O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

11-01-2016

Autor: T. Raszkiewicz

Polska jest największym producentem pieczarek w Europie i największym eksporterem tych grzybów na świecie

Brak grafiki

Wprowadzenie rosyjskiego embarga zmusiło nasz kraj do poszukiwania nowych rynków zbytu. Zwiększyła się sprzedaż tego surowca do Czech i na Słowację. Znaczne ilości pieczarek kupili od nas Włosi, Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie, więc eksport utrzymał się na stałym poziomie.

Wprowadzenie rosyjskiego embarga zmusiło nasz kraj do poszukiwania nowych rynków zbytu. Zwiększyła się sprzedaż tego surowca do Czech i na Słowację. Znaczne ilości pieczarek kupili od nas Włosi, Hiszpanie, Francuzi, Niemcy, Brytyjczycy i Skandynawowie, więc eksport utrzymał się na stałym poziomie.

Embargo rosyjskie obowiązujące od sierpnia 2013 roku na polskie świeże i przetworzone grzyby spowodowało spadek poziomu eksportu w 2014 roku. W ubiegłym roku ilościowy wzrost krajowego eksportu świeżych grzybów kształtował się na poziomie około 5 procent, ale wartość zwiększyła się tylko o około 2 procent. W przypadku wyrobów przetworzonych przyrost eksportu dotyczył pieczarek konserwowych  (o 17 procent), natomiast w odniesieniu do pieczarek w solance i mrożonych obniżył się odpowiednio o 7 i 3 procent.

W polskim eksporcie prym wiodą grzyby świeże, które stanowią blisko 80 procent ogółu wszystkich wpływów z wywozu tego surowca. W 2014 roku zanotowano spadek cen zarówno pieczarek świeżych (o około 3 procent), jak i konserwowych i w solance (o około 7 procent). Wzrosły natomiast koszty sprzedaży pieczarek mrożonych (o blisko 50 procent) przy spadającym wolumenie eksportu tych produktów. Największy udział w eksporcie wszystkich wyrobów z branży pieczarkarskiej miały kraje UE-15. W związku z zamknięciem dostępu do rynku rosyjskiego duża część świeżych pieczarek była kierowana na Białoruś. W drugiej połowie ubiegłego roku kraj ten kupił od nas ponad 20 tysięcy ton tego surowca, co w porównaniu z wartościami z 2013 roku (11,5 tysięcy ton) oznaczało prawie dwukrotny wzrost.

W 2014 roku szacowana wielość sprzedaży świeżych i przetworzonych pieczarek osiągnęła poziom 269,7 ton, czyli o 2,3 procent więcej niż w roku poprzednim (263,9 tysięcy ton). I tak, wolumen eksportu grzybów świeżych wzrósł o 4,7 procent, natomiast wyrobów przetworzonych o 8,5 procent. Ogólna wartość eksportu w obrębie całej branży zwiększyła się o 1,6 procenta, z 388,9 mln euro w 2013 roku do 395,0 mln euro w roku następnym.

W okresie styczeń-sierpień 2014 roku Rosja kupiła od Polski 20,6 tysięcy ton świeżych pieczarek, a w całym 2013 roku ilość ta wyniosła 35,6 tysięcy ton. Jednak w ubiegłym roku głównym kierunkiem zbytu były kraje UE-15, gdzie ulokowano 67 procent całego polskiego eksportu.

Polska jest zaliczana do największych eksporterów pieczarek. Znaczna część zbiorów trafia na rynki europejskie, głównie do Holandii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, chociaż w związku z wprowadzeniem przez Rosję embarga na świeże produkty pochodzące z naszego kraju producenci intensywnie poszukują nowych rynków zbytu. Zagraniczni odbiorcy cenią polskie pieczarki głównie ze względu na ich wysoką jakość i niską cenę. Hodowla tych grzybów jest niemal całkowicie zmechanizowanym procesem przemysłowym, ale zbiory, ze względu na dbałość o zachowanie wysokiej jakości surowca są wykonywane ręcznie.

 
Ministerstwo Finansów
Fot. RM
 
 
 
 
 
 
 
Rolnictwo podatek pieczarki UE eksport praca dom zbiory lipiec 2015 rolnik wiadomości dziennik na wsi polska wieś pieczarka podatek VAT gospodarstwo pieniądze wnioski ważne

swiatrolnika.info 2023