O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF: Chińscy weterynarze alarmują o nowych odmianach wirusa

ASF

Chińskie problemy z ASF są dalekie od zakończenia, ponieważ naukowcy z Wojskowego Instytutu Weterynaryjnego Changchun odkryli nowy szczep afrykańskiego pomoru świń. Odmiana jest mniej niebezpieczna niż ta, która zdewastowała lokalne stado świń, jednak chińscy weterynarze biją na alarm w związku z nowymi szczepami.

ASF – nowe szczepy

Co najmniej dwa inne nowe szczepy choroby zostały już zidentyfikowane na fermach świń w Chinach. Powodują przewlekłą postać ASF, która wpływa na produkcję w gospodarstwach rodzicielskich. Naukowcy twierdzą, że wirus prawdopodobnie przeszedł naturalną mutację. Z drugiej strony, niektóre z wcześniej analizowanych szczepów miały cechy przypisywane szczepom, o których uważa się, że zostały opracowane do użytku w nielegalnych szczepionkach.

Eksperci z Ameryki Północnej są przekonani, że świnie w Chinach w tym roku znowu padną, pomimo starań o odbudowę stada.

Powszechne szczepienia niespełniających norm (nielegalnych) szczepionek przeciwko ASF doprowadziły do ​​zakażenia zaszczepionych świń zmutowanym wirusem afrykańskiego pomoru świń. Śmiertelność zakaźnych świń może sięgać nawet 70%, co oczywiście zmniejsza podaż świń. Jeszcze bardziej przerażające jest to, że zmodyfikowany wirus może szybciej przenosić. Jeśli jedna świnia zostanie zaszczepiona nielegalną szczepionką, całe gospodarstwo może zostać zakażone afrykańskim pomorem świń. W innym raporcie szacuje się, że liczba macior w niektórych prowincjach spadła o 50%. Ze względu na wzrost liczby loch uboju w całym kraju liczba macior spadła o 1,76 mln w ciągu 3 miesięcy od listopada 2020 r. do stycznia 2021 r. (10%),

– skomentował Jim Long, prezes i dyrektor generalny Genesus.

Jego zdaniem ożywienie produkcji wieprzowiny w Chinach ulegnie spowolnieniu, co w najbliższych miesiącach przełoży się na wzrost importu wieprzowiny.

Huawei będzie… hodować świnie. Firma chce również wydobywać węgiel

ASF – to wszystko wina nielegalnych szczepionek?

Od sierpnia 2018 roku Chiny straciły prawie 40% krajowej ASF populacji świń z powodu wirusa ASF. Nie ma zatwierdzonej szczepionki przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, chorobie, która nie dotyka ludzi. Jednak eksperci branżowi twierdzą, że wielu chińskich rolników, walcząc o ochronę swoich świń, zwróciło się w stronę zakazanych produktów. Obawiają się, że nielegalne szczepionki doprowadziły do ​​sporadycznych infekcji, które teraz się rozprzestrzeniają.

Nowe szczepy mogą rozprzestrzeniać się na całym świecie poprzez skażone mięso, zakażając świnie karmione resztkami pokarmu. Wiadomo, że wirus przeżywa w niektórych produktach wieprzowych przez kilka miesięcy. W 2020 r. Chińskie Ministerstwo Rolnictwa i Spraw Wiejskich wydało co najmniej trzy ostrzeżenia przed stosowaniem nieautoryzowanych szczepionek przeciwko afrykańskiemu pomorowi świń, stwierdzając, że mogą one mieć poważne skutki uboczne, a producenci i użytkownicy tych szczepionek mogą zostać postawieni w stan oskarżenia.

W sierpniu ministerstwo zapowiedziało, że przeprowadzi testy świń pod kątem różnych szczepów wirusa ASF w ramach krajowego śledztwa w sprawie nielegalnego stosowania szczepionek. Jak twierdzą urzędnicy, każdy szczep z usuniętymi genami może wskazywać na użycie szczepionki. Jak dotąd nie opublikowano żadnych wniosków w tej sprawie.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023