O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

20-12-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Afrykański pomór świń znów zaatakował. To już 123 ognisko w Polsce

Afrykański pomór świń

Afrykański pomór świń znów zaatakował w Polsce. Tym razem ognisko wirusa ASF u świń hodowlanych wykryto w województwie świętokrzyskim.

Na podstawie wyników badań laboratoryjnych otrzymanych z PIWet - PIB Puławy, Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu 123 ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń w 2021 r. Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Afrykański pomór świń znów zaatakował

Ognisko ASF nr 2021/123 (ognisko pierwotne) wyznaczono 15 grudnia  2021 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 80 świń (7 loch, 17 prosiąt, 16 warchlaków, 39 tuczników, 1 knur). Afrykański pomór świń został wykryty w gospodarstwie, położonym w miejscowości Kostomłoty Pierwsze, w gminie Miedziana Góra, powiat kielecki, województwo świętokrzyskie, tj. na obszarze objętym ograniczeniami I wymienionym w załączniku do Rozporządzenia Wykonawczego Komisji (RWK) 2021/605.

W gospodarstwie, w którym wykryto ognisko ASF, Inspekcja Weterynaryjna wdraża wszystkie środki związane z likwidacją choroby, zgodnie z procedurami oraz rozporządzeniem Delegowanym Komisji (UE) 2020/687, w tym m.in. zabicie i utylizację świń, oczyszczanie i dezynfekcję, wyznaczanie obszarów zapowietrzonego i zagrożonego.

Program zwalczania ASF

Afrykański pomór świń to groźna, wysoce zakaźna i Afrykanski pomor swin 015zaraźliwa choroba wirusowa świń domowych wszystkich ras oraz dzików. Jej wystąpienie skutkuje narażeniem kraju na ogromne straty finansowe, związane m.in. z całkowitym zablokowaniem możliwości eksportu świń lub wieprzowiny do krajów trzecich, jak również z brakiem możliwości handlu zwierzętami oraz produktami pochodzenia zwierzęcego wewnątrz Unii Europejskiej.

ASF będzie dalej zwalczany w 2022 roku. Wprowadzony zostanie program mający na celu wczesne wykrycie zakażeń wirusem wywołującym afrykański pomór świń. W programie zakłada sięsię możliwość finansowania redukcji populacji dzików prowadzonej zarówno przez polowania, jak i odstrzał sanitarny; usuwanie potencjalnych źródeł wirusa ASF ze środowiska przyrodniczego; prowadzenie monitoringu dzików i świń; działania lub inwestycje służące zapobieganiu, kontroli i zwalczaniu ASF u świń i dzikich zwierząt. Ponadto program uwzględnia zasady i nakazy służące zwalczaniu afrykańskiego pomoru świń u dzików.

Czytaj też: Henryk Kowalczyk: Polska priorytetowo traktuje zwalczanie ASF i HPAI

wetgiw.gov.pl/fot.pixabay

swiatrolnika.info 2023