O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

21-11-2021

Autor: Sebastian Wroniewski

Wełna owiec – na jakie typy się dzieli i jak właściwie ją pielęgnować?

Wełna owiec

Wełna owiec ze względu na swoje cenne zalety, zwłaszcza niską przewodność cieplną, pozostaje podstawowym surowcem do produkcji najcenniejszych tkanin oraz jako uzupełnienie tkanin syntetycznych.

Wełnę owiec dzielimy na tę jednolitą składającą się wyłącznie z włosów puchowych (merynos) i mieszaną – składa się z trzech rodzajów włosów puchowych, przejściowych oraz rdzeniowych

Wełna owiec – jakie typy rozróżniamy?

Zależnie od rasy wełna owiec rozróżniana jest na trzy typy:

  • cienką
  • średnią
  • grubą

Wełna jednorodna czysta jest pozyskiwana wyłącznie z owiec merynosowych, natomiast średnia i gruba z owiec długowełnistych (kenty, teksele), a także polskich owiec długowełnistych i nizinnych. Wełnę na żywej owcy nazywamy okrywą włosową lub gdy jest bardziej zwarta (merynos) – runem. Owce szlachetne i uszlachetnione o wełnie jednolitej, mają okrywę włosową zamkniętą lub półotwartą a owce prymitywne – otwartą.

Włosy owiec cienkorunnych i długowełnistych za sprawą swej czepliwości i karbikom przywierają do siebie, zlepiają się tłuszczopotem i tworzą tzw. pasemka, które z kolei dzięki włoską wiążącym formują się w pasma łączące się w większe elementy okrywy – zwane słupkami lub półsłupkami.

Słupek powstaje z włosów jednolitych pod względem grubości i długości, a mianowicie – z włosów puchowych. Półsłupek tworzą włosy puchowe i przejściowe. Słupkową i półsłupkową budowę okrywy włosowej spotykamy jedynie u owiec merynosowych i pon.

Wełna owiec prymitywnych, otwarta, zbudowana jest z trzech grup włosów: rdzeniowych, przejściowych oraz puchowych, tworzących zespoły włosowe nazywane kosmykami. W okrywie mogą też występować włosy nietypowe; martwe, nadrunne i psie. Ich obecność jest wysoce nieporządana.

Właściwa pielęgnacja wełny i przeciwdziałanie zażółceniu

Wełna owiec powinna być chroniona przed wszelkimiWelna owiec 02 mechanicznymi uszkodzeniami, przed zaśmiecaniem częściami paszy. Natomiast w lecie przed kurzem oraz roślinami czepnymi (oset, łopian, plewy jęczmienne). Aby otrzymać wełnę dobrej jakości należy chronić ją przed zjawiskiem zażółcenia.

Zażółcenie uniemożliwia wszechstronne przemysłowe wykorzystanie wełny. Taka wełna nie będzie mogła być zafarbowana farbowania na jasne, a w szczególności pastelowe kolory.

Wełna jest przeważnie jasnokremowa, ale u niektórych ras bywa pigmentowana. Lekko żółtawe zabarwienie wełny potnej zanika zazwyczaj po usunięciu tłuszczopotu i brudu podczas prania.

W jaki sposób możemy sprawić, że wełna owiec nie ulegnie zażółceniu?

  • Powinniśmy prowadzić ostrą selekcję i brakowanie owiec wykazujących żółte zabarwienie wełny,
  • Nie należy strzyc owiec kiedy wełna jest mokra,
  • W pomieszczeniach należy zwracać uwagę na właściwą wentylację (powietrze w owczarni musi być suche),
  • W żywieniu stosować odpowiednie dawki pokarmowe; nieodpowiedni skład pasz może wpłynąć na wydzieliny gruczołów łojowych.

Przypomnijmy, że dzięki sprzyjającej pogodzie wypas owiec trwał w tym roku do końca października.

Czytaj też: Kozy czy owce – która hodowla jest bardziej opłacalna w gospodarstwie?

odr.pl/fot.Pixabay

swiatrolnika.info 2023