Talk icon

Informacje

22-01-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF – Niemcy cały czas obawiają się nowych przypadków wirusa!

ASF

Niemcy mają nadzieję, że liczba regionów objętych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) nie zwiększy się w przyszłości. Aby tego uniknąć w objętych regionach buduje się stałe ogrodzenia, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

ASF – fałszywy alarm w pobliżu Poczdamu spowodował zaniepokojenie w niemieckim sektorze trzody chlewnej

Nieco ponad tydzień temu cały sektor trzody chlewnej w Niemczech wstrzymał oddech. W pobliżu Poczdamu, na południowy zachód od stolicy Berlina, znaleziono podejrzane zwłoki dzika. Aby mieć pewność, że był to przypadek afrykańskiego pomoru świń (ASF), laboratorium regionalne w Brandenburgii wysłało tuszę do krajowego laboratorium referencyjnego w Friedrich-Loeffler-Institut (FLI).

W poprzednich przypadkach wczesne powiadomienia laboratorium w Brandenburgii zawsze były prawidłowe, więc nie było powodu, aby sądzić, że byłby to fałszywy alarm. A jednak tak było – „negatywny” wynik był tym razem pozytywną wiadomością.

Gdyby FLI ogłosiło „pozytywny” wynik, skok na zachód o ponad 90 km bezproblemowo wpasował się we wzorzec, który obserwuje się przez ostatnie 15 lat w Europie Wschodniej i Środkowej. Wiadomo, że wirus ASF rozprzestrzenia się w wolnym tempie tylko u dzika. Wiadomo jednak, że ludzie są największymi pomocnikami w rozprzestrzenianiu się wirusa na duże odległości. Tak powstały ogniska w zachodniej Polsce w 2019 roku, ponad 5 lat po tym jak zostały wykryte we wschodniej części kraju. Także ludzkie zachowanie najprawdopodobniej spowodowało pojawienie się ognisk w Belgii i Czechach.

Pomimo fałszywego alarmu w Poczdamie nadal istnieje wiele powodów, aby zachować czujność. Jak zwykle zimą, liczba “ofiar” wirusa u dzików zawsze wzrasta. Nie inaczej jest tej zimy.

W grudniu 2019 roku, kiedy ASF właśnie został odkryty w zachodniej Polsce, znaleziono łącznie 126 zwłok. W tym samym miesiącu, rok później, znaleziono co najmniej 346 zwłok. W nadchodzących najbardziej intensywnych miesiącach widać wyraźnie, że trend rośnie.

Czytaj też: Świnie są podatne na nową mutację koronawirusa

ASF – obecna sytuacja w Niemczech wykazuje tendencję wzrostową

Od listopada 2019 roku polskie władzeASF 0230 poinformowały o odkryciu 2796 martwych dzików zarażonych ASF, tylko na zachodzie kraju. Patrząc na sytuację w pobliżu granicy niemieckiej, widać wyraźnie, że liczba zakażeń tam rośnie. Pod koniec 2020 roku w okolicach przygranicznego miasta Łęknica wykryto liczne przypadki i prawie to samo dzieje się około 120 kilometrów na północ wokół granicznego miasta Kostrzyn.

Właśnie ta niepewność wywołuje presję na Niemcach, ponieważ po ich jest wiele potencjalnych zwierząt, które mogą złapać infekcję. Populacja dzików rozwijała się w Niemczech w ciągu ostatniej dekady, a liczba odstrzelonych dzików jest zwykle dobrym wskaźnikiem wielkości populacji. W ciągu ostatniej dekady liczba strzałów prawie się podwoiła. W ostatnim sezonie łowieckim (kwiecień 2019 - marzec 2020) w Niemczech odstrzelono 856000 dzików, co było kulminacją trendu wzrostowego z 440 000 w sezonie 2009/2010.

Władze niemieckie zajęły się budową trwałego ogrodzenia wzdłuż Odry i Nysy, stanowiącego wspólnie granicę między Polską a Niemcami. Na wcześniejszym etapie umieszczano płoty dla owiec, aby odstraszać dziki, ale w praktyce nie stanowiło to rzeczywistych przeszkód dla wędrownych dzików, podobnie jak rzeki nie stanowiły dla nich dużej bariery.

Powstrzymywanie większej liczby infekcji z Polski jest konieczne, ponieważ obecna sytuacja ASF w Niemczech wykazuje tendencję wzrostową.

pigprogress.net/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023