O tym co ważne dla polskiej wsi.

Czyste powietrze czysty zysk Czyste powietrze czysty zysk
Talk icon

Informacje

22-08-2021

Autor: Emilia Gromczak

Świnka wietnamska staje się agroturystycznym hitem!

Świnka wietnamska hodowla

Świnka wietnamska staje się agroturystycznym hitem. Stanowią coraz częściej atrakcje w tego typu gospodarstwach. Zwierzę to wywodzi się od świni bindeńskiej i pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Bardzo dobrze adaptuje się do polskich warunków klimatycznych, więc nie jest problemem ich wolne przebywanie na podwórzu lub na przykład na pastwisku. Jakie są cechy charakterystyczne tego gatunku? 

Charakterystyka świnki wietnamskiej 

Świnki wietnamskie reprezentują typ smalcowy i hoduje się je raczej po to, aby stanowiły atrakcję gospodarstw agroturystycznych. Coraz częściej (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) traktuje się je nawet jak zwierzęta domowe i oswaja. Bardzo dobrze adaptuje się do polskiego klimatu, więc nie jest problemem ich wolne przebywanie na podwórzu lub na przykład na pastwisku W przypadku chlewu należy pamiętać, że jedna świnka wietnamska potrzebuje powierzchni 2,5 x 2,5 m. Podłoga powinna być betonowa, wyłożona kaflami lub cegłami. Jako ściółkę zaleca się używać słomy i  regularnie usuwać odchody. W każdym kojcu powinno znajdować się koryto odpowiedniego rozmiaru. 

Świnka wietnamska ma zwisający brzuch, który ze względu na bardzo krótkie nóżki, dużą jamę brzuszną, łagodny grzbiet i ugięcie tylnych nóg prawie dotyka ziemi. Jej głowa jest mała, z krótkimi stojącymi uszami, ryj jest krótki i zadarty, a między czołem a ryjkiem znajduje się specyficzne wklęśnięcie. Skóra jest gruba i pofałdowana, pokryta szczeciną. Świnie dorastają w kłębie do 50 cm i ważą około 60 kg. Dobrze adoptują się do polskich warunków klimatycznych i można utrzymywać je na pastwiskach lub wolno na podwórku.

Co je świnka wietnamska? świnka wietnamska pożywienie

Świnki te nie posiadają bujnej sierści ani gruczołów potowych, dlatego źle znoszą upały. Tarzanie się w błocie daje im naturalną barierę ochronną przed promieniami słonecznymi. Żywią się paszami oraz ześrubowanym ziarnem jęczmienia z małym dodatkiem owsa. Można im też podawać takie warzywa, jak marchew, buraki, brukowe, parowane bądź gotowane ziemniaki wymieszane z zielonką oraz cięte zielonki czy też odpadki kuchenne. 

Przeczytaj inne: Hodowla dżdżownic kalifornijskich, a produkcja nawozu organicznego

Pochodzenie 

Świnka wietnamska pochodzi ona z południowo-wschodniej Azji i wywodzi się od świni bindeńskiej. Do Europy pierwsze osobniki trafiły w 1886 roku z okazji otwarcia Ogrodu Zoologicznego w Budapeszcie.

rme.cbr.net.pl/fot.pixabay.com/pl.wikipedia.org

swiatrolnika.info 2023