O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

08-03-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

ASF w Chinach: mutacje potwierdzone przez chińskich naukowców

ASF

Chińscy naukowcy potwierdzili, że lżejsze mutacje wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) są powszechne w Chinach. Do takich wniosków doszli naukowcy z Harbin Research Veterinary Institute. Badanie zostało opublikowane w Life Sciences, Science China i jest zgodne z wcześniejszymi doniesieniami o mutacjach wirusa pochodzących z Chin.

ASF: mutacje potwierdzone przez chińskich naukowców

W swoim artykule naukowcy napisali, że pojawienie się naturalnych mutacji o niższej zjadliwości komplikuje wczesną diagnozę ASF i stwarza nowe wyzwania w walce z chorobą.

Biorąc pod uwagę ogromną populację świń w Chinach i endemiczny okres trwający ponad 2 lata, nie jest zaskakujące, że wśród wirusów ASF w Chinach występuje złożona różnorodność genetyczna.

– czytamy.

Naukowcy prowadzili obserwacje w 7 prowincjach Chin od czerwca do grudnia 2020 roku. Pobrali 3660 próbek z gospodarstw, rzeźni i zakładów utylizacji odpadów w prowincjach Hebei, Heilongjiang, Hubei, Mongolii Wewnętrznej, Jilin, Liaoning i Shanxi. Eksperci wyizolowali i scharakteryzowali 22 wirusy należące do genotypu II ASF. Wszystkie 22 wirusy miały mutacje, delecje lub substytucje w porównaniu z HLJ / 18, najwcześniejszym izolatem w Chinach. W badaniu odnotowano:

11 izolatów miało 4 różne typy naturalnych mutacji lub delecji w genie EP402R i wykazywało fenotyp niehemadsorbujący (nie-HAD). Kolejne 4 izolaty przebadano pod kątem zjadliwości u świń; 2 okazały się równie śmiercionośne jak HLJ / 18. Jednak 2 izolaty nie-HAD wykazały mniejszą zjadliwość, ale były wysoce przenośne; dawka 106 TCID50 była częściowo śmiertelna i powodowała ostrą lub podostrą chorobę, podczas gdy dawka 103 TCID50 powodowała nieśmiercionośną, podostrą lub przewlekłą chorobę i przewlekłą infekcję.

 PSL: „Liczmy na to, że minister Puda wreszcie pojawi się w sejmie czy na komisji”

ASF a szczepionki

Naukowcy zauważyli również, że nie ma komercyjnych ASFszczepionek przeciwko ASF, podkreślając, że „w związku z tym zwalczanie choroby zależy od szybkiej diagnozy i uboju zakażonych zwierząt”. Pojawienie się mutacji innych niż HAD spowoduje więcej problemów i stworzy poważniejszy problem w walce z ASF w Chinach, ponieważ powodują one znacznie wolniejszy przebieg i łagodne, przewlekłe objawy choroby, jednocześnie rozprzestrzeniając się drogą ustną i doodbytniczą.

Instytut Harbin pracuje nad szczepionką przeciwko ASF opartą na delecji 7 genów. Naukowcy chcą się dowiedzieć, czy ich szczepionka zapewnia ochronę przed nowo odkrytymi szczepami o niskiej zjadliwości.

Kilka tygodni temu chiński weterynarz dr E. Wayne Johnson stwierdził już, że zmutowana wersja wirusa ASF rozprzestrzeniła się na niektóre chińskie fermy świń, najprawdopodobniej z powodu użycia niewłaściwych szczepionek kontrabandowych. W jego obserwacjach zmienił się gen MGF360 - gen ten nie został wymieniony w badaniu Harbin.

meatinfo.ru/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023