paweł Meyer oraz Dyrektor Departamentu Hodowli Zwierząt Magdalena Zasępa.

Narada w sprawie pomoru

Podczas narady, dyskusji poddano zagadnienia związane ze zwalczaniem ASF, w tym z realizacją odstrzału sanitarnego dzików na podstawie aktów prawa miejscowego - rozporządzeń wojewodów i powiatowych lekarzy weterynarii oraz pozyskania dzików w ramach gospodarki łowieckiej. Wnioski i doświadczenia z działań wdrożonych w poszczególnych województwach mają na celu opracowanie założeń do prowadzonych działań w 2022 r.

Omówiono sytuację epidemiologiczna związaną z tą jednostką chorobową w Polsce i w Europie, projektowane zmiany do „Programu mającego na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń i poszerzenie wiedzy na temat tej choroby oraz jej zwalczanie w 2022 r.” oraz poziom dostosowania gospodarstw do wymagań wynikających z rozporządzenia wykonawczego Komisji nr 2021/605.ognisko ASF osme

ASF nie odpuszcza

Afrykański pomór świń znów zaatakował w Polsce. Tym razem ognisko wirusa ASF u świń hodowlanych wykryto w województwie świętokrzyskim.

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 123 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r. Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Ognisko ASF nr 2021/123 (ognisko pierwotne) wyznaczono 15 grudnia 2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 80 świń (7 loch, 17 prosiąt, 16 warchlaków, 39 tuczników, 1 knur). Afrykański pomór świń został wykryty w gospodarstwie, położonym w miejscowości Kostomłoty Pierwsze, w gminie Miedziana Góra, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami I wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Czytaj również: Henryk Kowalczyk: Polska priorytetowo traktuje zwalczanie ASF i HPAI

wetgiw.gov.pl /fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023