O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

29-05-2017

Autor: Anna Kołcon

Choroba szalonych krów

bydło

Polska uzyskała najwyższy możliwy status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) – popularnie nazywaną chorobą szalonych krów lub mylnie chorobą wściekłych krów .

Polska uzyskała najwyższy możliwy status kraju o znikomym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) – popularnie nazywaną chorobą szalonych krów lub mylnie chorobą wściekłych krów.

 

Gąbczasta encefalopatia bydła (Bovine Spongiform Encephalopathy – BSE) to przewlekła, śmiertelna choroba neurologiczna dorosłego bydła. Podczas jej w przebiegu dochodzi do nieodwracalnych zmian degeneracyjnych w obrębie struktur mózgowych zwierząt.

 

Choroba zaliczana jest do grupy pasażowalnych (przenośnych) gąbczastych encefalopatii (Transmissible Spongiform Encephalopathy – TSE’s). Gąbczasta encefalopatia bydła uznawana jest za zoonozę odpowiedzialną za występowanie u człowieka wariantu choroby Creutzfeldta – Jakoba (vCJD).

 

Pierwsze informacje na temat "choroby szalonych krów" opublikowano w listopadzie 1986 roku w Wielkiej Brytanii, tam stwierdzono wówczas pierwsze przypadki zachorowań u bydła. Przez następne cztery lata choroba gwałtownie rozprzestrzeniła się na terenie Europy Zachodniej – wybuchła epidemia BSE. W celu jej zlikwidowania masowo wybijano całe stada bydła.

 

Na początku XXI wieku choroba dotarła również do Polski. Nie nosiła znamion epidemii. Stwierdzono kilkadziesiąt przypadków zachorowań u zwierząt.

 

Informację o uzyskaniu przez Polskę statusu kraju o znikomym ryzyku wystąpienia gąbczastej encefalopatii bydła (BSE) przekazno, 26 maja, podczas sesji generalnej Światowej Organizacji ds. Zdrowia Zwierząt. Polska znalazła się w gronie 47 państw, które posiadając ten status uzyskały zwiększone możliwości handlu na rynkach światowych bydłem i produktami wołowymi.

 

Nadany status umożliwi zmniejszenie wydatków budżetowych ponoszonych na kontrolę i monitorowanie gąbczastej encefalopatii bydła oraz pozyskiwanie przez przemysł mięsny w Polsce dodatkowych produktów wołowych przeznaczonych do spożycia przez ludzi, które do tej pory musiały podlegać zniszczeniu.

 

Anna Kołcon

Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023