O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Synchronizacja rui – jak utrzymać lochy w odpowiednich grupach?

Synchronizacja rui

Synchronizacja rui to usprawnienie organizacji rozrodu i produkcji oraz uzyskiwanie możliwie jak największej grupy jednolitych – pod względem wagi i wieku – prosiąt. Jest jednym z najważniejszych działań, które pomagają utrzymać stado podzielone na grupy technologiczne. Ważne znaczenie ma również program hormonalnego kontrolowania rui u loszek, u których nie ma możliwości wykorzystania tzw. rui polaktacyjnej.

Synchronizacja rui – kluczowa kwestia przy tworzeniu grup technologicznych

Synchronizacja rui to najskuteczniejsza metoda, pozwalająca na rytmiczną produkcję i planowe włączanie loszek do grup samic wieloródek. Polega na przygotowaniu cyklu rujowego w taki sposób, żeby wszystkie lochy w grupie weszły w ruję i zostały pokryte w tym samym czasie. Kontrolę rui u loszek i loch prowadzi się za pomocą różnych działań organizacyjnych opartych o naturalne metody oraz odpowiednią farmakoterapię. U loch naturalnym bodźcem do wywołania rui jest odsadzenie prosiąt.synchronizacja rui

Metody naturalne, a synchronizacja rui

Synchronizacja rui wywołana metodami naturalnymi tj.: kontakt z knurem, stosowanie syntetycznych feromonów, transport czy zmiana pomieszczenia nie ma zastosowania, gdy do loch odsadzanych chce się przyłączyć loszki remontowe. Wówczas w celu zsynchronizowania rui obu grup należy wprowadzić stosowanie preparatów farmakologicznych. Pokrycie loszek zasilających grupę kilka dni po lub przed pokryciem pozostałych loch sprawiłaby, że obsługa stada musiałaby kontrolować objawy rui, nadzorować krycie, przeprowadzić inseminację i doglądać poród w indywidualny sposób. Takie czynności niestety burzą założenie o jednoczesnym i kontrolowanym procesie w całej grupie technologicznej.

Czytaj także: Polska róża – bogata skarbnica witamin i wsparcie odporności

Synchronizacja rui za pomocą farmakologii

Farmakologiczna synchronizacja rui opiera się na preparatach, w których substancją czynna jest altrenogest. Substancja wykazuje działanie zbliżone do progesteronu – blokuje aktywność wydzielniczą przesadki mózgowej, co w efekcie uwalnia wyrzut hormonów gonadotropowych. W taki sposób stymulacja wzrostu pęcherzyków jajnikowych zostaje zahamowana podczas podawania leku, natomiast po odstawieniu – działanie hamujące zostaje zniesione, a wydzielanie przez przysadkę gonadotropiny stymulują szybki i zsynchronizowany wzrost pęcherzyków jajnikowych i owulację. Działanie w rezultacie prowadzi więc do tego, że u wszystkich loch i loszek w zbliżonym czasie występuje ruja. Poza kontrolowanym wywoływaniem rui u świń, preparaty zawierające altrenogest wykorzystuje się również do opóźnienia rui u osłabionych osobników, zapobiegania występowania syndromy drugiego miotu, tworzenia nowych grup loch przy reorganizacji stada oraz integracji loch, które znalazły się poza grupą.

cdr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023