O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

01-09-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Rasy krów mięsnych – 4 najpopularniejsze w Polsce

Rasy krów mięsnych

Rasy krów mięsnych najbardziej popularne w Polsce to limousine, charolaise, hereford i angus w dwóch odmianach. Ogółem w Polsce hoduje się aż 15 gatunków mięsnych, natomiast największą popularnością cieszy się jednak wołowina z ras mlecznych hodowanych także dla mięsa. Jeszcze 20 lat temu w Polsce w ogólne nie było hodowli ras mięsnych, można więc śmiało przyjąć, że sektor ten wciąż dopiero się rozwija i najlepsze ma dopiero przed sobą.

Rasy krów mięsnych – czy mięso od nich jest zadowalającej jakości?

Odsetek krów mięsnych w porównaniu do całkowitego pogłowia bydła jest, można powiedzieć, niemal znikomy – oscyluje wokół jednego procenta całkowitego pogłowia krów. W Polsce wciąż stawia się w większości na wołowinę z krów ras mlecznych, chociaż wołowina, jaką dają rasy krów mięsnych jest dużo wyższej jakości i jest bardziej pożądana. Pomimo aż 15 gatunków, liczące się są tak naprawdę tylko cztery, których odsetek stanowi ponad 96% całości pogłowia krów mięsnych w Polsce.

czytaj także: Przemieszczenie trawieńca – jak poradzić sobie z tą chorobą u krów?

Rasy krów mięsnych – limousine

rasy krow miesnych2Limousine to, jeśli chodzi o rasy krów mięsnych, absolutny rekordzista – pogłowie stanowi 70% wszystkich zwierząt czystorasowych. Limousine to rasa długowieczna, która wcześnie dojrzewa i jest płodna. Krowy osiągaja wagę do 800 kg, a buhaje do 1200. Rasa ta daje mięso bardzo wysokiej jakości. Niestety rasa ta ma swoje minusy – krowy często wykazują się agresją, zwłaszcza jeśli instynkt każe im bronić swoich młodych.

Rasy krów mięsnych – charolaise

Charolaise i limousine to rasy krów mięsnych pochodzące z Francji. Zwierzęta tej rasy mogą osiągać nawet 900 kg (krowy) i 1300 (buhaje). Wymagają one starannych warunków do bytowownia i właściwego karmienia, aby osiągnąć taką masę. Płodność charolaise jest niższa, niż ta którą cechują się inne rasy krów mięsnych, dodatkowo cielęta rodzą się wyjątkowo duże, więc może to powodować komplikacje przy porodzie. Rasa ta cechuje się natomiast bardzo dużym dobowym przyrostem (nawet 1500 gramów). Mięso charolaise jest bardzo dobrej jakości, jednak o małej zawartości tłuszczu, co dla niektórych koneserów wołowiny, przyzwyczajonych do mięsa przerośniętego, z marmurkowym tłuszczem (na przykład rasy krów wagyu), może być mankamentem.

Rasy krów mięsnych – hereford

Krowy rasy hereford osiągają wagę do 600 kg, a buhaje do 900. Rasy krów najbardziej popularne na świecie to między innymi właśnie herefold. Powodem popularności są zapewne duże zdolności adaptacyjne tych zwierząt i niewygórowane wymagania co do żywienia. Dodatkowo na świecie podkreśla się, że wołowina tej rasy ma wyjatkowy smak, dużo lepszy niż najbardziej popularna rasa w Polsce, czyli limousine. Trend ten można zauważyć zwłaszcza w modnych lokalach gastronomicznych, które często szczycą się, że ich wołowina to właśnie hereford, co ma być według nich synonimem luksusu i wyższości nad najpopularniejszą, ale według nich nie najsmaczniejszą rasą limousin.

Rasy krów mięsnych – aberdeen angus

Angus jest szkocką rasą, w Polsce użytkowaną przede wszystkim do krzyżowania, jakim poddawane są rasy krów rodzimych, aby podnieść ich wydajność rzeźną. Masa krowy może sięgać do 650 kg, a masa buhaja do 900 kg. Przekrój mięsa jest marmurkowaty, co czyni je bardzo dobrym jakościowo i pożądanym przez konsumentów. Dodatkowo, tak jak hereford, dobrze dostosowuje się do warunków środowiskowych, co ułatwia hodowlę i czyni ją bardziej opłacalną.

bydlo.com.pl/ cdr.gov.pl/ fot. wikimedia (CC BY-SA 4.0/ CC BY-SA 2.0)

swiatrolnika.info 2023