O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

27-08-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – liczba ognisk w Rosji zbliża się do 150 w tym roku

ASF

Od początku 2021 roku, według stanu na 23 sierpnia, w Rosji zarejestrowano 147 ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF): 60 na wolności i 87 wśród zwierząt hodowlanych. Zostało to zgłoszone w Centrum Informacji i Analiz (IAC) Departamentu Inspekcji Weterynaryjnej

ASF – w celu zwalczania wirusa władze regionów proponują przestawienie się na alternatywną hodowlę zwierząt

Według departamentu w tym roku najwięcej ognisk (26) zarejestrowano w regionie Jarosławia – 13 przypadków wśród dzików i tyle samo wśród świń domowych. Obecnie w systemie kwarantanny w tym regionie znajduje się 18 ognisk epizootycznych (11 wśród świń domowych, 7 na wolności).

Wiceprzewodniczący Rosselchoznadzor Konstantin Savenkov odwiedził obwód Jarosławia, wziął udział w spotkaniu roboczym dotyczącym stabilizacji sytuacji epizootycznej ASF w regionie.

Rosielchoznadzor i władze regionu Jarosławia na spotkaniu opracowali i przyjęli wspólne propozycje mające na celu ustabilizowanie sytuacji i jak najszybszą eliminację ognisk wirusa w regionie

– poinformowało ministerstwo.

Uczestnicy spotkania opowiedzieli się za koniecznością zaostrzenia kary za naruszenie zasad kwarantanny, do odpowiedzialności karnej włącznie. Ponadto, w celu zwalczania ASF, proponuje się przeniesienie ferm trzody chlewnej o niskim poziomie bezpieczeństwa biologicznego do alternatywnych rodzajów hodowli zwierząt.

Władze regionu Jarosławia zasugerowały, aby gospodarstwa zajmujące się hodowlą trzody chlewnej przestawiły się na hodowlę gęsi, hodowlę owiec, hodowlę kóz itp.

– mówi raport Rosselkhoznadzor.

Problem polega na tym, że największa liczba ognisk ASF występuje na osobistych działkach pomocniczych (PSH), które często naruszają zasady bezpieczeństwa biologicznego. Na przykład wypuszczają świnie na wolny wybieg, co jest zabronione przez obecne przepisy weterynaryjne, lub karmią świnie odpadami żywnościowymi, które nie zostały termicznie przetworzone lub nielegalnie pozyskane.

Eksperci twierdzą, że innym sposobem walki z rozprzestrzenianiem się wirusa jest obowiązkowa rejestracja zwierząt gospodarskich.

Czytaj też: ASF – w Wielkiej Brytanii trwają obecnie testy planów awaryjnych

ASF dotyka kolejne kraje w Europie

W tym roku wykryto 1,037 ognisk ASFASF 0245 (stan na dzień 13 sierpnia) w Europie. Do tej pory w tym roku dotknęło to łącznie dziewięć krajów europejskich. W Rumunii wykryto 932 ognisk. W Polsce łączna liczba potwierdzonych ognisk wynosi 48, z czego 31 280 świń zostało bezpośrednio dotkniętych.

Na początku sierpnia afrykański pomór świń wykryto również u zwierząt domowych w Mołdawii, w pobliżu granicy z Rumunią

– wynika z oficjalnego raportu urzędu weterynaryjnego.

Jedno z 10 zwierząt w stadzie padło z powodu choroby zwierzęcej. Reszta została zabita, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE).

Epidemia ASF wystąpiła również w populacji świń domowych na Łotwie po raz pierwszy od dwunastu miesięcy. Według oficjalnego raportu, pod koniec lipca w zachodniej gminie Ventspils padły dwa zwierzęta. Pozostałe 2108 świń w gospodarstwie zostało poddane ubojowi i utylizacji.

meatinfo.ru/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023