Talk icon

Informacje

02-02-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Niemcy rozszerzają dwie główne strefy rdzeniowe!

ASF

Niemcy musiały rozszerzyć 2 z 4 głównych stref rdzeniowych, aby umożliwić włączenie ostatnich przypadków afrykańskiego pomoru świń(ASF) u dzików. Do tej pory u naszego zachodniego sąsiada wykryto już prawie 600 przypadków zakażenia wirusem u dzików.

ASF – rozszerzone strefy rdzeniowe znajdują się przy granicy z Polską

Największe rozszerzenie dotyczy strefy rdzeniowej w powiecie Görlitz w Saksonii. Ta główna strefa, granicząca z Polską na wschodzie, zostanie powiększona do przynajmniej dwukrotnie, aby objąć niedawny przypadek znaleziony 20 stycznia, około 10 kilometrów na południe od miejsca, w którym znaleziono pozostałe. W tej strefie przypadki są wykrywane stosunkowo rzadko, jak dotąd wykryto tylko 19 dzików zarażonych ASF. Właściwa uwaga dla tego obszaru jest prawdopodobnie rozsądna, biorąc pod uwagę, że zarażone zwłoki często znajdują się po drugiej stronie granicznej rzeki Nysy.

Druga strefa, która została rozszerzona, znajduje się ponad 100 kilometrów dalej na północ w powiecie Märkisch-Oderland w Brandenburgii. Ta strefa rdzeniowa graniczy również z Polską na wschodzie i biegnie wzdłuż granicznej Odry. Tutaj strefa rdzeniowa musiała zostać poszerzona nieco na zachód, aby uwzględnić miejsce znalezienia 13 dzików, które zostały znalezione zaraz za obwodem początkowych stref rdzeniowych.

Strefy rdzeniowe stanowią kluczowy element strategii zwalczania ASF, zgodnie z protokołami Unii Europejskiej. Strefy główne są odgrodzone, aby mieć pewność, że zakażone zwierzęta nie mogą opuścić obszaru i przenieść wirusa w inne miejsce. Następnym krokiem po ogrodzeniu jest utworzenie „białych stref” wokół stref rdzeniowych. Są to korytarze – ponownie ogrodzone – w których zostaną zastrzelone wszystkie obecne dziki, aby upewnić się, że zwierzęta te nie mogą stanowić rezerwuaru dla wirusa, który ucieknie z wewnętrznej strefy.

Gdy białe strefy zostaną uwolnione od dzików, myśliwi wkroczą do wewnętrznych stref, aby zabić pozostałą populację dzików i przeprowadzić dokładne poszukiwania.

Czytaj też: ASF – mimo dalszych obostrzeń, będzie można urządzać polowania

ASF – od początku epidemii wirusa wykryto już prawie 600 przypadków w Niemczech

Według ostatnich danych od początku epidemiiASF 0233 we wrześniu 2020 roku zgłoszono do tej pory 594 przypadki. Z czego w styczniu 2021 rok zgłoszono 149, co stanowi 25 procent ogółu. Najprawdopodobniej dodatkowe przypadki wpłyną na wzrost wyników za styczeń. Jak dotąd grudzień okazał się najgorszym miesiącem z 202 padniętymi dzikami.

Zbliżanie się do 600 przypadków w 4 strefach rdzeniowych daje wrażenie, że sytuacja w ASF w Niemczech przekroczy tę w Belgii, kiedy epidemia wirusa wybuchła tam we wrześniu 2018 roku i ostatecznie znaleziono 833 pozytywne zwłoki. Kraj został uznany za wolny od ASF jesienią ubiegłego roku przez UE i Światową Organizację Zdrowia Zwierząt. W ostatnich latach Republice Czeskiej udało się również zlikwidować wirusa w populacji dzików

Po polskiej stronie granicy, w samej tylko zachodniej części kraju, łączna liczba przypadków przekroczyła 3000. Od czasu odkrycia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń w zachodniej Polsce w listopadzie 2019 roku w sumie stwierdzono już 3106 dzików zarażonych ASF. W województwie lubuskim odnotowano najcięższe porażenie z 2560 przypadkami zarażeń.

pigprogress.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023