O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

28-04-2020

Autor: Oliwia Rudzińska

Przemieszczenie trawieńca – jak poradzić sobie z tą chorobą u krów?

Przemieszczenie trawieńca

Przemieszczenie trawieńca może dotknąć krowy w okresie po wycieleniu. Zapobieganie schorzeniu jest łatwe, jednak mimo tego może się pojawić w naszej hodowli – warto wtedy wiedzieć, jakie są objawy i jak się z nim uporać.

Przemieszczenie trawieńca – rodzaje

Trawieniec to główny żołądek przeżuwaczy. Czepiec, księgi i żwacz tworzą natomiast tzw. przedżołądek, w których treść pokarmowa jest wstępnie trawiona, aby następnie w trawieńcu dokonało się ostateczne rozłożenie białek. Wielokomorowy żołądek umożliwia trawienie roślinożercom pobranego, słabo pogryzionego pokarmu i przeżucie go dopiero, kiedy zakończą one wypasanie się. Jedną z chorób dotykających żołądek u krów w hodowli jest przemieszczenie trawieńca – dochodzi do niego wówczas, gdy, najogólniej mówiąc, nagromadzą się w nich gazy powodujące w efekcie jego rozszerzenie, powiększenie, a następnie przemieszczenie. Może być ono lewostronne (w większości przypadków) lub prawostronne (znacznie rzadziej). Możemy też mieć do czynienia z wędrującym trawieńcem, kiedy przemieszcza się on raz w jednym, raz w drugim kierunku.

Czytaj także: Stres cieplny i jego wpływ na produkcję mleka u krów

Przemieszczenie trawieńca – objawy, które powinny zaniepokoićprzemieszczenie trawieńca

Do najważniejszego objawu choroby należy zaliczyć spadek produkcji mleka, który jest bardziej widoczny w przypadku prawostronnej przypadłości. Jednocześnie zwierzęciu przede wszystkim zmniejsza się łaknienie, głównie na pasze objętościowe, przy jednoczesnym chętnym pobieraniu wody. Przemieszczenie trawieńca objawia się też mniej charakterystyczne i zależnie od anomalii anatomicznych i samego przebiegu choroby, który może się różnić u różnych osobników. Do objawów należeć mogą więc biegunki, smoliste stolce lub odwrotnie, brak oddawania stolca. Aby postawić ostateczną diagnozę, należy osłuchać zwierzę mniej więcej na wysokości żeber. Jeśli przy opukiwaniu słychać charakterystyczny dźwięk, który przypomina uderzenie o metalowe naczynie, mamy do czynienia z tym schorzeniem.

Przemieszczenie trawieńca – co sprawia, że krowy chorują?

Wbrew obiegowej opinii, sama anatomia zwierząt nie powoduje powstania tego schorzenia. Sprawia ona jedynie, że mamy częściej do czynienia z przypadkami lewostronnymi. Dotyka ona osobniki w okresie laktacyjnym – po porodzie w organizmie krowy pozostaje pusta przestrzeń (jeśli płód był wyjątkowo duży, lub ciąża była bliźniacza, naturalnie przestrzeń będzie większa), którą może wypełnić przemieszczający się trawieniec. Takiemu obrotowi sprawy sprzyja kilka czynników które mają miejsce w okresie przed wycieleniem, należą do nich między innymi niedobory mineralne (które są konsekwencją na przykład niedoborów w pobieraniu paszy) i inne zaburzenia przemiany materii spowodowane nieodpowiednim odżywianiem, które upośledza funkcjonowanie całego układu pokarmowego, w konsekwencji prowadzące np. do ketozy i kwasicy – przemieszczenie trawieńca jest bardzo prawdopodobną chorobą towarzyszącą w przypadku, kiedy wystąpią te zaburzenia.

Zapobieganie i leczenie przy przemieszczeniu trawieńca

Poza odpowiednim żywieniem podczas okresu przedcieleniowego i laktacji, kluczowe są również zabiegi podczas okresu powycieleniowego – należy zapobiegać kulawiźnie, gdyż ta choroba towarzysząca sprzyja chorobom trawieńca, należy tez bezwzględnie przed zasuszaniem wyleczyć zapalenie wymion, jeśli takie występuje. Jeśli schorzenie mimo wszystko dotknie naszą hodowlę, w większości przypadków wystarczy tzw. kulanie grzbietowe krowy, ale pomoże tylko jeśli mamy do czynienia z lewostronnym przemieszczeniem. W innych przypadkach przemieszczenie trawieńca może wymagać interwencji weterynaryjnej.

vetaclusive/medycynawet/ fot. pixabay

swiatrolnika.info 2023