O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-06-2017

Autor: Marzena Deresz

5 porad jak pomóc zwierzętom w czasie upału

krowa

Upału nikt nie lubi. My się męczymy w nagrzanych pomieszczeniach i zwierzęta także źle znoszą wysoką temperaturę. Jak więc ulżyć zwierzętom inwentarskim, by dobrze przetrwały upał? Przypomnijmy pięć podstawowych porad.

Upału nikt nie lubi. My się męczymy w nagrzanych pomieszczeniach i zwierzęta także źle znoszą wysoką temperaturę. Jak więc ulżyć zwierzętom inwentarskim, by dobrze przetrwały upał? Przypomnijmy pięć podstawowych porad:

1. Woda i jeszcze raz woda

W czasie upału koniecznie trzeba zapewnić zwierzętom dostęp do dostatecznej ilości wody. Najlepiej, gdyby to była woda chłodna, ale jeśli nie ma takiej możliwości, ważne, żeby woda w ogóle była. Woda to podstawa i najważniejszy czynnik, który umożliwi zwierzętom przetrwanie upału.

2. Dobra wentylacja

– Jeśli mamy zamontowaną w chlewni lub oborze wentylację mechaniczną, trzeba ją uruchomić. Jeśli nie mamy wentylacji, spróbujmy wywołać ruch powietrza otwierając drzwi na całą szerokość. Dbajmy przy tym, by świnie nie stały w przeciągu. Jeśli przy chlewie mamy wybieg, warto wypuścić tam zwierzęta. Jeśli wybiegu nie mamy, spróbujmy zmniejszyć zagęszczenie zwierząt, dając trzodzie trochę więcej miejsca w chlewni – mówi Dominik Głodek, doradca ds. trzody chlewnej z Opalenicy w Wielkopolskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Poznaniu.

3. Szczególne dbanie o czystość i usuwanie niedojadów

– Upał sprzyja kiśnięciu i namnażaniu się grzybów i niekorzystnych bakterii, dlatego w gorące dni koniecznie trzeba dbać o czystość. Z tego samego powodu trzeba usuwać całą niedojedzoną przez zwierzęta karmę, bo w upał jedzenie szybko fermentuje. Dbajmy, by zwierzęta się nie zatruły i dlatego konieczne jest regularne usuwanie tzw. niedojadów. To podstawa zdrowia zwierzęcia w czasie upałów – radzi Dominik Głodek.

4. Zraszanie zwierząt wodą

– Nowoczesne technologie hodowli trzody chlewnej przewidują zraszanie lub zamgławianie chłodną wodą trzody chlewnej w szczególnie upalne dni. Jednak nie zraszajmy zwierząt w chlewni wtedy, gdy na podłożu mamy ściółkę, bo efekt może być wręcz przeciwny. Ściółka może zacząć pleśnieć lub fermentować – wyjaśnia pan Dominik.

Także bydło można i warto zraszać wodą – jeśli nie mamy specjalnych zraszaczy zamontowanych w oborze, wystarczy ręczny rozpylacz do wody.

5. Zacienione pastwisko

Krowa w upale daje mniej mleka – to z powodu stresu cieplnego. Na stres cierpi nie tylko krowa, ale i żyjątka w jej żwaczu. Jeśli jest więc upalnie, warto umożliwić zwierzętom wyjście na zacienione pastwisko. Lecz i tu nadal trzeba pamiętać o dostępie do wody.

Im lepiej bydło mleczne przetrzyma upał, tym większa korzyść dla rolnika. Ułatwmy więc zwierzętom inwentarskim przetrwanie upalnych dni.

 

Beata Kozłowska/fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023