O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

25-10-2020

Autor: Alicja Ostrowska

Rejestracja bydła – jak to zrobić? Jak prowadzić księgę rejestracji?

Rejestracja bydła

Rejestracja bydła dotyczy podmiotów, które nie prowadzą działalności w zakresie transportowym. Każde wprowadzone do stada zwierzę musi być zarejestrowane najpóźniej w dniu jego pojawienia się. Hodowca zobowiązany jest do prowadzenia papierowej lub elektronicznej księgi rejestracji.

Rejestracja bydła, a obowiązki posiadacza zwierząt

Zgodnie z przepisami oraz wytycznymi ARiMR hodowca bydła wykonać musi następujące czynności: należy uzyskać numer producenta w ARiMR, zarejestrować swoje stado, najpóźniej w dniu wprowadzenia pierwszego zwierzęcia do siedziby stada, prawidłowo oznakować zwierzęta zgodnie z wymogami co do ich rodzaju, zgłosić hodowane zwierzęta do rejestrów ARiMR takich jak: rejestracja bydła lub innego rodzaju zwierząt, przemieszczenia zwierząt, padnięcia i zabicia ich oraz uboju w ustawowych terminach, prowadzić księgi rejestracji każdej siedziby stada z podziałem na gatunki hodowanych zwierząt, złożyć wniosek o przydzielenie puli numerów kolczyków, ich duplikatów o ile zajdzie taka potrzeba oraz duplikatów paszportów, w przypadkach ściśle określonych w ustawie.poglowie bydla ukraina

Rejestracja bydła, a posiadanie księgi rejestracji

Jeżeli dany hodowca zajmuje się owcami, kozami i świniami, a także bydłem, a jednocześnie nie mieści się w grupie podmiotów, które w swoim obszarze działania względem bydła znajdują się wyłącznie w branży transportowej zwierząt, obowiązani są prowadzić księgi rejestracji. Zawierają one między innymi takie dane jak: numer siedziby stada oraz liczbę zwierząt. Co więcej do grona zwolnionych z powyższego obowiązku przedsiębiorców zaliczyć należy te: prowadzące obrót zwierzętami, pośrednictwo w tym obrocie lub skup zwierząt.

Organizatorzy targów, wystaw, konkursów zwierząt, pokazów, miejsca gromadzenia są zobowiązani do prowadzenia ewidencji zwierząt. Wpis do księgi rejestracji należy uczynić nie później niż w terminie 7 dni od zaistnienia zdarzenia, w którym to rejestracja bydła jest konieczna. Podstawowymi wymogami co do zapisów to: język polski, czytelność i trwałość. Zmiany w księdze nie powodują utraty poprzednich zapisów. Obecny rozwój internetowy i systemowy spowodował, że zaistniała możliwość prowadzenia księgi za pomocą portalu IRZplus i jednocześnie zwalnia to z prowadzenia jej w wersji papierowej. Wzór księgi znaleźć można na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Czytaj także: Producenci wina muszą złożyć deklarację do KOWR! Został tydzień

Źródło: arimr.gov.pl

swiatrolnika.info 2023