O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

02-06-2014

Autor: Świat Rolnika

KE wprowadza nowe zasady pielęgnacji w hodowli zwierząt...

Brak grafiki

 

Aby otrzymywane finalne produkty hodowli w postaci mleka czy mięsa były zawsze wysokiej...

Aby otrzymywane finalne produkty hodowli w postaci mleka czy mięsa były zawsze wysokiej jakości należy pamiętać o pielęgnacji zwierząt oraz utrzymywaniu ich w dobrej kondycji.

Hodowcy muszą pamiętać o dbaniu o skórę zwierząt, która chroni ich przed czynnikami zewnętrznymi, ważne jest więc jej oczyszczanie. Pielęgnacja powinna odbywać się zgodnie z układaniem się włosa krowy, czyli począwszy od głowy do ogona zwierzęcia. Zabiegi takie mają służyć usuwaniu zrogowaciałego naskórka oraz nagromadzonych na powierzchni skóry zanieczyszczeń. Czesanie zwierzęcia powoduję lepsze ukrwienie, a co za tym idzie poprawę procesu przemiany materii zwierząt. Zabiegi takie powinno wykonywać się specjalną szczotką, ze sztywnym, naturalnym włosiem. Czyszczenie krów powinno wykonywać się jak najczęściej.

Przed każdym udojem krów należy wymyć wymiona oraz ich okolice, używając wody z dodatkiem mydła lub specjalnych płynów.

Hodowcy powinni zwracać także uwagę na pielęgnacje kończyn krów. Szczególnej pielęgnacji wymagają racice, gdyż są nieustannie narażone na uszkodzenia w kontakcie z podłożem. Dbanie o racice zwierząt pomaga uchronić je przed licznymi chorobami takimi jak zniekształcenia stawów i kości, krzywizny, bóle czy obniżenie produkcji. Przycinanie racic powinno odbywać się dwa razy do roku- na wiosnę przed wyjściem zwierząt na pastwisko oraz na jesieni.

Kolejnym ważnym zabiegiem w hodowli krów jest usuwanie rogów. Jest to szczególnie ważne w oborach wolostanowiskowych gdyż zapobiega agresji zwierząt w stadzie. Usuwanie rogów zapewnia także większe bezpieczeństwo pracownikom hodowli. Najlepszym momentem na usuwanie rogów czas gdy cielę ma około 2 tygodni.

swiatrolnika.info 2023