O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

13-04-2017

Autor: Anna Kołcon

Podgórski o polskiej produkcji rolnej

Podgórski o polskiej produkcji rolnej

13 kwietnia gościem programu TVP3 "Porozmawiajmy o…" był prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Jacek Podgórski. Wraz z prowadzącym Wiktorem Legowiczem dyskutowali o polskich jajkach, o drobiu, o tym, czy polscy producenci powinni bać się Brexitu, a także o projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

13 kwietnia gościem programu TVP3 "Porozmawiajmy o…" był prezes Instytutu Gospodarki Rolnej Jacek Podgórski. Wraz z prowadzącym Wiktorem Legowiczem dyskutowali o polskich jajkach, o drobiu, o tym, czy polscy producenci powinni bać się Brexitu, a także o projekcie nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

 

Polska jest potentatem w produkcji jajek. Trochę gorzej sytuacja wygląda, jeśli weźmie się pod uwagę ich spożycie. Statystyczny Polak zjada średnio 160 jajek rocznie. To mało. Dla porównania przeciętny Niemiec zjada blisko 220 jaj a Francuz 240.

 

– Spowodowane to jest tym, że jajka nie są produktem najtańszym. Poza tym wytworzył się w ostatnim czasie pewien trend, moim zdaniem mylny, przechodzenia na jajka z wolnego wybiegu, tzw. ekologiczne. To nijak ma się do profilu naszej produkcji. Bodajże 92 proc. naszej produkcji to tzw. "trójki", czyli jaja pochodzące z chowu klatkowego. Eksperci twierdzą, że tylko chów klatkowy daje nam pełną kontrolę nad tym, co zwierzęta będą spożywać, będą pić. Możemy łatwiej zachować wszystkie wymogi

 

– tłumaczy Jacek Podgórski.

 

Ponadto zwraca uwagę na to, że w Europie Zachodniej struktura produkcji wygląda zupełnie inaczej, np. w Niemczech "trójki" stanowią ok. 12 proc. wszystkich jaj, reszta to jaja z wolnego wybiegu. Trend na ekologiczne jajka powoduje, że Polska staje się rynkiem zbytu dla jaj z zagranicy. Nasi producenci nie są w stanie się w tym momencie przebranżowić.

 

– Mówienie o tym, że te jajka ("trójki") są niezdrowe, jest to zwykły element manipulowania świadomością konsumencką

 

– podkreśla gość programu.

 

Polska jest także znaczącym producentem drobiu.

 

– My w tym momencie eksportujemy więcej na rynek Unii Europejskiej, ponieważ Europejczycy spożywają dużo drobiu. My potrafimy te potrzeby zaspokoić. Polski drób jest drobiem wysokiej jakości

 

– zaznacza prezes IGR.

 

Jednocześnie przestrzega, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty sytuacja ekonomiczna Unii może być niestabilna, dlatego bardzo ważne jest poszukiwanie nowych rynków zbytu. Ministerstwo rolnictwa rozpoczęło już działania mające na celu ich pozyskanie.

 

Brexit to dla polskich producentów ogromne wyzwanie. Boją się go, ponieważ bardzo dużo polskiej żywności trafia do Wielkiej Brytanii.

 

– Boją się, ale wydaje mi się, że niesłusznie. Pamiętajmy o tym, że w Wielkiej Brytanii mamy cały czas gigantyczną Polonię, która będzie chciała kupować nasze produkty. Poza tym rodowici Brytyjczycy zakochali się w polskich produktach. (…) Eksportujemy (do Wielkiej Brytanii) głownie produkty czekoladowe, ciastkarskie, a także wspomniany już drób. Myślę, że na tyle rozkochaliśmy Brytyjczyków w naszym rodzimym rynku i jakości produktów, że ta skala eksportu się nie zmniejszy

 

– zauważa Jacek Podgórski.

 

W dalszej części programu Wiktor Legowicz wraz ze swoim gościem omawiali sprawy związane z eksportem, importem, "restrykcyjną" ustawą o ziemi, a także projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

 

– Ta ustawa to nie tylko kwestia psów i trzymania ich na łańcuchu, to przede wszystkim, w mojej opinii, absolutnie oburzający zapis o zakazie hodowli zwierząt na futra. (…) Polska jest drugim producentem skór zwierząt futerkowych w Europie, trzecim na świecie. (…) Organizacje pseudoekologiczne wskazują na aspekt etyczny, moralny. Nie widzę w hodowli zwierząt futerkowych niczego bardziej nieetycznego niż w przypadku hodowli drobiu, hodowli świń

 

– podkreśla prezes Instytutu Gospodarki Rolnej.

 

Program "Porozmawiajmy o…" z udziałem prezesa IGR Jacka Podgórskiego dostępny tutaj.

 

warszawa.tvp.pl/AZK/Fot. pixabay.com

swiatrolnika.info 2023