Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Portal rolniczy - porady dla rolnika - informacje agro
Kaptan twitter swiatrolnika.info youtube swiatrolnika.info
Autor: Sebastian Wroniewski 27-11-2021 17:00:53

Trutówki w ulu – porady dla nawet niedoświadczonego pszczelarza

Trutówki

Po ostatnich letnich zbiorach miodu, jesienią większość pszczelarzy rozpoczyna inspekcje pszczelich rodzin. Należy sprawdzić, czy w ulu nie pojawiły się trutówki, czyli pszczoły robotnice składające jaja.

Przyczyną tego niepożądanego zjawiska jest długotrwały brak pszczelej matki, a dokładniej wydzielanego przez nią hormonu juwenilnego. U niektórych sierocych pszczół robotnic rozwijają się wtedy jajniki, a po pewnym czasie poszczególne pszczoły zaczynają czerwić. Jaja składane przez robotnice są zawsze niezapłodnione – rosną tylko trutnie. W ulu możemy obserwować początkowo jaja złożone na ściankach komórek plastra pszczelego bądź złożone po kilka do jednej komórki. Może się sporadycznie zdarzyć, że pełnowartościowa matka pszczela będzie składać jaja w podobny sposób (kilka jaj w komórce, czerw wyłącznie trutowy, jaja na ściankach komórek), jednak oko wprawnego pszczelarza jest w stanie wychwycić drobne różnice.

Trutówki – jak się ich pozbyć?

W rodzinie, w której trutówki czerwią powyżej 10 dni,Trutowki pszczoly pojawia się tzw. czerw garbaty – kryty czerw trutowy rozwijający się z jaj niezapłodnionych, złożonych w pszczelim plastrze. Pszczelarze często narzekają, że w takich rodzinach szczególnie dużo trudności sprawia poddawanie matek, a metody zwalczania trutówek polecane w literaturze fachowej nie sprawdzają się. Istnieje jednak sztuczka, którą może zastosować każdy pszczelarz, także ci mniej wprawni pszczelarze.

Proponowana metoda ratowania rodzin osieroconych jest niezwykle prosta i polega na zwrocie matki pszczelej do rodziny. Najlepsze efekty daje poddanie matek, które nie mają przerwy w składaniu jaj (starsze matki, nieco wcześniej złapane w ulach przeznaczonych do likwidacji, matki zapasowe lub z uli weselnych). Matki, które miały wstrzymane czerwienie (np. były przetrzymywane kilka dni w klatkach wysyłkowych), zostaną z radością powitane przez nową rodzinę, jednak mogą rozpocząć ponowne czerwienie z kilkudniowym opóźnieniem.

Praktyka potwierdza metodę

W swojej wieloletniej praktyce pszczelarskiej, hodowcy pszczół poddawali takie królowe do trutówek, zazwyczaj bezpośrednio na plaster. Czerwiące matki są zbyt ciężkie, aby zerwać się do lotu, nie ma więc obawy że uciekną. Po umieszczeniu matki pszczoły na plastrze należy obserwować, jak zachowują się robotnice. Jeśli nowa królowa zostanie zaakceptowana, szybko tworzy się wokół niej świta, która ją karmi, „wchłaniając” zapach matki swoimi językami i czułkami. W szczególności w końcowej fazie, kiedy pasieka jest zagrożona rabunkiem, a pszczoły mogą być bardziej agresywne w stosunku do nowej matki, należy umieścić ją w klatce transportowej.

Po tym, jak pszczela rodzina zaakceptuje nową matkę, czasami można zobaczyć równolegle nową matkę i czerwiące się trutówki. Sytuacja wyraźnie się poprawi wraz z wymieraniem pszczół trutówek i pojawianiem się w rodzinie pszczół karmiących, które zaopiekują się matką.

Czytaj też: Materiały do budowy ulu. Z czego budować domy dla pszczół?

odr.pl/fot.pixabay

Opublikował:
Sebastian Wroniewski
Author: Sebastian Wroniewski
O Autorze
Wychowany w małym mieście nieopodal Warszawy. Od dziecka pasjonat natury i rolnictwa. Po kilkuletniej przygodzie z dużym miastem powrócił w rodzinne strony, by oddać się pisaniu na bliskie mu tematy. W wolnych chwilach podróżuje po Polsce i świecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora


Autor: Sebastian Wroniewski 16-01-2022 19:00:00

Wełna owcza oraz jej alternatywne metody wykorzystania

W każdej dziedzinie życia można zauważyć produkty oznaczone jako „przyjazne dla środowiska”. Jednym z takich surowców jest wełna owcza.

Wełna to produkt odzwierzęcy stanowiący okrywę włosową, posiadający właściwości umożliwiające przerób włókienniczy, pozyskany na drodze strzyży. Do najważniejszych właściwości fizycznych wełny należy zaliczyć: barwę, połysk, długość, grubość, karbikowatość, higroskopijność, sprężystość i elastyczność. Aby okrywa włosowa mogła zostać nazwana, wełną musi ona posiadać właściwości przędne oraz zdolność do spilśniania.

Wełna owcza to najlepszy surowiec do produkcji odzieży i pościeli

Wełna owcza kojarzona jest przede wszystkim z wyrobami tekstylnymi. Często w gospodarstwach agroturystycznych i ekologicznych posiadających owce, można kupić pamiątki z wełny jako zabawki, skarpetki, rękawiczki, kołdry, koce, dywany, materace, obuwie domowe, promując przy tym właściwości ekologiczne wełny.

Wełna wykazuje zdolności wentylacyjne, regulując przepływ powietrza w efekcie reakcji włosów na zmiany temperatury otoczenia – kurczenie się w warunkach ochłodzenia i rozprężanie przy wzroście temperatury. Ta cecha w połączeniu ze sprężystością i karbikowatością decyduje o wysokiej zawartości powietrza w tkaninie i eliminuje przyleganie jej do powierzchni ciała, a więc zapobiega wrażeniu chłodu i odczuciu lepkości, czego nie można uniknąć w przypadku wyrobów z materiałów sztucznych, a nawet z bawełny. Walory te sprawiają, że wełna owcza jest najlepszym surowcem do produkcji odzieży i pościeli.

Wyroby z wełny mają korzystne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń, szczególnie reumatycznych, takich jak:
– bóle kręgosłupa z bolesnym napięciem mięśni okołokręgosłupowych,
– stany zapalne mięśni i więzadeł.

Przypomnijmy, na jakie typy dzieli się wełna owiec i jak należy ją prawidłowo pielęgnować.

W jakich dziedzinach jest również wykorzystywana?

Naturalne włókno znalazło zastosowanie wWelna owcza 02 budownictwie jako świetny izolator ciepła, a także dzięki właściwościom akustycznym umożliwiając tłumienie dźwięków. Wełna używana jest do wypełnienia ścian, podłóg i dachu. Okazuje się, że wełna owcza jest dobrym zamiennikiem wełny szklanej, która uważana jest za znacznie bardziej szkodliwą dla zdrowia w momencie układania, niż wcześniej sądzono.

Najwyższej jakości włókna wełny owczej trafiają do producentów paneli akustycznych, które posiadają lepszy współczynnik pochłaniania dźwięku, niż tradycyjnie stosowane panele. Powiązane z akustyką są zestawy głośników, w których jako wypełnienie stosowana jest między innymi wełna owcza do tłumienia drgań powstających po wewnętrznej stronie głośnika, niwelując przy tym drżenia obudowy, a co z tym się wiąże poprawę czystości dźwięku.

Owczą wełnę wraz z naturalnymi drobinami tłuszczu (lanolina) stosuje się również w akumulatorach orgonowych, gdzie ma za zadanie pochłaniać energię orgonową. Wełna w takich akumulatorach ma stabilizować temperaturę, a także jako materiał o wysokim współczynniku dielektrycznym być dobrym absorbentem orgonu.

W produkcji roślinnej wełna owcza znalazła nie tylko zastosowanie jako produkt biodegradowalny, dostarczający substancji odżywczych roślinom, ale również jako materiał pochłaniający wodę i oddający ją z czasem. Jest środkiem zapobiegającym rozwojowi chwastów, o nazwie geotekstylia – są to najczęściej maty naziemne, które w prosty sposób można poddać czyszczeniu, co łączy się z łatwością ich utrzymania.

Czytaj też: Zażółcenie wełny owczej – zapobieganie i wykorzystanie przemysłowe

technologia.kpodr.pl/fot.Pixnio/Pixabay


Autor: Sebastian Wroniewski 16-01-2022 17:00:50

Kozy znów są modne – co musisz wiedzieć o ich hodowli

Hodowla kóz znów staje się modna. Kozy są mniej wymagające niż inne zwierzęta hodowlane, a ich hodowla pozwala na uzyskanie mleka i mięsa.

Jeśli masz zamiar rozpocząć biznes z hodowlą kóz, to potrzebujesz niewielkiego kapitału. Kozy są bardzo odporne i potrafią przystosować się do prawie wszystkich rodzajów pogody. Można je hodować na lądzie suchym i pofałdowanym, tam, gdzie hodowanie innych zwierząt jest prawie niemożliwe. Do rozpoczęcia hodowli kóz potrzeba niewielkiego kapitału. Zwierzęta są niezwykle odporne i potrafią dostosować się do prawie każdej pogody. Można je hodować na suchych pagórkowatych terenach, gdzie karmienie innych zwierząt jest prawie niemożliwe. Ważny jest jednak właściwy dobór rasy i znajomość hodowli, które pomogą zwiększyć ich populację w stadzie, co de facto zmaksymalizuje zyski hodowcy.

Mleczne i mięsne rasy kozy

Wybór odpowiedniej rasy kozy jest ważnym czynnikiem. Przed rozpoczęciem hodowli należy najpierw zidentyfikować rasy o preferowanych cechach. W Polsce użytkuje się dwie rasy mleczne, głównie w celu krzyżowań i poprawy wydajności mlecznej. Typ użytkowy mleczny charakteryzuje się suchą konstytucją, dużym i pojemnym wymieniem oraz wysoką wydajnością.

Pochodzące ze Szwajcarii kozy saaneńskie mają wybitne wskaźniki mleczności. Podczas 305 dni laktacji można uzyskać do 2 000 kg mleka. Średnia zawartość tłuszczu w mleku to 3,0% a zawartość białka to 2,5%.
Rasa ta należy do dość okazałych, a kozy osiągają masę ciała od 50 do 90 kg i wysokość w kłębie 75–85 cm. Natomiast kozły od 80 do 120 kg i wysokość 90–100 cm. Posiadają krótką białą sierść, a u kozłów występuje długa broda. Rasa ta jest popularna na całym świecie i służy do tworzenia nowych ras lub ulepszania ras lokalnych. Bardzo dobrze dopasowuje się do nowych, nawet niesprzyjających warunków środowiskowych. Może być trzymana na pastwiskach lub w systemie alkierzowym, doskonale wykorzystuje słabej jakości nieużytki i pastwiska.

Inną rasą mleczną jest rasa alpejska, pochodząca z Francji. Zwierzęta mają charakterystyczny kolor, a ich sierść jest krótka płowa lub brązowa, zaś końce kończyn, okolice oczu i pyska są czarne. Czasami na tułowiu pojawiają się białe plamy o różnych rozmiarach. Charakteryzują się głębokimi wymionami i dobrą produkcją mleka, która może osiągnąć nawet 1800 kg przez cały okres laktacji. Dzięki swojemu pochodzeniu są odporne na niekorzystne warunki środowiskowe i charakteryzują się dobrą odpornością.

Jeśli zaś chodzi o hodowlę kóz na mięso, w naszym kraju wykorzystuje się jedną rasę, głównie w celu doskonalenia cech mięsnych rasy białej uszlachetnionej. Typ mięsny użytkowy charakteryzuje dobre umięśnienie, małe otłuszczenie i szybkie tempo wzrostu.

Pochodząca z Afryki rasa burska ma niskie wymagania żywieniowe i jest dobrze przystosowana do polskich warunków środowiskowych w Polsce nie prowadzi się hodowli tych kóz na mięso. Kozy burskie są jednak u nas hodowane w doskonaleniu polskiego pogłowia kóz, szczególnie plenności, mięsności i wydajności rzeźnej.

Typ wszechstronnie użytkowy i wełnisty

Kozy ogólnego przeznaczenia są generalnie Kozy 02przystosowane do lokalnych warunków środowiskowych. Charakteryzują się średnią mlecznością i średnią wydajnością rzeźną. Większość tych ras występuje w Polsce.

Rasa biała uszlachetniona charakteryzuje się krótką białą sierścią. Kozły osiągają masę ciała od 60 do 100 kg, a samice od 45 do 65 kg o wysokości w kłębie od 70 do 80 cm. Najciekawsze dla małych hodowców jest dobrze rozwinięte wymię zwierząt, które w ciągu 305 dni laktacji może wyprodukować nawet 1200 kg mleka. Rasa biała uszlachetniona występuje na terenie całego kraju i jest rasą dominującą w pogłowiu polskich kóz.

Rasa barwna uszlachetniona wywodzi się od rasy barwnej szlachetnej niemieckiej i charakteryzuje ją czerwono-brązowe umaszczenie. Należy do średnich ras, kozły osiągają masę ciała 65–100 kg, a kozy 45–60 kg. Wydajność mleka za 305 dni laktacji jest podobna do rasy białej uszlachetnionej.

W typie wełnistym mamy kozę angorską, hodowaną na farmach amatorskich. Od tych kóz pozyskuje się wełnę zwaną moherem, a kozy strzyże się dwa razy w roku. Wydajność mleczna jest bardzo niska (70 kg mleka na 305 dni laktacji). Istnieje również typ użytkowy puchowy, obecnie zaliczany do wełnistego. Do tej grupy należą kozy kaszmirskie. Uzyskuje się od nich około 1,5 kg wełny, która jest wyczesywana, zwana kaszmirem.

Po co hodować kozy?

Obecnie na świecie hodowanych jest około 220 milionów kóz do produkcji mleka, z czego 52% znajduje się w Azji, a 39% w Afryce. Kozy europejskie stanowią około 5% światowego stada kóz. Jednak w Polsce zwierzęta hoduje się głównie na mleko.

Mleko kozie jest najbardziej odpowiednie i polecane dla alergików. Uważane jest za zdrowe, wartościowe i ekologiczne. Zazwyczaj podaje się je dzieciom uczulonym na białko mleka krowiego. Zawiera laktozę i kazeinę w niewielkich ilościach, dzięki czemu jest lekkostrawne. W krajach rozwijających się mleko kozie jest bardzo ważną częścią diety i odgrywa ważną rolę w żywieniu człowieka. Szacuje się, że obecnie 65-72% światowej populacji pije kozie mleko. Popularność zaczęły również zdobywać produkty, takie jak np. jogurty, masło kozie, mleczne desery lub ser kozi.

Ponieważ kozy są zwierzętami typowo pastwiskowymi, nie mają niezwykle wysokich wymagań żywieniowych i środowiskowych. Od wiosny do późnej jesieni są pasione na łąkach. Zimą niezbędne jest zabezpieczenie pokarmu w siano i słomę, buraki pastewne i owoce.

 Czytaj też: Kozy czy owce – która hodowla jest bardziej opłacalna w gospodarstwie?

technologia.kpodr.pl/fot.pixabay


Autor: Monika Faber 16-01-2022 14:00:54

Pszczoła kraińska, czyli rasa dostosowująca się do trudnych warunków

Pszczoła kraińska, czyli Apis mellifica carnica Pollm, jest pszczołą klimatu kontynentalnego, została ukształtowana w trudnych warunkach klimatycznych.

Dzięki życiu w trudnym klimacie ma wiele zalet, m.in. dużą zdolność przystosowawczą, która jest pożądana w nowoczesnej hodowli pszczół. Pszczoły tej rasy są umiarkowanej wielkości, szczuplejsze od rasy Apis mellifica o długim zawieszeniu odnóży. Młode robotnice mają szary kolor, od owłosienia, które skutecznie przykrywa skórę.

Wygląd i cechy pszczoły kraińskiej

Włos tej pszczoły jest bardzo gęsty, choć krótki (rąbek filcowy szeroki). Z czasem blakną, a ciemny kolor staje się wtedy widoczny. Pszczoła kraińska kolory chityny nie jest zbyt ciemny, a kolor sierści waha się od szarego do jasnobrązowego. W wielu rodzinach pszczoły kraińskiej, zwłaszcza jej form południowych znajdują się robotnice o rozjaśnieniach barwy na tergitach odwłokowych.

Jak podaje serwis kpodr.pl „Rozwój rodzin jest bardzo intensywny od wczesnej wiosny, u niektórych populacji nawet gwałtowny. Szybko dochodzą one do dużej siły, która na ogół już w pełni lata spada, a aktywność pszczół maleje. Rodziny zimują słabo, na małych zapasach pokarmu, ale z zimy wychodzą dobrze, także w ostrym klimacie północnym. Jednakże w klimacie morskim, kiedy zimą następują często przejściowe ocieplenia, matki mogą rozpocząć zbyt wcześnie czerwienie na większą skalę. Na okresowe przerwy w pożytku matki reagują natychmiastowym obniżeniem czerwienia, a po wziątku letnim szybko je ograniczają lub zaprzestają w ogóle czerwić. Uważa się, ze jest to odpowiednia pszczoła na wczesne pożytki.”Pszczola krainska 02

Pszczoła kraińska i miód, który produkuje

„Późniejsze wziątki może wykorzystywać także dobrze, ale trzeba o to zadbać przez podtrzymanie czerwienia, a po wziątku letnim szybko je ograniczają lub zaprzestają w ogóle czerwić. Uważa się, że jest to odpowiednia pszczoła na wczesne pożytki. Późniejsze wziątki może wykorzystywać także dobrze, ale trzeba o to zadbać przez podtrzymanie czerwienia matek (podkarmianie w okresie bezpożytkowym). Te zasady rozwoju rodziny dotyczą przede wszystkim krainki alpejskiej, jaka głównie do nas trafia. Panuje powszechna opinia, że pszczołę kraińską cechuje duża skłonność do rojenia się, ale wśród tej rasy istnieją populacje nie obarczone zbytnio tą właściwością. Poza tym osiągnięto tu wiele poprzez selekcję ma nierojliwość. Niemniej nasi pszczelarze są narażeni na częstsze rojenie się pszczół kraińskich niż środkowoeuropejskich” – dodaje portal.

Może to być spowodowane zbyt małą powierzchnią plam w ulu. Jest to związane z niestabilnym wiosennym rozwojem kolonii pszczół kraińskich i zależy od tego, jak się z nimi obchodzi. Szybko wpadają w stadny nastrój, ale łatwo się z nich wydostają. Pszczoły tej rasy mają skłonność do bezpośredniego rozwoju i pszczelarz może tu wiele zyskać. Pszczoły mięsożerne kurczowo trzymają się plastrów i zachowują się spokojnie podczas inspekcji gniazda. Są łagodne i nie przejawiają agresywności. Nadają się przeto dobrze na tereny gęsto zaludnione, gdzie trzeba zachować ostrożność przed narażeniem ludzi na żądlenie. Są bardzo pracowite i przejawiają dużą aktywność lotną. Przodują w wyszukiwaniu nektaru i jako zbieraczki są lepsze od Apis mellifica, zwłaszcza przy większych odległościach od ula.

Pszczoła kraińska odkłada miód w pobliżu macierzystego ula, ale nie zmniejsza zaczerwienienia. Gospodarują pokarmem oszczędnie. Są odporne na nosemozę, a przede wszystkim na jej skutki, gdyż rodziny szybko się regenerują. Choroby czerwia na obszarze naturalnego zasięgu są prawie nieznane.

Czytaj również: Zima w ulu – pszczoły nie zapadają w sen zimowy, żyją normalnie

Kpodr.pl /fot.pixabay

BULT SMOGOWICZE

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.